کد خبر : 25023

طول عمر | افزایش طول عمر

با برخی روش‌ها و سبک‌های زندگی و عادات ورزشی می‌توان طول عمر بالایی داشت؛ در این مطلب به بررسی روش‌هایی برای افزایش طول عمر می‌پردازیم.

به گزارش ورنداز :

چگونه عمر خود را زیاد کنیم؟

با برخی روش‌ها و سبک‌های زندگی و عادات ورزشی می‌توان طول عمر بالایی داشت؛ در این مطلب به بررسی روش‌هایی برای افزایش طول عمر می‌پردازیم.

اکثر جوامع در حال پیر شدن هستند و این واقعیتی غیر قابل انکار است با این وجود، در سال‌های پایانی عمر، احتمال قرار گرفتن در شرایط بدتر زندگی افزایش می‌یابد؛ یعنی احتمال ابتلا به دیابت، سرطان، بیماری قلبی و زوال عقل. در نتیجه، ما باید بر روی تعداد سال‌هایی که در صحت و سلامت زندگی کرده‌ایم، تمرکز کنیم و نه صرفا بر روی تعداد سال‌هایی که زنده هستیم.

علیرغم آن که دانشمندان سیلیکون ولی، در آزمایشگاه‌ها کار می‌کنند تا راز زندگی جاودانه را بیابند "پیتر عطیه" پزشک و جراح کانادایی - آمریکایی که تمرکزش بر افزایش طول عمر است، در کتاب تازه اش تحت عنوان "بیش‌تر عمر کردن: علم و هنر طول عمر" این پرسش را مطرح می‌کند: "اگر زندگی شما بد است، طولانی‌تر زندگی کردن چه فایده‌ای دارد؟ بیماران من تاکید می‌کنند که نمی‌خواهند در وضعیت رو به زوال زنده بمانند".

داده‌ها موید گفته او هستند. داده‌های آماری بریتانیا در سال گذشته نشان داد که اگرچه یک مرد بریتانیایی می‌تواند انتظار داشته باشد که ۷۹.۴ سال زندگی کند، اما میانگین امید به زندگی سالم او تنها ۶۳.۱ سال است. بنابراین، او ۱۶.۳ سال از عمرش را در وضعیت نه چندان خوب از نظر سلامتی سپری می‌کند.

برای زنان امید به زندگی ۸۳.۱ سال است که ۱۹.۳ سال آن را در وضعیت سلامتی "نه چندان خوب" سپری می‌شود. سال گذشته گزارش وضعیت پیری مرکز بهبود پیری نشان داد که ما سال‌های فزاینده‌ای را با معلولیت زندگی می‌کنیم و برای اولین بار پس از چندین سال امید به زندگی عمدتا در نتیجه پاندمی کووید کاهش یافته است.

عطیه می‌گوید: "در حالی که اکثر ما تا حدودی در تا دهه هفتم و هشتم عمرمان زندگی خواهیم کرد به احتمال زیاد به دلیل یک بیماری مزمن با مرگ "تدریجی" از دنیا خواهیم رفت. زمانی که پزشکی مدرن با تشخیص و درمان پا به میدان می‌گذارد احتمالا برای ما خیلی دیر شده است. بنابراین، ما باید وارد عمل شویم تا جلوی بروز بیماری‌ها را بگیریم".

بله، برای جلوگیری از بیماری‌هایی که نمی‌توانیم مانند پارکینسون و آلزایمر از بروز آن جلوگیری کنیم به قدری شانس نیاز داریم، اما عوامل بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارند و یکی از مهم‌ترین آن‌ها آمادگی ذهنی و جسمی است.

خوب است که صبح‌ها ۱۲ دقیقه ورزش کنیم، برای تعادل و هماهنگی دندان‌هایمان مسواک بزنیم، روی یک پا بایستیم و روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی سریع انجام دهیم.

از نظر دکتر عطیه کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن و افزایش طول عمر در پنج رکن کلیدی نهفته است: ورزش، بیوشیمی تغذیه (یعنی چه چیزی و چقدر می‌خوریم)، خواب، سلامت عاطفی و دارو‌ها و مکمل ها.

