کد خبر : 30651

گیاهان اپارتمانی | تکثیر پتوس

پتوس گیاهی رونده و همیشه سبز از خانواده گل‌شیپوریان است که به دلیل برگ های زیبا و مقاومتش به یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی تبدیل شده است. 

به گزارش ورنداز :

تکثیر پتوس 

پتوس گیاهی رونده و همیشه سبز از خانواده گل‌شیپوریان است که به دلیل برگ های زیبا و مقاومتش به یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی تبدیل شده است. این گیاه بومی مناطق گرمسیری جنوب شرقی آسیا و جزایر غربی اقیانوس آرام است و می تواند در طیف وسیعی از شرایط رشد کند.می‌خوام روش قلمه زدن پتوس به روش گلخانه‌ای رو بهتون آموزش بدم. با این روش می‌تونید در عرض چند هفته، صدها گلدان پتوس زیبا داشته باشید!

مواد لازم:

قلمه‌های پتوس (حداقل 10 سانتی‌متر)

گلدان‌های کوچک

خاک مخصوص قلمه (مثل کوکولیت)

قارچ‌کش

کود ریشه‌زایی 10-52-10

مراحل کار:

  1. آماده کردن قلمه‌ها: قلمه‌های سالم پتوس رو با چاقوی تیز ببرید. هر قلمه باید حداقل دو یا سه گره (محل رشد برگ) داشته باشه. برگ‌های پایینی قلمه رو جدا کنید.
  2. ضدعفونی کردن قلمه‌ها: انتهای قلمه‌ها رو به مدت چند دقیقه در محلول قارچ‌کش خیس کنید تا از ابتلای آنها به بیماری جلوگیری بشه.
  3. کاشت قلمه‌ها: گلدان‌ها رو با خاک مخصوص قلمه پر کنید. قلمه‌ها رو در عمق 2 تا 3 سانتی‌متری خاک بکارید و به آرامی خاک اطرافشون رو فشار بدید.
  4. آبیاری: خاک رو به طور کامل مرطوب کنید، اما مراقب باشید که غرقاب نشه.
  5. مراقبت‌های بعد از کاشت: گلدان‌ها رو در مکانی گرم و مرطوب با نور غیرمستقیم خورشید قرار بدید. میتونید از یک پلاستیک شفاف برای پوشوندن گلدان‌ها و ایجاد رطوبت بیشتر استفاده کنید.
  6. استفاده از کود: بعد از 15 روز، از کود ریشه‌زایی 10-52-10 به صورت رقیق شده برای آبیاری گیاهان استفاده کنید.
  7. صبر و حوصله: ریشه‌دار شدن کامل قلمه‌ها ممکنه چند هفته طول بکشه. صبور باشید و به طور مرتب خاک رو مرطوب نگه دارید.تکثیر پتوس بسیار آسان است و می توان از طریق قلمه زدن ساقه یا خواباندن ساقه انجام شود.

قلمه زدن ساقه: یک قلمه 10 تا 15 سانتی متری از ساقه سالم گیاه را ببرید. برگ های پایینی قلمه را جدا کنید و آن را در آب یا خاک ریشه دار کنید.

خواباندن ساقه: یک ساقه بلند را در گلدان دیگری پر از خاک مرطوب قرار دهید و آن را با گیره های فلزی در خاک محکم کنید. ساقه در محل گره ها ریشه دار می شود و سپس می توانید آن را از گیاه مادری جدا کنید و به عنوان یک گیاه جدید بکارید.

نوشین کلاته خبرنگار و دبیر سرویس

ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
تبلیغات متنی