کد خبر : 8792

آشپزی | درست کردن خیارشور

با این ترفند خیارشوری ترد و خوشمزه درست کنید

به گزارش ورنداز :
مواد لازم  خیار شور
خیار ریز مخصوص خیار شور ۱ کیلو
سرکه سفید ۱ لیوان
شوید ۲۰۰ گرم ۲۰۰ گرم
ترخون و شوید ۱۰۰ گرم
سیر ۴ حبه
فلفل تند ۳ عدد
آب ۱۸ لیوان
نمک یک لیوان

طرز تهیه خیارشور

مرحله اول

در ابتدا برای درست کردن خیار شور یک قابلمه را روی حرارت اجاق گاز قرار می دهیم و ۱۸ لیوان آب در آن می ریزیم و اجازه می دهیم تا به جوش بیاید سپس یک لیوان نمک به آن می افزاییم.

مرحله دوم

با ملاقه آب و نمک داخل قابلمه را کمی هم می زنیم تا نمک در آب کاملا حل شود سپس کنار می گذاریم تا خنک شود در این مرحله یک لیوان سرکه سفید را به آب جوش می افزاییم.

مرحله سوم

خیار قلمی و رسیده را تمیز می شوییم و آبکش می کنیم تا کاملا خشک شود اگر کمی رطوبت داشت با دستمال حتما خشک کنید سیرها را پوست بگیرید و کنار بگذارید تا خیارشور را آماده کنیم.

مرحله چهارم

مقداری سبزی ترخون و شوید داشتیم که دسته ای بدون چیدن ساقه ها پاک می کنیم و می شوییم سبزی ها هم باید کاملا خشک شده باشند تا بعد از درست کردن خیارشور، کپک نزند

مرحله پنجم

یک ظرف یا دبه پلاستیکی را انتخاب کنید و کف آن را یک دسته ترخون و شوید قرار دهید سپس به ترتیب یک ردیف خیار روی آن ها بچینید و ریف بعد فلفل و سیر قرار دهید و دوباره خیار بچینید.

مرحله ششم

به همین ترتیب خیارها را به همراه سیر و فلفل و سبزی در ظرف بچینید و در انتها با آب جوش و نمک و سرکه که از قبل آماده کرده بودید و کاملا خنک شده ظرف را پر کنید و درب ظرف را محکم ببندید.

مرحله هفتم

اگر سبزی تازه نداشتید از سبزی خشک استفاده کنید، بعد از درست کردن خیارشور روی آن را بپوشانید و برای چند روز در دمای محیط قرار دهید سپس به محلی که سایه باشد منتقل کنید.

مرحله هشتم

بعد از گذشت سه هفته تا یک ماه خیارشور خانگی و خوشمزه شما آماده استفاده است می توانید در کنار غذا و در برخی غذاها مثل سالاد الویه استفاده نمایید و لذت ببرید. نوش جان.

 

منبع مچ‌مگ
ارسال نظر

نظرات کاربران
  • محدثه‌زهرا‌‌الهام‌راضیه

    یادگرفتیم‌مرسی

تبلیغات متنی