کد خبر : 30635

رپورتاژ آگهی؛

تجهیزات اندازه گیری ابزار دقیق برای اندازه گیری های مختلف طی یک روند برای یک محصول و یا یک ناحیه مشخص جهت به دست آوردن اطلاعات و کنترل شرایط به کار میرود.

به گزارش ورنداز :

معرفی تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق

تجهیزات اندازه گیری ابزار دقیق برای اندازه گیری های مختلف طی یک روند برای یک محصول و یا یک ناحیه مشخص جهت به دست آوردن اطلاعات و کنترل شرایط به کار میرود. انواع کالیبراتورها ، انواع مولتی متر، آمپرسنج و آمپر متر، انواع ترانسمیتر، انواع سنسور، انواع تستر ها ، چکر ها، گاز سنج ها، نور سنج هاو مولتی فانکشن ها و ... برای اندازه گیری و کنترل کمیت های فیزیکی، شیمیایی و محیطی استفاده می شود.

کمی با تجهیزات اندازه گیری و ابزاردقیق آشنا شویم:

اندازه گیری، کنترل و ابزار دقیق چیست؟

مهندسی کنترل یکی از زیر شاخه های الکترونیک و مکانیک می باشد که مهندسی ابزار دقیق زیر مجموعه آن می باشد. با استفاده از تجهیزات اندازه گیری موجب کنترل کمیت های فیزیکی می شوند به همین جهت در صنایع مختلف

مثل : صنایع غذایی، صنایع دارویی، سیمان، نفت و گاز و پتروشیمی بسیار کاربرد خواهند داشت.

اجزای ابزار دقیق

۱.اندازگیری

۲.کنترل

۳. ادوات خروجی

این سه آیتم تشکیل دهنده سیستمی به نام سیستم های کنترل اتوماتیک می باشند که این سیستم کنترل اتوماتیک وظیفه انجام کنترل فرایندی را در یک مجموعه عملیاتی بر عهده دارد .

اندازه گیرها

قسمت اندازه گیر مقدار واقعی عنصر مورد نظر را اندازه گیری می کند.

کنترل کننده ها

قسمت دوم ابزار دقیق بخش کنترل می باشد در ابتدای شروع صنعت برق که کنترل بصورت امروزی نبود کنترل بوسیله عوامل انسانی انجام می شد سپس با پیشرفت علم سیستم کنترل اتوماتیک با بوجود آمدن ادوات نیوماتیکی وارد مرحله جدیدی شد. بعد از مدتی با اختراع ترانزیستور استفاده از کارتهای الکترونیکی برای کنترل آغاز شد با بوجود آمدن این قطعات کنترلی استفاده از عوامل انسانی برای کنترل کمتر می شد.

ادوات خروجی

محرکها ادواتی هستند که سیگنال خروجی را از قسمت کنترل کننده می گیرد و متناسب با این سیگنال ها عمل می کند. از عمده ادوات خروجی می توان به شیرهای کنترل و الکتروموتورها اشاره کرد. این ادوات با عملکرد خود باعث کنترل پارامترهای اندازه گیری شده در مقدار مطلوب و مورد نظر می شوند

ضخامت سنج رنگ

از موارد مهم در کنترل کیفیت، اندازه گیری و تعیین دقیق ضخامت اجسام و پوشش آنها به وسیله ضخامت سنج می باشد. در صورتی که ضخامت پوشش عیبی داشته باشد و یا قسمتی از رنگ دچار زدگی شود، می تواند باعث خوردگی، زنگ زدگی و از بین رفتن قطعه شود. به همین جهت باید از ضخامت سنج دقیق جهت اندازه گیری ضخامت فلز یا رنگ استفاده شود.

نحوه اندازه گیری ضخامت رنگ و لعاب با دستگاه ضخامت سنج ضخامت سنج رنگ و لعاب دستگاهی است که جهت اندازه گیری ضخامت پوشش یا رنگ به کار می رود. دستگاه به دو روش پراب جدا و پراب سرخود ضخامت اجسام یا پوشش ها را اندازه میگیرد.

ابزار سنجش ضخامت رنگ بر اساس ترکیبی از دو مکانیزم القای مغناطیسی و جریان گردابی کار می کند. این فاکتور به مهندسین استفاده کننده از دستگاه ضخامت سنج امکان سنجش در دامنه وسیع تر را می دهد.

دماسنج لیزری

ترمومتر لیزری یا دماسنج لیزری چیست؟

ترمومتر لیزری دستگاهی است که با سنجش اشعه مادون قرمز ساطع شده از سطوح اجسام مختلف و تبدیل آن به عددی قابل رویت جهت تعیین دما در انواع پروژه های صنعتی و غیرصنعتی کمک می کند. اما لیزر در این دستگاه ها هیچ تاثیری در سنجش دما ندارد بلکه تنها برای نشانه روی صحیح ترمومتر کاربرد دارد. با توجه به روش سنجش ترمومتر لیزری و ویژگیهای ظاهری آن نام های مختلفی برای این دستگاه برمی شمارند که عبارتند از :

دماسنج لیزری/حرارت سنج لیزری

ترمو به معنی دما و حرارت و متر به معنی سنجیدن است، لذا ترمومتر در زبان فارسی معنی دماسنج دارد و ممکن است کاربران این دستگاه را به عنوان دماسنج یا حرارت سنج لیزری بشناسند.

ترمومتر لیزری تفنگی

با توجه به اینکه اغلب ترمومتر های لیزری به علت استفاده و قرائت آسانتر به شکل تفنگی ساخته و استفاده می شوند این ترمومتر ها به عنوان ترمومتر تفنگی نیز معروف شده اند. البته ترمومترهای لیزری منحصر در شکل تفنگی نیستند و اشکال دیگری نیز دارند.

ترمومتر مادون قرمز/ دماسنج مادون قرمز

امواج فروسرخ نوعی از امواج الکترومغناطیسی هستند که پس از برخورد با جسم، موجب گرم شدن آن می‌شود. این امواج دسته‌ای از پرتوهای نامرئی خورشید هستند. به همین سبب وقتی در مقابل نور خورشید قرار می‌گیریم احساس گرما می‌کنیم. این امواج دارای طول موج بیشتر از امواج مرئی و فرکانس کمتر از آن‌ها هستند. به همین دلیل در نمودار طیف الکترومغناطیس بعد از امواج مرئی قرار دارد. از آنجائیکه روش سنجش دما در این ترمومتر بر اساس اشعه مادون قرمز تابیده شده از اجسام است، این ترمومتر ها را به این خاصیت اجسام نیز موصوف می کنند.

ترمومتر غیرتماسی لیزری / مادون قرمز

اختلاف و البته مزیت ترمومترهای لیزری با دیگر ترمومترها در عدم تماس با جسم داغ است. لذا این ترمومترها را با صفت غیرتماسی در مقابل ترمومترهای تماسی یا نفوذی معرفی می کنند.

پایرومتر/ پیرومتر

نام دیگر این محصول پیرومتر است که از ترکیب دو کلمه پایرو به معنی آتش و متر به معنی سنجیدن بدست آمده است.

ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
تبلیغات متنی