کد خبر : 25128

تفاله چای | فواید تفاله چای

همیشه بعد از خوردن چای تفاله آن را دور میریزید ؟ اینبار اینکار را نکنید آن را نگه دارید و با آن پوستی زیبا تر بسازید .

به گزارش ورنداز :

تفاله چای

همیشه بعد از خوردن چای تفاله آن را دور میریزید ؟ اینبار اینکار را نکنید آن را نگه دارید و با آن پوستی زیبا تر بسازید .

تفاله چای به عنوان ماسک صورت، درمان سیاهی دور چشم، و مراقبت از مو مفید است و همچنین برای رفع بوی بد پا و رفع تیرگی پوست به کار می‌رود. در حوزه کشاورزی، تفاله چای می‌تواند PH خاک را برای گیاهان اسید دوست تنظیم کند و به عنوان یک خوشبو کننده طبیعی در کمدهای لباس استفاده شود. این استفاده‌های چندگانه نشان دهنده قابلیت‌های فراوان و پایدار چای به عنوان یک محصول طبیعی است.خواص ماسک‌های زیبایی با تفاله چای

۱. کاهش حساسیت پوستی:

 برگ‌های چای یا کیسه‌های چای سرد شده را به عنوان ماسک روی پوست قرار دهید تا التهابات و حساسیت پوستی را کاهش دهید.

۲. رفع سیاهی دور چشم: برای کاهش تیرگی دور چشم، از چای خنک شده یا کیسه‌های چای سرد شده استفاده کنیددرخشان کردن موها: چای سیاه برای تقویت و اسپری کردن بر روی موهای شکسته و چای سبز برای افزایش براقیت موها به کار رود.

۴. کاهش پف چشم: 

استفاده از کیسه چای یا برگ‌های چای دم شده برای کاهش پف چشم‌ها موثر است.

۵. از بین بردن بوی بد پا: شستشوی پا با چای به رفع بوی بد پا کمک می‌کند.رفع تیرگی پوست: برگ چای یا کیسه‌های چای برای روشن کردن و رفع تیرگی پوست مفید هستند.

تفاله چای و کاربردهای کشاورزی
تفاله چای برای PH خاک گیاهان اسید دوست: تفاله‌های چای با تجزیه و ترکیب با آب باران، PH خاک را کاهش داده و برای گیاهان اسید دوست مانند بوته‌های رز و سرخس مناسب است. استفاده از کیت‌های تست خانگی برای نظارت بر اسیدیته خاک توصیه می‌شود.استفاده‌های خلاقانه دیگر از تفاله چای

خوشبو کننده کمد لباس: ترکیب برگ‌های خشک چای با اسطوخودوس برای خوشبو کردن کمد لباس و دفع حشرات موذی استفاده می‌شود.

ماسک صورت: چای سرد شده را به عنوان ماسک صورت برای طراوت و شادابی پوست استفاده کنید. همچنین، استفاده از بخار چای سبز برای تمیز کردن عمیق پوست مفید است.

 

تقویت گیاهان آپارتمانی 

برای تقویت گیاهان، باید به عوامل مختلفی توجه کنید. در ادامه به چند نکته مهم و موثر برای تقویت گیاهان اشاره خواهم

فواید استفاده از تفاله چای برای  گیاهان آپارتمانی  و تقویت آن ها. چای، نوشیدنی محبوب بیشتر افراد است که به طور مکرر و روزانه مورد استفاده قرار می ‎گیرد. در پی مصرف مکرر چای، تفاله چای زیادی تولید می ‎شود و طبق مطالعات انجام شده استفاده از تفاله چای برای گیاهان آپارتمانی  مزایای بی شماری برای شما دارد. قبل از استفاده از چای های کیسه ای در فعالیت های باغبانی ، لازم است اطلاعاتی در مورد کیسه های حاوی چای کسب کنید ، در حالی که بسیاری از کیسه های چای تجزیه پذیرند، برخی دیگر دارای روکش پلی پروپیلن هستند که غیر قابل تجزیه اند و برای فعالیت های باغبانی مناسب نیستند. این انواع چای کیسه ای ممکن است هنگام لمس لغزنده و سر احساس شوند و لبه های مهر و موم شده با حرارت داشته باشند. اگر کیسه چای کیسه ای غیر قابل تجزیه باشد کرمها و میکروارگانیسمها نمیتوانند آن را تجزیه کنند.بهتر است که چای درون این کیسه ها را که برای باغبانی مناسب هستند خارج کنید و کیسه آن ها را دور بیاندازید و برای این کار فقط کافی است که کیسه را برش داده، چای محتوی آن را خالی کنید و سپس کیسه را دور بیاندازید.کیسه های چایی که تجزیه پذیرند از موادی مانند ابریشم و یا کاغذ ساخته می ‎شوند و البته باید توجه داشته باشید که حتی کیسه های تجزیه پذیر نیز دارای برچسب ها و موادی هستند که باید دور ریخته شوند.

