کد خبر : 6350

توت فرنگی |سرزمین

ییلاق سی دشت رودبار منطقه‌ای بسیار خوش‌آب‌و‌هوا و از جاهای دیدنی گیلان محسوب می‌شود که در میان کوه‌های بلند و پوشیده از جنگل‌های سرسبز پنهان شده است.

به گزارش ورنداز :

ییلاق سی دشت رودبار منطقه‌ای بسیار خوش‌آب‌و‌هوا و از جاهای دیدنی گیلان محسوب می‌شود که در میان کوه‌های بلند و پوشیده از جنگل‌های سرسبز پنهان شده است. با حرکت از رستم‌آباد که به‌سمت توتکابن و سی دشت، از دل جاده‌ای در میان کشتزارهای برنج و تپه‌های سبز عبور می‌کنید. در فصل بهار و در اوایل خرداد عطر توت‌فرنگی محلی تمام منطقه را پر می‌کند. هرسال اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد اهالی سی دشت توت‌فرنگی‌های خود را برداشت می‌کنند.

اهالی سی دشت تا پیش از این هر سال در همین تاریخ میزبان جشنواره توت‌فرنگی بودند؛ اما در دو سال گذشته به خاطر شرایط کرونا این جشنواره برگزار نشده است. این جشنواره گردشگران زیادی را از اطراف برای خرید توت‌فرنگی‌های ارگانیک جلب می‌کند. توت‌فرنگی محصول اصلی منطقه سی دشت است و سالانه حدود ۴۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی منطقه کوهستانی سی دشت به کشت توت‌فرنگی اختصاص پیدا می‌کند. اهالی سی دشت در این جشنواره محصولات مختلف دیگری نیز از توت‌فرنگی همچون مربا و... آماده می‌کنند.روستای سی دشت از جاهای دیدنی رودبار است و در این شهرستان، در ۳۰ کیلومتری رستم‌آباد قرار دارد. اگر از رشت به‌سمت ییلاق سی دشت حرکت کنید، با عبور از رستم‌آباد، توتکابن، پره‌سر، دفراز، پلنگ‌دره و روستای رشی به روستای سی دشت می‌رسید. این مسیر، مسیر جنوبی صعود به قله درفک است که با عبور از سی دشت و رسیدن به روستای دشت و دامان، در آغاز مسیر صعودی پنج ساعته قرار می‌گیرید. سی دشت منطقه‌ای ییلاقی در ارتفاع ۱,۰۰۸ متری است که در دامنه قله درفک قرار دارد و از آنجا می‌توان رخ زیبایی از درفک را که در میان ابر و مه فرو رفته به تماشا نشست. پس اگر اهل کوهنوردی و کمپ زدن هستید، فرصت را از دست ندهید.

مسیر دسترسی به سی دشت

اگر از رشت حرکت کنید، با عبور از امامزاده ابراهیم و گذر از رستم‌آباد با دیدن خروجی تابلوی رستم‌آباد و توتکابن از اتوبان رشت - قزوین خارج می‌شوید و به‌سمت توتکابن می‌روید. در مسیر از میان شهر توتکابن می‌گذرید. در ورودی این شهر چند سوپرمارکت و یک پمپ بنزین و گاز قرار دارد که می‌توانید شرایط و لوازم مورد نیاز سفر خود را فراهم کنید. در ادامه از دو راهی شیرکوه عبور می‌کنید. در جاده‌ زیبای روستایی از میان روستاهای انارکول، چهل‌بر، بره‌سر و دشتویل به مسیر خود ادامه می‌دهید.

  • کمپ در دشت و دامان
  • توت‌فرنگی ارگانیک سی‌دشت
  • سبدهای توت فرنگی
  • زنان سی‌دشت در حال چیدن توت‌فرنگی
منبع کجارو
ارسال نظر

تبلیغات متنی