کد خبر : 3198

آشپزی

کیفسکی، کیوسکی یا کیویسکی مرغ (به انگلیسی: chicken kiev) یا (kievski) یک غذای کلاسیک اروپای شرقی است و به نوع خاصی از سوخاری کردن مرغ گفته می‌شود که طعم منحصر به فردی دارد.

به گزارش ورنداز :

مرغ کیویسکی یا کیوسکی، روش تهیه منحصر به فردی برای سوخاری کردن مرغ است که در آن گوشت مرغ مزه دار شده را دور ترکیب کره و سبزی می‌پیچند و سپس در آرد سوخاری گردانده و سرخ می‌کنند.

اگر اسم کیویسکی به گوشتان رسیده است و میخواهید بدانید کیوسکی چیست، با ما همراه شوید. در پاسخ به سوال کیوسکی چیست باید بگوییم، کیفسکی، کیوسکی یا کیویسکی مرغ (به انگلیسی: chicken kiev) یا (kievski) یک غذای کلاسیک اروپای شرقی است و به نوع خاصی از سوخاری کردن مرغ گفته می‌شود که طعم منحصر به فردی دارد.

کیویسکی مرغ در دستور پخت غذای کشور‌های اکراین، روسیه و لهستان قرار دارد که در قرن‌های ۱۸ – ۱۹ میلادی ابداع شده است. نام این غذا از شهر کیف kiev اوکراین گرفته شده است. مهارت آشپز در تهیه کیوسکی مرغ نازک کردن گوشت مرغ است که البته برای تازه کار‌ها نیازی نیست خیلی گوشت را نازک و ورقه‌ای کنند.

برای تهیه کیویسکی از دو روش برش لایه‌ای و لول کردن گوشت استفاده می‌شود. اگر به طعم مرغ سوخاری و کنتاکی علاقه دارید مسلما از طعم کیویسکی هم خوشتان خواهد آمد و شاید کیوسکی مرغ را به مرغ سوخاری و کنتاکی ترجیح بدهید.

از آنجا که کیوسکی در روغن فراوان سرخ می‌شود بعد از سرخ شدن آن را روی کاغذ حوله‌ای قرار دهید تا روغن اضافه اش گرفته شود.

مواد لازم کیوسکی مرغ برای ۶ نفر

سینه مرغ بزرگ ۳ عدد
تخم مرغ ۲ عدد
آرد ۱/۲ پیمانه
پودر سوخاری یا خرده نان ۲ پیمانه
نمک و فلفل به میزان لازم
روغن زیتون یا کانولا برای سرخ کردن به میزان لازم
مواد لازم برای برای طعم دهی به مرغ
کره ۶ قاشق غذاخوری
سیر بزرگ رنده شده ۱ حبه
آب لیمو ترش تازه ۱ قاشق غذاخوری
جعفری خرد شده تازه ۲ قاشق غذاخوری
نمک ۱/۲ قاشق چایخوری
فلفل سیاه ۱/۲ قاشق چایخوری

یوسکی مرغ

طرز تهیه کیوسکی مرغ

در یک کاسه متوسط کره هم دما با اتاق، سیر رنده شده، آبلیمو، جعفری خرد شده تازه، نمک و فلفل سیاه بریزید و با چنگال همه مواد را مخلوط کنید تا کاملا یکدست شود.

با یک چاقوی تیز و نازک سینه مرغ را از وسط به صورت طولی برش بزنید به طوری که دو نیمه ضخامت یکسانی داشته باشند.

فیله‌ها را روی میز کار بگذارید و کف دست را روی فیله بگذارید و با احتیاط در قیمت پهن‌تر بالای سینه، مانند جیب از کنار فیله یک برش داخل فیله مرغ ایجاد کنید به طوری که فیله دو لایه شود، عمق برش باید به اندازه‌ای باشد که انتهای جیب باز نشود و انتهایش به هم وصل بماند تا مواد میانی بیرون نریزد.

اندازه طول برش باید حدود ۵ – ۷ سانتی متر است.

یک قاشق غذاخوری از مخلوطکره را داخل فیله مرغ بگذارید و با دست فشردهید و محل برش را روی هم قرار بدهید.

هر ددو طرف فیله‌های جیب دار را نمک و فلفل بزنید.

در سه کاسه جداگانه آرد، تخم مرغ زده شده و پودر سوخاری بریزید.

تکه‌های مرغ را در آرد بزنید و تکان دهید تا آرد اضافه اش بریزید سپس در تخم مرغ بزنید و در آخر داخل پودر سوخاری بزنید و همه را در یک دیس بزرگ بچینید.

تابه‌ای با عمق زیاد را روی حرارت متوسط قارر دهید و ۱ سانتی متر از تابه را با روغن پر کنید و وقتی روغن داخ شده مرغ‌ها را درون روغن سرخ کنید.

حدود ۴ دقیقه برای برشته شدن هر طرف مرغ‌ها کافیست.

روی فیله‌های مرغ کیویسکی نمک و آبلیمو و جعفری تازه بپاشید و سرو کنید.

در صورتی که مهارت کافی برای فیله کردن سینه مرغ را ندارید و نازک شدن گوشت احتمال پارگی هنگام برش را بالا می‌برد میتوانید از تکه‌های سینه مرغ به صورت کامل استفاده کنید تا قطر بیشتری داشته باشد.

منبع بیتوته
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
تبلیغات متنی