کد خبر : 25334

گردو | کاشت گردو | شکستن گردو

گردو جزو آجیل ها گران شده است و خرید آن کمتر شده اما فواید بسیاری دارد که نمیتوان آن را از سبد غذایی خانوار قطع کرد پس چه بهتر است خودتان در منزل پرورشش دهید .

به گزارش ورنداز :

کاشت گردو 

گردو جزو آجیل ها گران شده است و خرید آن کمتر شده اما فواید بسیاری دارد که نمیتوان آن را از سبد غذایی خانوار قطع کرد پس چه بهتر است خودتان در منزل پرورشش دهید .

مصارف مختلف کاشت گردو:

محصول درخت گردو در حین رشد سبز بوده و سپس به رنگ زرد کم‌رنگ در می‌آید. پس از رسیدن کامل، از درخت می ریزند و بعد از آن از روی زمین برداشت می‌شود. در ابتدا پوسته سبز خارجی گسسته می‌ شود و یک پوسته سخت قهوه ‌ای رنگ باقی می‌ماند، برای مصرف نیز، آن پوسته رویی سخت برداشته یا کنده می‌شود تا گوشت آجیلِ داخل آن، آشکار شود.

در خواربار فروشی ‌ها گردو به دو گونه ی بدون پوست و با پوست به فروش می‌رسد. این آجیل درختی همچنین به گونه های مختلف خشک، تازه، بو داده، فراوری شده یا کره گردو، روغن گردو و به‌صورت نگهداری شده در آب نمک (فال گردو) برای استفاده در پخت و پز یا میان وعده‌ای دلچسب، همراه دیگر انواع آجیل مصرف می‌شود.

همچنین شما می توانید با خرید نهال گردو، تمامی زحمات کاشت بذر گردو را یک جا خریداری نمایید!

کاشت گردو در گلدان امکان پذیر است؟

گردو که میوه درختی از تیره (Juglans) است، از نظر علمی در دسته میوه‌ های هسته ‌دار دسته ‌بندی می‌شود؛ اما در دنیای آشپزی از آن به‌ عنوان آجیل درختی یاد می‌شود. با توجه به مصرف و همچنین قیمت بالای این میوه ارزشمند، بسیاری به ‌دنبال کاشتن گردو در گلدان، در منزل خود، در باغچه یا حتی گلدان هستند

روش اول، کاشت گردو در گلدان:

کاشت درخت گردو از طریق کاشت دانه نیاز به صرف زمان، دستورالعمل‌های مختلف و بردباری زیادی دارد و هنگامی‌ که درخت گردو بالغ شد، می‌ تواند به قدی حدود 40-30 متر و تاج بزرگی به عرض 20-15 متر برسد. آن‌ها همچنین می ‌توانند تا 2 دهه نیز زندگی کنند. با این حال، چنانچه فضای کمی ‌در اختیار داشته و یا تمایل به کاشت گردو در گلدان، دارید کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله اول – جمع آوری بذر:

گردو در ماه شهریور رسیده و از درخت می‌ ریزد. این زمانی است که باید آن‌ها را جمع آوری کنید. زمان جمع آوری گردو به این دلیل مهم است که، هر چه بتوانید گردو تازه ‌‌تری برداشت کنید، شانس بیشتری هم برای جوانه زدن آن خواهید داشت.

مرحله دوم – بیدار شدن یا فعال شدن بذر:

بذرها را حتما در این مرحله مرطوب سازید. آب قابلیت این را دارد که پوسته هایی که باید قبل از کاشتن در خاک جدا شوند را، سست می‌کند. جوانه زدن گردو در آب، یکی از مهم ترین مراحل کاشت گردو می باشد.

مرحله سوم – جدا کردن پوسته ‌های بیرونی:

برای کاشت گردو در گلدان، لازم است تا کمی اصول اولیه را رعایت کنید. برای این مرحله از لباس قدیمی و دستکش کمک بگیرید! زیرا پوسته بیرونی گردو حاوی موادی است که به راحتی موجب به وجود آمدن لکه می‌شود و این لکه‌ها به سرعت پاک نمی گردند. زمانی که آماده شدید، باید پوسته بیرونی گردو را با ضربه زدن توسط چکش جدا کنید و مغز دانه را بردارید.

مرحله چهارم – انتخاب بذر مناسب:

پس از جدا شدن پوسته ‌ها، دانه‌ ها را دوباره در آب قرار دهید. خواهید دید که برخی از آن‌ها شناور می‌ شوند و برخی دیگر غرق می‌شوند. برای کاشت باید دانه ‌هایی را انتخاب کنید که در ته سطل باقی می مانند.

