کد خبر : 23802

خواب | خواب طولانی مدت | خطرات خواب طولانی مدت

در این مطلب از عوارض خواب طولانی مدت میخوانید .

به گزارش ورنداز :

در این مطلب از عوارض خواب طولانی مدت میخوانید .

چرت‌های طولانی مدت در هنگام ظهر ممکن است خطر چاقی، فشار خون بالا و سندرم متابولیک را افزایش دهند.نتایج تحقیقات اخیر نشان داده است که چرت‌های طولانی مدت در ظهر می‌تواند خطر چاقی، فشار خون بالا و سندرم متابولیک را افزایش دهد بنابراین اگر این عادت را دارید وقت تغییر آن فرا رسیده است.کلمه سیستا (خواب نیمروز) به معنای ساعت ششم، نشان‌دهنده دوره‌ای در طول روز است که مردم بسیاری از کشورها مانند اسپانیا و سایر کشورهای مدیترانه از کار روزانه دست می‌کشند و با چرت زدن در هنگام ظهر استراحت می‌کنند.در اینجا برخی از مزایای شناخته شده خواب نیمروزی ذکر شده است:

کاهش بدهی خواب

کارشناسان بهداشت هفت تا ۹ ساعت خواب را توصیه می‌کنند با این حال، در بسیاری از موارد، افراد ممکن است خواب کمتری داشته باشند که باعث بدهی خواب می‌شود. چرت‌های ظهر به مبارزه با خستگی و خواب آلودگی ناشی از کمبود خواب کمک می‌کند.

بهبود حافظه

چرت زدن به بهبود عملکرد شناختی و تقویت حافظه نیز کمک می‌کند.

کنترل استرس

نتایج مطالعات نشان داده‌اند که چرت زدن می‌تواند توانایی مغز را برای تثبیت خاطرات و تنظیم احساسات بهبود بخشد و می‌تواند به مدیریت بهتر استرس کمک کند.بهبود هوشیاری

استراحت مناسب به بهبود هوشیاری، زمان واکنش و کارایی در افراد کمک می‌کند.

با این حال، محققان می‌گویند که فواید چرت‌ زدن هنگام ظهر به مدت چرت زدن نیز بستگی دارد. چرت‌های بیش از ۳۰ دقیقه می‌تواند باعث اینرسی خواب، احساس بی‌حالی و تاخیر در زمان پاسخگویی شود.

خواب طولانی هنگام ظهر ممنوع

محققان در مطالعه جدید، بیش از ۳۰۰۰ بزرگسال از جمعیت مدیترانه‌ای را مورد ارزیابی قرار دادند تا درک کنند که مدت زمان استراحت چگونه بر سلامت کلی افراد تاثیر می‌گذارد.

گارولت، محقق ارشد این تحقیق گفت: نتایج تحقیق قبلی ما که در یک جمعیت مطالعه بزرگ بریتانیانی انجام دادیم نشان داد که خواب نیمروزی با افزایش خطر چاقی مرتبط است، بنابراین می‌خواستیم مشخص کنیم که آیا این مورد در کشوری که استراحت‌ها از نظر فرهنگی بیشتر تعبیه شده (در این تحقیق، اسپانی) همچنین ارتباط طولانی مدت استراحت با سلامت متابولیک صادق است یا خیر.محققان دریافتند کسانی که به مدت ۳۰ دقیقه یا بیشتر در ظهر چرت می‌زنند، احتمال بیشتری دارد که شاخص توده بدنی بالاتر، فشار خون بالاتر و سندرم متابولیک بالاتری داشته باشند، مجموعه‌ای از شرایط که با هم رخ می‌دهند و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته قلبی، دیابت نوع ۲ و سکته مغزی را افزایش می دهند.

نتایج این تحقیق همچنین نشان داد، افرادی که استراحت کوتاه یا چرت‌های قوی دارند، در معرض خطر افزایش چاقی و تغییرات متابولیک نیستند.

گارولت افزود: همه نتایج ناشی از خواب‌های نیمروزی یکسان نیستند؛ مدت زمان، موقعیت خواب و سایر عوامل خاص می‌توانند بر نتایج سلامتی چرت زدن تاثیر بگذارند.

این مطالعه اهمیت در نظر گرفتن مدت زمان خواب نیمروزی را نشان می‌دهد و این سوال را مطرح می‌کند که آیا چرت کوتاه ممکن است مزایای منحصر به فردی داشته باشد یا خیر.

بسیاری از موسسات به مزایای چرت کوتاه، برای بهره‌وری بیشتر کار همچنین به‌طور فزاینده‌ای برای سلامت عمومی پی برده‌اند.اگر مطالعات آینده مزایای بیشتری از چرت زدن کوتاه مدت را ثابت کنند، فکر می‌کنم که این مورد می‌تواند نیروی محرکه‌ای باشد که در پس کشف مدت‌های خواب بهینه و یک تغییر فرهنگی در شناخت اثرات بلندمدت سلامتی و افزایش بهره‌وری که می‌تواند ناشی از این رفتار سبک زندگی باشد، نهفته است.

منبع برترین ها
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
تبلیغات متنی