تفاله چای را درون کود گیاهان بریزیدبهترین نوع استفاده از تفاله چای قرار دادن آن ها درون کود مورد نیاز گیاهان و ریختن آن ها در خاک مورد استفاده برای گل و گیاهان است . در این حالت، با قرار گرفتن تفاله چای درون کود گیاهان این مواد توسط کرم های خاکی تجزیه می ‎شوند و اثر بخشی آن ها افزایش پیدا می ‎کند .از آن جایی که کرم های خاکی در فرآیند تجزیه نقش مهمی را ایفا می‎ کنند، شما می ‎توانید تفاله های چای مصرفی خود را به راحتی درون کود گیاهان تان قرار دهید و از مزایای آن بهره مند شوید.

مزیتهای استفاده از چای به عنوان کمپوست یا کود

جلوگیری از رشد علف های هرز:با قرار دادن تفاله چای در نزدیکی ریشه گیاهان ، گیاهان از آب استفاده بهتری می ‎کنند و از به وجود آمدن علف های هرز نیز جلوگیری می شود.

افزایش سلامت خاک:

با افزودن تفاله چای مصرفی خود به خاک ، نیتروژن موجود در خاک افزایش می ‎یابد که این امر به افزایش سلامت خاک نیز کمک خواهد کرد.

افزایش رشد گیاهان:

کمپوست چای ، مواد مغذی و معدنی فراوانی دارد و به سبزی، بزرگ شدن و زیبایی بیشتر برگهای گیاهان و رشد آنها کمک می کند.

تامین مواد مغذی برای خاک و گیاه:

هنگام اسپری کود مایع چای بر روی سطح برگها ، سطح برگها مملو از میکروبهای مفید میشود و برای فعالیت پاتوژنها و موجودات مضر و آسیب رسان فضایی باقی نمی ماند بدین طریق گیاهان دچار بیماری و آفت نمی شوند.

تامین ارگانیسمهای مفید:

میکروبهای مفید و زنده ایمنی گیاه و خاک را افزایش می دهند و سبب رشد باکتریهای مفید خاک می شوند. مواد ریز مغذی چای سریع توسط گیاه جذب می شوند بنابراین سبب تقویت سلامتی گیاهان و مقاومت بیشتر آنها در مقابل استرس خواهد شد.

کمک به از بین بردن بیماریهای گیاهی:کمپوست چای سبب مبارزه با میکروبهای بیماری زا ، تجزیه مواد شیمیایی و آفت کش های سمی ، تحریک هورمونهای رشد در گیاه ، افزایش میزان مواد معدنی گیاه می شود.

جایگزینی مواد شیمیایی سمی خاک:

استفاده از چای به عنوان کمپوست سبب مقابله با آفت زدگی و حشرات مضر می شود پس همیشه به جای سموم مضر از کمپوست چای استفاده نمایید زیرا کمپوست چای هرگز ریشه یا برگهای گیاه را نمیسوزاند

پرورش ارگانیک گیاهان:

برای اینکه محصولات شما مواد سمی کمتری داشته و برای مصرف مناسب تر باشند از کمپوست چای استفاده کنید.

آبیاری گیاهان با آب تفاله چای

اگر علاقه ای به دفن تفاله چای در خاک ندارید، چنانچه در ویکی گردی توصیه شده است کافی است که آن را درون ظرفی از آب بریزید و اجازه دهید که آب تغییر رنگ دهد و سپس تفاله چای را از آب جدا کنید و از آب مورد نظر برای آبیاری گیاهان خود استفاده کنید و از مزایای آن برای گیاهان تان بهره مند شوید .بهتر است بعد از مصرف چای خود ، از تفاله آن در حالی که هنوز خیس و مرطوب است استفاده کنید تا خواص مفید آن برای گیاهانتان کاهش پیدا نکند.

از آنجایی که نوشیدن چای یک فعالیت عامه پسند است و در پی آن مقدار زیادی تفاله چای تولید می ‎شود پس بهتر است به جای دور ریختن تفاله حاصل از نوشیدن چای، از مزایا و خواص فراوان آن برای گیاهان خود استفاده کنید و به افزایش سلامت خاک گیاهان تان و صرفه جویی در مصرف آب و همچنین جلوگیری از رویش علف های هرز کمک کنیداثر قابل توجه این کار یعنی داشتن گیاهان شاد و سالم و انگیزه بیشتری برای لذت بردن از یک فنجان چای به شما می ‎دهد.

نوشین کلاته خبرنگار و دبیر سرویس

منبع ویکی گردی
ارسال نظر

تبلیغات متنی