کد خبر : 13014

ترفند کاربردی | پاک کردن چربی روی گاز | از بین بردن لکه های چربی سطوح

اگر شما هم با مشکل ریختن روغن روی گاز و کابیت مواجه هستید بهتر است ترفندهای پاک و تمیز کردن آن را یاد بگیرید.

به گزارش ورنداز :

index

یکی از سختی های تمیز کردن آشپزخانه پاک کردن روغن و چربی هایی است که موقع آشپزی روی گاز و کابینت می نشیند و اتفاقا خیلی هم سخت تمیز می شود، البته اگر شیوه درست این کار را بلد نباشید.

نکاتی برای پیشگیری از پاشیدن روغن

همیشه وقتی می‌خواهید مرغ، ماهی یا سیب‌زمینی سرخ کنید داخل یک قابلمه بزرگ این‌کار را انجام بدهید که روغن زیادی بیرون نپاشد در این مورد مواظب دست‌تان باشید به لبه قابلمه نچسبد و نسوزد.

با شعله متوسط و کم کار کنید.

اگر غذا سر رفت یا زمانی که غذا را آماده طبخ کردید گاز کثیف شد ظرف را روی شعله دیگری قرار بدهید و آن قسمت را تمیز کنید که هنگام پخت چربی‌ها سوخته و عمیق نشوند.

کتری و قوری را از روی گاز بردارید که زمان پخت‌وپز چربی روی آن نپاشد.

موقع کشیدن غذا دستمالی روی کانتر یا میز پهن کنید و قابلمه‌ها را روی آن بگذارید و غذا را بکشید. کشیدن غذا روی گاز باعث کثیف شدن گاز می‌شود.

همیشه روی جا ادویه و وسایل کنار گاز یک پارچه پهن کنید تا نیاز به شست‌وشوی زود به زود نداشته باشند.

برای پاک کردن چربی از روی گاز از چی استفاده کنیم بهتر است

چربی را بلافاصله تمیز کنید

ایرنا نوشت: بهترین زمان برای از بین بردن لکه‌های روی دیوار زمانی است که تازه ایجاد شده باشند. در این زمان می‌توانید با استفاده از یک دستمال کاغذی روغن چکیده شده روی سطوح را به راحتی پاک کنید. این کار هم زحمت کمتری دارد و هم نیازی به استفاده از شوینده‌های مختلف نیست.

توجه داشته باشید لکه‌هایی مثل لکه گوجه فرنگی و آبلیمو خاصیت اسیدی دارند و می‌توانند سطوح فلزی را به مرور زمان نابود کنند. تا جایی که امکان دارد این گونه لکه‌ها را تا خشک نشده، از سطوحی که به آن چسبیدند، تمیز کنید.

از بین بردن چربی کابینت با شامپو فرش

برای تمیز کردن چربی از روی کابینت فلزی می‌توان مقداری شامپو فرش را در آب حل کنید و با اسفنج بر روی کابینت بکشیم تا به خوبی تمیز شود. خیلی مواظب باشید که به هیچ وجه از اسکاچ فلزی بر روی کابینت استفاده نکنید. در مرحله آخر با دستمال خشک سطح آن را تمیز کنید تا رطوبت باقی مانده از بین برود.

در کابینت های ام دی اف هم همانند روش قبل می‌توان از شامپو فرش به همراه اسفنج، برای خلاصی از چربی استفاده کرد، اما نکته‌ای که در این جا وجود دارد این است که برای از بین بردن لکه چربی کابینت‌های ام دی اف از مواد شوینده‌ای مانند وایتکس، شیشه پاک کن و مواد شوینده الکل دار و ... به هیج وجه استفاده نشود.

جوش شیرین چربی روی کابینت را از بین می برد

پودر ماشین و جوش شیرین برای پاک کردن چربی

راه حل کارآمد دیگری که برای تمیز کردن لکه چربی از روی هود پیشنهاد می‌کنیم، استفاده از پودر ماشین لباسشویی است. پودر لباسشویی حاوی مقدار فراوانی مواد پاک کننده بسیار قوی برای تمیز کردن چربی از روی لباس‌ها است که برای از بین بردن لکه چربی از روی هود نیز کاربرد دارد. با توجه به اینکه پودر لباسشویی یک پاک کننده شیمیایی است، حتما از دستکش استفاده کنید تا پوست دستتان آسیب نبیند.

یکی از موثرترین روش‌های از بین بردن لکه چربی از روی هود، استفاده از خمیر جوش شیرین است. برای این کار باید مقداری آب و جوش شیرین را به نحوی با یکدیگر ترکیب کنید که خمیر نرمی بدست آید. حالا خمیر بدست آمده را روی یک مسواک تمیز قرار داده و روی لکه‌های چربی بکشید تا پاک شوند. در پایان با یک دستمال خیس یا تکه‌ای اسفنج، خمیرهای باقی مانده روی هود را پاک کنید. همچنین می‌توانید بجای تهیه خمیر، مقداری جوش شیرین را در آب گرم حل کنید و روی بدنه هود اسپری کنید و سپس با مسواک و پارچه لکه‌های چربی را تمیز نمایید.

 

منبع دوات آنلاین
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
تبلیغات متنی