کد خبر : 26379

گردو | شکستن گردو

ترفند شکستن گردو را در این مطلب میخوانید

به گزارش ورنداز :

ترفند شکستن گردو 

ترفند شکستن گردو را در این مطلب میخوانید گردوی تازه این نکته را به خاطر داشته باشید که اگر بعد از کندن پوست سبز گردو، ابتدا گردو را خشک کرده و سپس آن را بشکنید، مغز گردو درشت‌تر و روشن‌تر می‌ماند.

زمانی که گردو، تازه خشک شده باشد، هم‌چنان جدا کردن مغز آن ساده است. برای اینکار کافیست ابتدا گردو با پوست را خشک کرده و سپس به کمک ابزارهایی مانند گردوشکن، سنگ، چاقو و … آن را شکسته و سپس مغز گردو را جدا کنید.

شکستن گردو

مغز کردن گردو خشک

هر چه از زمان چیدن و خشک کردن گردو فاصله می‌گیریم، جدا کردن مغز گردو از پوست آن خصوصا اگر آن گردو از نوع گردو سوزنی باشد، سخت‌تر شده و احتمال خرد شدن مغز گردو طی فرآیند شکستن، افزایش می‌یابد.

برای اینکه بتوانید گردو را به صورت سالم (تک پر یا دوپر) از پوستش جدا کنید، لازم است که ابتدا آن‌ها را به مدت ۲۴ ساعت در آب بخیسانید. با این کار پوست گردو نرم شده و راحت‌تر از مغز آن جدا می‌شود. بعد از گذشت این ۲۴ ساعت، مغز گردو را با یکی از دو روش زیر از پوستش خارج کنید:

مغز کردن گردو تازه

معمولا هر چه گردو تازه‌تر باشد، جدا کردن پوست آن ساده‌تر است. وقتی گردو از درخت چیده می‌شود، دارای یک پوست سبز در اطرافش می‌باشد. این پوست سبز رنگ باید نهایتا یک هفته بعد از چیده شدن گردو، به کمک یکی از روش‌هایی که در مقاله “جدا کردن پوست سبز گردو تازه” وجود دارد، از گردو جدا شود.

بعد از جدا کردن پوست سبز گردو، اگر گردو را در همین مرحله و قبل از خشک کردن آن بشکنید، مغز آن به راحتی جدا می‌شود. برای شکستن گردو در این مرحله می‌توانید از گردوشکن استفاده کنید و یا با استفاده از سنگ یا هر ابزار مشابه دیگری، ضربه‌ای به سر تیز گردو وارد کرده و مغز آن را به آسانی جدا نمایید. هم‌چنین برای مغز کردن گردو تازه، می‌توانید از چاقو هم استفاده کنید؛ به این ترتیب که باید سر تیز چاقو را در انتهای گردو یعنی درست نقطه مقابل سر تیز گردو، قرار دهید و طوری به چاقو فشار وارد کنید که گردو از وسط به دو نیمه تقسیم شود؛ اکنون می‌توانید مغز گردو را کاملا سالم خارج نمایید.۱- استفاده از گردوشکن: گردو را از جهات مختلف درون گردوشکن قرار دهید و هر بار به آن فشار اندکی وارد نمایید. با این کار، پوست گردو از نقاط مختلف می‌شکند و جدا کردن مغز آن به آسانی صورت می‌گیرد.

۲- استفاده از چکش یا سنگ: در این روش ابتدا به وسیله یک چکش یا سنگ، روی خط میانی گردو به آرامی ضربه بزنید تا شکاف وسط گردو باز شود؛ سپس آن را به راحتی با دست جدا کنید. اگر هم‌چنان پوست گردو به مغز آن چسبیده بود، یک چاقو را از کنار مغز گردو به پشت آن فرستاده و آن را شل کنید تا دربیاید.

نکته: دقت داشته باشید که خیس کردن گردو ممکن است کمی طعم و رنگ آن را تغییر دهد ولی در عوض مغز آن راحت‌تر جدا می‌شود.

شما می‌توانید گردوها را به جای آب معمولی، به مدت ۴ الی ۵ ساعت در آب نمک خیس کنید و سپس پوست آن‌ها را با یکی از روش‌های بالا درآورید. با این کار هم احتمال خرد شدن مغز گردو کاهش می‌یابد و هم مغز گردوی شما خوش‌طعم‌تر و خوشرنگ‌تر خواهد شد.اگر زمان کافی یا حوصله مغز کردن گردو با پوست را ندارید، می‌توانید به جای آن مستقیما مغز گردو را خریداری کنید.

مرحله اول

در ابتدا یک قابلمه را پر از آب کنید و  بگذارید به جوش بیاید سپس گردوها را داخل قابلمه بریزید و برای دو تا سه دقیقه اجازه دهید در آب جوش بمانند بعد آنها را داخل آبکش بریزید.

مرحله دوم

سپس گردوها را بردارید و با فشار دست یا چاقو باز کنید و مغزها را خارج کنید این ترفند به شما کمک می کند خیلی ساده تر گردوهای سوزنی را باز کنید و مغرش را خارج کنید

مرحله سوم

فقط باید مراقب باشید که زمان بودن گردوها در آب طولانی نشود زیرا باعث خیس خوردن مغز آنها می شود این راهکار برای گردوهایی که بد شکسته می شوند و مغزش به راحتی در نمیاد عالی است.

 
 

طرز شکستن گردو با گردو شکن

برای شکستن گردو با گردو شکن کافی است که دهانه گردو شکن را باز کنید و گردو را بین آن قرار دهید و یک فشار دهید گردو ترک می خورد و می توانید مغز آن را به طور سالم خارج کنید.

حجم ویدیو: 7.22M | مدت زمان ویدیو: 00:00:22
ارسال نظر

تبلیغات متنی