کد خبر : 30043

قیمت تخم مرغ | قیمت تخم مرغ در بازار

جدیدترین قیمت تخم مرغ در بازار را در این مطلب میخوانید .

به گزارش ورنداز :

قیمت جدید تخم مرغ

جدیدترین قیمت تخم مرغ در بازار را در این مطلب میخوانید .

بر اساس گفته‌های حمیدرضا کاشانی، رئیس هیئت مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تخم‌گذار میهن:

طبق آمار بانک مرکزی، تخم‌مرغ در سال گذشته کمترین نوسان قیمت را در بین کالاهای اساسی داشته است. این به دلیل واگذاری تولید، تأمین و بازاررسانی این محصول به اتحادیه مذکور بوده است.این نشان می‌دهد که اتحادیه سراسری مرغداران تخم‌گذار میهن توانسته است با مدیریت بازار و عرضه، ثبات نسبی را در قیمت تخم‌مرغ حفظ کند. این امر می‌تواند به معنای بهبود شرایط تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان باشد.

 

بنابراین، نقش اتحادیه در تنظیم بازار تخم‌مرغ و کنترل نوسانات قیمتی، به عنوان یک عامل مثبت در بازار این محصول محسوب می‌شود.

رئیس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تخم‌گذار میهن اظهار داشت: امسال و یک ماه مانده به عید نوروز و ماه مبارک رمضان، مصرف تخم مرغ در کشور کاهش شدیدی پیدا کرد و باعث شد قیمت تخم مرغ به کمتر از نرخ مصوب سال گذشته برسد؛ به طوری که تولیدکنندگان طی مدت مذکور ۱۷ هزار تومان زیر قیمت مصوب سال ۱۴۰۲ یعنی ۴۷ هزار و ۳۰۰ تومان و ۳۰ هزار تومان زیر قیمت واقعی این محصول را می‌فروشند.به گفته وی، اکنون قیمت واقعی هر کیلوگرم تخم مرغ درب واحدهای تولیدی بر اساس هزینه‌های تمام شده تولید و نرخ تورم به ۶۲ هزار تومان رسیده و قرار بود بعد از عید فطر نرخ‌های جدید را اعلام شود که هنوز اعلام نشده است.کاشانی تصریح کرد: اکنون قیمت هر شانه تخم مرغ در خرده‌فروشی‌ها و فروشگاه‌ها ۶۵ تا ۷۲ هزار تومان به فروش می‌رسد.

صادرات ۲۰ هزار تن تخم مرغ در فروردین ماه امسال

رئیس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تخم‌گذار میهن گفت: طی دو سال اخیر با برنامه‌ریزی صورت گرفته توسط اتحادیه، ایران از یک کشور واردکننده تخم مرغ به یک کشور صادرکننده تبدیل شده است؛ یعنی در سال ۱۴۰۱ حدود ۵۵ هزار تن و سال ۱۴۰۲ بیش از ۱۳۶ هزار تن تخم مرغ به کشورهای هدف صادر شده است.

وی تصریح کرد: در فروردین ماه امسال ۲۰ هزار تن تخم مرغ به کشورهای هدف همچون افغانستان، عراق، قطر، ترکمنستان، امارات صادر شد و صادرات همچنان ادامه دارد.کاشانی بیان کرد: در حال حاضر امکان افزایش حجم صادرات تخم مرغ را نداریم؛ زیرا اکنون نیز تولیدکنندگان کشورهای دیگر به شدت اعتراض دارند که مرغداران ایرانی ما را ورشکسته کرده‌اند و خواستار محدودیت واردات تخم مرغ از ایران شده‌اند.

روزانه ۳۷۰۰ تن تخم مرغ در کشور تولید می‌شود

وی اضافه کرد: قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ ایران برای صادرات نیز بین ۳۲ تا ۳۳ هزار تومان است که همین امر نارضایتی صادرکنندگان دیگر کشورها را در پی داشته است.

رئیس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تخم‌گذار میهن گفت: طبق گزارش‌های موجود، روزانه ۳۷۰۰ تن تخم مرغ در کشور تولید می‌شود که رقم قابل توجهی است.

وی با بیان اینکه پروسه تولید گله‌های مرغ تخمگذار کشور ۲۰ماهه است، افزود: به دلیل زمان بر بودن این موضوع، کاهش قیمت‌ها و حذف گله‌های مرغ تخم‌گذار کشور نگران‌کننده است؛ زیرا اکنون با افت شدید قیمت‌ها و حذف گله‌ها ممکن است در نیمه دوم امسال با مشکل روبرو شویم.

وی با اشاره به اینکه تولیدکنندگان تخم مرغ نیازمند حمایت‌های دولتی هستند، اظهار داشت: یکی از مشکلات این صنعت آن است که به دلیل تعیین قیمت‌های ثابت برای این محصول و مشکلات توزیع با کاهش قیمت تخم مرغ درب واحدهای تولیدی، کاهش قیمت در بازار مشاهده نمی‌شود و فقط تولیدکننده و مصرف‌کننده زیان می‌دهند.

کاشانی تصریح کرد: در صورتی که قیمت‌ها در بازار بر اساس افت و افزایش قیمت درب واحدهای تولیدی تعیین شود، دیگر مصرف‌کنندگان یکی از متضرران این موضوع نخواهند بود.

نوشین کلاته خبرنگار و دبیر سرویس

منبع شهر خبر
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
تبلیغات متنی