مرحله پنجم – لایه بندی دانه‌ها:

دانه ‌های گردو برای گذراندن مراحل لایه ‌بندی (آمادگی برای جوانه زنی)، به یک دوره زمانی 4 ماهه نیاز دارند. این بدان معنی است که آن‌ها برای این مدت، باید در یک منطقه سرد قرار بگیرند تا برای جوانه زنی فعال و آماده شوند. برای این مرحله، دانه ها را در یک نایلون قرار داده سپس در منطقه خنکی بگذارید. برای کاشت گردو در گلدان، به خاطر داشته باشید که به هیچ ‌وجه نباید از این مرحله صرفه نظر کرد!

کاشت بذر گردو

مرحله ششم – کاشت بذر گردو:

پس از اتمام دوره لایه ‌بندی، اکنون می‌ توانید بذر را در خاک گلدان خود قرار دهید. برای این کار، یک گلدان با اندازه متوسط را با خاک مناسب انباشته کنید و سپس دانه آماده گردو را به عمق حدود 2 سانتی‌متری، در خاک قرار دهید. بعد از گذشت حدود پنج تا شش هفته، شاهد شروع جوانه زدن درخت گردو از خاک خواهید بود.به خاطر داشته باشید که آبیاری را ادامه دهید تا خاک مرطوب بماند و به علاوه کمی‌کود نیز در اطراف تنه پخش کنید. پس از کاشت گردوها در گلدان، وقتی طول جوانه به حد کافی بلند شد، برای ادامه رشد، درخت، خاک و کلیه بخش‌های موجود در خاک را به گلدان بزرگ‌‌تری انتقال دهید.

در نهایت نیز، هنگامی‌ که قطر تنه نهال گردو به حدود 5/9 سانتی‌متر رسید، می‌توانید آن را به باغچه منتقل کنید. نکته اینکه: هنگام کاشت مجدد نهال گردو، از همان خاک گلدان استفاده کنید!

روش دوم، کاشت گردو در گلدان:

به‌ طور کلی، کاشت گردو به پیروی از یکسری اصول مشترک نیاز دارد. اما کارشناسان روش‌های گوناگونی را برای بازده بالاتر و جوانه‌زنی بهتر دانه‌ها پیشنهاد می‌کنند. طبق روش دوم، بهترین فصل کاشت گردو با پوست، فصل بهار است.

مرحله اول – تهیه بذر:

برای کاشت گردو در گلدان، به دو طریق عمل می ‌شود: کاشت بذر یا نهال گردو. که هر دو را می‌ توان به‌ راحتی و از طریق فروشندگان محصولات کشاورزی تهیه کنید. تنها تفاوت این روش ‌ها نیز در زمان رشد و به بار نشستن گیاه خواهد بود.

جوانه زدن گردو

مرحله چهارم – کاشت بذر‌های آماده:

اکنون دانه ها آماده کاشت هستند، و برای این کار باید یک گلدانی با اندازه مناسب، برداشته و با خاکی مناسب پر کنید. پیشنهاد می‌شود خاک با زهکشی مناسب و شامل نسبت مساوی از شن، ماسه درشت، کامپوست و خاک گلدان باشد تا مواد و شرایط مورد نیاز را فراهم کند. برای کاشت گردو در گلدان، پیشنهاد می شود خاک را به اندازه کافی خیس کرده باشید.

سپس دانه‌ها را در فاصله مناسب از سطح خاک (حدود 6 سانتی‌متری) قرار داده و در نهایت نیز گلدان را در جایی بگذارید که تحت تابش مستقیم خورشید نباشد. به عبارت دیگر، سایه ‌ای جزئی، با دمای حدود 21-7 درجه سانتی گراد، برای شروع رشد جوانه مناسب است.

مرحله پنجم – نگهداری از بذر تا جوانه زنی:

درخت گردو نسبت به خشک شدن خاک شکننده است. خشکی خاک نه تنها ممکن است به خشک شدن بذر بینجامد، بلکه باعث اثرگذاری منفی بر عملکرد دانه و افت کیفیت محصول نهایی درخت گردو نیز خواهد شد. بنابراین برای جلوگیری از توقف رشد بذر، باید دائما سطح خاک تا ارتفاع حدوداً 8 سانتی متر، مرطوب باشد. البته دقت داشته باشید که رطوبت بیش از اندازه نیز می‌تواند اثر عکس داشته و در اطراف ریشه، ایجاد بیماری کند! پس در آبیاری دانه، دقت کنید و این آخرین مرحله برای کاشت گردو در گلدان، است.

مرحله دوم – بیدار شدن بذر:

به منظور نرم شدن پوسته سخت بیرونی گردو، باید بذر‌ها را به مدت 2 روز در ظرف آبی غوطه‌ور کنید و سپس برش کوچکی در یک سمت گردو‌ها ایجاد کنید.

