کد خبر : 29709

حقوق کارگران | افزایش حقوق کارگران

جزییات افزایش حقوق برای کارگران متاهل را در این مطلب میخوانید .

به گزارش ورنداز :

حقوق کارگران

جزییات افزایش حقوق برای کارگران متاهل را در این مطلب میخوانید .

با توجه به تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۳، برای اولین بار حق عائله مندی (حق همسر) به مبلغ ۵۰۰ هزار تومان برای کارگران متاهل اعطا خواهد شد. در این حقوق، حق اولاد نیز به عنوان یکی از مزایای مخصوص کارمندان متاهل در نظر گرفته می‌شود و به صورت ماهیانه همراه با سایر مزایا به حساب آن‌ها واریز می‌شود. مبلغ حق اولاد برای هر فرزند، سه برابر حداقل حقوق و دستمزد روزانه وزارت کار است که برای سال ۱۴۰۳ معادل ۷,۱۶۶,۱۸۴ ریال است.

برای دریافت حق اولاد، برخی شرایط وجود دارد که کارمند باید آن‌ها را رعایت کند. این شرایط شامل داشتن بیمه تامین اجتماعی و بودن مشمول قوانین آن، فرزندان باید زیر ۱۸ سال باشند و در صورت داشتن مشکلات ناتوانی برای کار یا تحصیل ممکن است حق اولاد برای فرزندان بالای ۱۸ سال نیز پرداخت شود. همچنین، کارمند باید سابقه بیمه تامین اجتماعی به مدت ۷۲۰ روز را داشته باشد.یک کارشناس حوزه کار پرداخت حق عایله مندی به کارگران را نیازمند داشتن ۷۲۰ روز پرداخت حق بیمه عنوان کرد و گفت: پیشنهاد پرداخت حق عائله مندی به کارگران مستلزم دستورالعمل قانونی است و اقدام مثبت  است.

 

این پیشنهاد از باب آنکه کارگران نیز همچون کارمندان از مزایای عائله مندی برخوردار شوند مطرح شده است که می تواند موجب دلگرمی کارگران و تشویق به تشکیل خانواده شود. البته رقم آن زیاد نیست

تاکنون در بحث کارگری تنها حق اولاد به کارگران پرداخت شده و حق عائله مندی شامل حال کارگران نبوده است منتها در خصوص حق اولاد قیدی وجود دارد مبنی بر اینکه کارگر باید ۷۲۰ روز پرداخت حق بیمه را قانونا  داشته باشد.

فردی که در یک کارگاه یا مجموعه مشغول کار می شود حتی اگر فرزندی هم داشته باشد باید قید پرداخت ۷۲۰ روز حق بیمه را داشته باشد که حق اولاد به او تعلق بگیرد.به صرف اینکه کارگر برای اولین بار درجایی اشتغال به کار داشت با داشتن یک یا چند فرزند حتما باید پرداخت ۷۲۰ روز حق بیمه را در سابقه خود داشته باشد در غیر این صورت نمی تواند از مزایای حق اولاد برخوردار شود.

قبلاً پرداخت حق اولاد تنها محدود به دو فرزند بود ولی در راستای تشویق به افزایش جمعیت سقف تعداد اولاد نیز برداشته شده است.

 حق اولاد برای همه کارمندان متاهل یکسان نیست. مبلغ حق اولاد ویژگی‌هایی مانند حداقل حقوق و دستمزد روزانه وزارت کار و تعیینات قانونی مربوط به حقوق کارمندان در هر کشور یا منطقه را دارد. بسته به مقررات و قوانین هر کشور، مبلغ حق اولاد ممکن است متفاوت باشد و معمولاً بر اساس تعداد فرزندان کارمند تعیین می‌شود. همچنین، سیاست‌ها و قوانین مربوط به حق اولاد ممکن است در طول زمان تغییر کنند و بسته به شرایط واقعیت ملی، اصلاحاتی در این زمینه صورت بگیرد. بنابراین، بهتر است در هر مورد به قوانین حاکم بر منطقه یا کشور خود مراجعه کنید تا اطلاعات دقیقتری درباره مبلغ و شرایط حق اولاد دریافت کنید.

نوشین کلاته خبرنگار و دبیر سرویس

منبع اقتصاد ۱۰۰
ارسال نظر

نظرات کاربران
 • ناشناس

  یا ابوالفضل چطوری خرجش کنیم حالا این ۵۰۰ تومن رو

 • مهدی صفری

  سلام. من با داشتن ۳ فرزند . و کارگری ک مشمول قوانین جوانی جمعیت هستم. میزان محاسبه حق و حقوق خانوادم ب چ صورت محاسبه میشه

 • ناشناس

  بابت آیتم جدید برای کارگرها ممنون پول ۵ عدد فلافل ......

 • مظلوم

  حقوق شماکه سه فرزند داری طبق گفته این نویسنده که خبرخوش متأهلان میشه نجومی وبه اندازه مجلسی هاحقوق میگیری ورفاهی زندگی میکنی وسفره که نگو پرمیشه ازگوشت گوسفندوگوساله. تبارک الله

 • ایوب ریسیان

  ۵۰۰تومن پولی اینا به متاهلا دادن واقعا شرم اوره

 • ناشناس

  🤣🤣🤣🤣🤣۵۰۰تومن 😁😂😂😂پول یک شرت نمیشه

آنچه دیگران میخوانند :
تبلیغات متنی