کد خبر : 30896

انواع کولر | کولر آبی

فصل گرما، دغدغه راه اندازی کولر آبی نیز برای بسیاری از افراد آغاز می‌شود. کولرهای آبی که نقش مهمی در خنک کردن خانه‌ها در مناطق گرم و خشک دارند، نیازمند سرویس و آماده‌سازی قبل از استفاده در فصل گرم هستند.

به گزارش ورنداز :

فصل گرما، دغدغه راه اندازی کولر آبی نیز برای بسیاری از افراد آغاز می‌شود. کولرهای آبی که نقش مهمی در خنک کردن خانه‌ها در مناطق گرم و خشک دارند، نیازمند سرویس و آماده‌سازی قبل از استفاده در فصل گرم هستند.

در این مقاله، به بررسی برخی از دغدغه‌های رایج در مورد راه اندازی کولر آبی در فصل گرم می‌پردازیم و راهکارهایی برای رفع آنها ارائه می‌دهیم.راه انداختن کولر آبی تخصص زیادی نمی‌خواهد و به همین دلیل هم، پدرها خودشان می‌روند روی پشت‌بام و تا کمر در یک قوطی مکعب‌شکل آبی‌رنگ فرو می‌روند و کولر را سرویس می‌کنند. با این حال خیلی‌ها این روزها کار راه انداختن کولر را به سرویس‌کار کولر می‌سپارند و خودشان را به زحمت نمی‌اندازند. اگر جزو کسانی هستید که خودتان آستین بالا زده و قصد سرویس کولر را دارید، این نکات را حتما رعایت کنید:قبل از هر اقدامی اول دفترچه راهنمای کولر را مطالعه کنید.

 

فن کولر را بررسی کنید. فن کولر باید به‌طور آزادانه بچرخد و هیچ‌گونه گردوغبار یا مانعی بر سر راه آن نباشد.

 

موتور کولر را روغن کاری کنید. روغن کاری منظم موتور کولر به عملکرد روان آن کمک می‌کند و از گرم شدن بیش از حد آن جلوگیری می‌کند.

 

کانال‌های کولر را از نظر انسداد بررسی کنید. اگر گردوغبار یا آشغال در کانال‌ها وجود داشته باشد، جریان هوا کاهش می‌یابد و باد کولر خنک نخواهد بود.

 

مسئله برق بسیار مهم است و باید مسیر انشعاب آن و سیم کشی را کنترل کرد تا درصورت بروز هرگونه خرابی، مشکلی ایجاد نشود. همچنین نصب فیوز مناسب، سر راه سیم فاز برق امری ضروری است.

 

از ریختن آب با شلنگ یا پارچ روی پوشال‌ها جدا خودداری کنید؛ چرا که این کار احتمال خطر برق‌گرفتگی و یا سوختن الکتروموتور را افزایش می‌دهد. همچنین موقع سرویس کولر برای استفاده مجدد، حتما کولر خاموش باشد.

 

کولر را در فاصله حداقل ۲۰ سانتی‌متری از کف نصب کنید و از قراردادن روی پایه‌های لرزان و یا پرتگاه خودداری کنید. همچنین هنگام سرویس کولرهای گازی و آبی باید به این موضوع توجه شود که امکان سقوط افراد حین سرویس کولر از لبه پشت‌بام؛ بالکن و... وجود نداشته باشد.

 

برای کم کردن مصرف برق توسط کولر، کافی است یک سایه بان روی کولر نصب کنید تا هم عمر کولرتان بیشتر شود و هم تأثیر حرارت مستقیم خورشید کاهش پیدا کند. به این کار می گویند بهینه سازی کولر.

 

اگر کار سرویس کولر را به یک سرویسکار سپردید، باید باز هم حواستان به عملکرد کولرتان باشد و اگر دیدید آب از زیر کولر چکه می‌کند، بی‌خیال از آن نگذرید و نگذارید آخر تابستان سقف بیاید پایین.

 

اگر کولر گازی در منزل دارید، یادتان باشد که حتی این کولرهای گازی هم سرویس می‌خواهند و اینجوری نیست که کنترل را بردارید، یک دکمه را فشار بدهید و بنشینید روی مبل تا باد بخورد به‌صورتتان. گاهی نیاز است یک تعمیرکار خبر کنید -چون اصولا نه پدرها و نه حتی پسرها از سرویس کردن کولر گازی سر در نمی‌آورند- و یک قطعه را تعویض کنید تا کولر بعد از چند وقت کار کردن نسوزد و کلی خرج روی دستتان نگذارد. از ما می‌شنوید، چه کولر آبی دارید و چه گازی همین امروز و فردا که هوا هنوز خیلی گرم نشده، دست به‌کار شوید و سرویس کولرها را نگذارید برای یک ظهر جمعه گرم.

نوشین کلاته خبرنگار و دبیر سرویس

منبع ترفند باز
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
تبلیغات متنی