مرحله سوم – قرار دادن بذر‌ها در شرایط گلخانه ای:

یک نایلون پلاستیکی بزرگ را از پرلیت پر کرده و بذر‌ها را درون آن بیندازید. از پرلیت برای حفظ رطوبت کنار بذر‌ها استفاده می‌شود بنابراین نباید اجازه دهید که پرلیت‌ها خشک شوند. بذر ‌ها برای آماده شدن به حدود 90 روز زمان نیاز دارند و در این زمان باید در محیطی سرد مثل یخچال، قرار داشته باشند. در انتهای این مرحله باید جوانه ‌های کوچک از محل برش در پوسته سخت گردو، بیرون زده باشند.

اهمیت گردو در غذاهای ایرانی:

گردو به عنوان منبع مفید انواع ویتامین، پروتئین، امگا 3 و … جایگاه ویژه‌ای در خوراک ایرانیان دارد. این ترکیب پرخاصیت، علاوه ‌بر اینکه به‌ صورت خام، در وعده‌های صبحانه و عصرانه مصرف می‌شود، به‌ عنوان ماده اولیه اصلی در تهیه بسیاری از غذا‌ها و دسر‌های سنتی ایرانی نیز حضور دارد. برخی از انواع خوراکی ‌های سنتی گردویی عبارتند از:

صبحانه: نان، پنیر گردو، قیساوا، کوکو گردو، دویماج

غذای اصلی: خورشت فسنجان، کشک بادمجان، کوکو سبزی، کباب / جوجه کباب ترش، ماهی شکم پر، دست پیچ کرمانشاه، گردو پلو شهرکرد، شش انداز گیلانی، بادمجان شکم پر

دسر و کیک: کیک اسفنجی گردویی، انواع شیرینی گردویی، معجون بستنی، خرما گردو، باسلوق

میزان مصرف گردو در ایران:

طبق گزارش منتشر شده در باشگاه خبرنگاران جوان، مدیر کل دفتر میوه ‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی، قسمت زیر کشت گردوی بارور در ایران را 120 هزار هکتار اعلام کرده و عملکرد تولید گردوی هر هکتار را به ‌طور متوسط برابر با 1864 کیلوگرم دانسته است.

بنابراین، ایران پس از کشور چین، در رتبه دوم تولید گردو دنیا قرار می‌گیرد و همین امر باعث شده سرانه مصرف گردو ایرانیان نیز 7/5 برابر سایر مردم جهان بوده و به 2750 گرم به ازای هر نفر برسد. این موضوع باعث شده تا کاشت گردو در گلدان، نیز طرفداران زیادی به خود اختصاص دهد.

سخن پایانی کشت گردو در گلدان:

برای دستیابی به بالاترین میزان بازده و البته محصول ‌دهی خوب، باید پیش از کاشت گردو در گلدان، منطقه جغرافیایی خود را به خوبی شناخته و بر آن اساس، نوع گردو مناسب را برای پرورش انتخاب کنید. به عنوان مثال برای شهر ‌هایی مثل شهرکرد که در ارتفاعات قرار گرفته‌اند گردو فرنور مناسب است؛ در حالی که برای پرورش گردو در شمال ایران، گردو تویسرکان پیشنهاد می‌شود

ترفند جدا کردن پوست گردو 

بهترین ترفند جدا کردن پوست  گردو را در این مطلب میبینید برای پوست کردن گردو، ابتدا باید پوست خارجی آن را باز کنید. برای این کار می‌توانید از یک چکش و یک قیچی استفاده کنید. ابتدا با چکش به طور ملایم ولتاژ گردوها را بشکنید، سپس با قیچی پوست خارجی گردو را جدا کنید.پس از جدا کردن پوست خارجی، گردوها را در آب جوش بریزید و حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه از آنها بجوشانید. سپس آب را از روی گردوها صاف کنید و آنها را روی پارچه‌ای گذاشته و به مدت چندین روز خشک کنید. هنگام خشک کردن گردوها، باید آنها را به صورت مرتب برگردانید تا به طور یکنواخت خشک شوند.پس از خشک شدن، گردوها پوست دار شده و آماده مصرف هستند. پوست کردن گردو، باعث افزایش ماندگاری آنها و افزایش قابلیت استفاده در غذاهای مختلف

پوست گردو خیلی سخت از مغزش جدا می شود و خیلی بد شکسته می شود. با این ترفندی که در این ویدئو مشاهده می کنید می توانید گردو ها را به راحتی حتی بدون نیاز به گردو شکن در خانه بشکنید. فقط کافی است یک قاشق نمک را در یک پارچ آب حل کنید و بزارید حدود ۱۰ تا ۱۲ ساعت در آب باشد. خواهید دید که  با دست خالی و به راحتی مغز گردو جدا می شود.

نوشین کلاته خبرنگار و دبیر سرویس

ارسال نظر

نظرات کاربران
  • ناشناس

    چین کار آسان کرده.گردو وارداتی سلامتی پوسته اش با اجازه آن جدا میشود

آنچه دیگران میخوانند :
تبلیغات متنی