دکتر عطیه می‌افزاید: "این نسخه سلامتی برای همه یکسان نخواهد بود، زیرا همه ما به طور متفاوتی پاسخ می‌دهیم و نیاز‌های متفاوتی داریم. هم چنین، تمرکز بر یک عنصر کافی نیست. با این حال پیام واضح است: پیری تا حد زیادی به ما بستگی دارد و هرگز برای شروع دیر نیست. شما دیگر مسافر این کشتی نیستید. شما کاپیتان آن هستید".

ورزش بیش‌ترین قدرت را دارد که تعیین کند بقیه عمر خود را چگونه سپری کنید. ورزش کردن شروع بیماری‌های مزمن را تقریبا به طور کلی به تعویق می‌اندازد، همچنین به طرز شگفت انگیزی در افزایش و بهبود طول عمر، مفید است. در نتیجه، من از بیماران می‌خواهم ده کار از مهم‌ترین کار‌های فیزیکی که می‌خواهند تا آخر عمر انجام دهند را فهرست کنند. این موارد فعالیت‌هایی مانند پیاده روی، بغل کردن نوه، حمل مواد غذایی و بالا بردن چمدان در هواپیما را شامل می‌شوند. به طور اجتناب ناپذیری اکثر مردم می‌خواهند با افزایش سن به انجام هر ۱۰ کار ادامه دهند، اما برای انجام این کار‌ها مهم است که به ورزش مورد نیاز توجه کنیم.

عطیه می‌گوید: "نکته کلیدی در اینجا این است که یک تمرین (مانند دوچرخه سواری) اگر بیش از حد انجام شود نتیجه نمی‌دهد و ممکن است منجر به آسیب شود".

او می‌افزاید: "اگر به اکثریت افراد بالای ۷۵ و ۸۰ سال نگاه کنید از تعداد فعالیت‌هایی که نمی‌توانند به دلیل کمبود قدرت انجام دهند، متعجب خواهید شد". بسیاری از افراد در یک سن خاص نمی‌توانند از پس از نشستن روی زمین بایستند، زیرا قدرت عضلات لگن خود را ندارند. با این وجود، مطالعات نشان داده‌اند که عدم توانایی انجام این قبیل فعالیت‌ها می‌تواند احتمال مرگ و میر زودرس را افزایش دهد. به طور مشابه، اگر داشتن مشکل برای باز کردن در قوطی ممکن است با خطر زوال عقل مرتبط باشد.

ما بخش عمده وقت خود را در محل کار می‌گذرانیم. بسیار مهم است که محل کارمان به استرس فیزیکی و عاطفی‌مان دامن نزند. اگر ساعت‌های طولانی جلوی رایانه می‌نشینید، به طور منظم استراحت کنید تا از بروز کمردرد جلوگیری کنید. غذای سالم را انتخاب کنید. در ساعت ناهار خود در فضای باز پیاده‌روی کنید. راهکار‌هایی برای مدیریت استرس محل کار پیدا کنید و یک هفته چهار روزه را برای کار در نظر بگیرید.

بررسی کنید که چه رژیمی برای شما بهتر است

اگرچه دکتر عطیه از ترجیح خود برای رژیم کتو می‌گوید، اما رژیم غذایی خاصی را توصیه نمی‌کند. با این وجود، بسیاری از ما به وضوح بیش از حد از مواد غذایی اشتباه و در واقع نامناسب را می‌خوریم و در دسترس بودن ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته به غذا پایبندی به رژیم را دشوارتر می‌سازد. برخی از افراد با کاهش کربوهیدرات، ناشتا ماندن، یا شمارش کالری به این امر دست می‌یابند. پیام کلیدی آن است که وزن خود را بررسی کنید و توده چربی و عضله خود را اندازه گیری کنید و اقدام کنید.

مراقب سلامت عاطفی و مغز خود باشید

دکتر عطیه می‌گوید: "سلامت عاطفی ممکن است مهم‌ترین مولفه طول سلامت باشد. هیچ عامل دیگری در مورد طول عمر بدون درجاتی از شادی، رضایت و ارتباط با دیگران ارزش زیادی ندارد هم چنین، ارتباط نزدیکی با سلامت جسمی و مرگ و میر دارد. اگر افسرده باشیم، ورزش نکنیم و غذای خوب نخوریم از نظر مالی نیز مولد نخواهیم بود و از آنجا به بعد مسیر سراشیبی را خواهیم پیمود".

منبع اقتصاد آنلاین
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
تبلیغات متنی