کد خبر : 29429

آجیل شب عید | قیمت آجیل شب عید

آجیل یکی از پر طرفدار ترین تنقلات سفره عید برای پذیرایی محسوب میشود و در این مطلب جدیدترین قیمت آجیل را برای شب عید میخوانید .

به گزارش ورنداز :

قیمت آجیل شب عید 

آجیل یکی از پر طرفدار ترین تنقلات سفره عید برای پذیرایی محسوب میشود و در این مطلب جدیدترین قیمت آجیل را برای شب عید میخوانید .

رئیس اتحادیه فروشندگان خشکبار و آجیل تهران افزایش تولید پسته در سال جاری و کاهش سهم ایران از بازار جهانی پسته را دلیل ارزان‌تر شدن این کالا در شب عید امسال عنوان کرد.

غلامرضا خدامی، رییس اتحادیه فروشندگان خشکبار و آجیل تهران از تغییر نکردن و حتی ارزان‌تر شدن قیمت شماری از اقلام موجود در آجیل شب عید امسال نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: امسال پسته ۲۰ درصد و تخمه ژاپنی ۲۵ درصد ارزان‌تر از شب عید سال گذشته عرضه می‌شود.وی افزود: قیمت بادام هندی، بادام درختی و تخم کدو تغییر نکرده و تنها مغز فندوق نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد گران‌تر شده است.

خدامی در تشریح قیمت‌ها اظهار کرد: پسته از ۵۰۰ هزار تا ۸۷۰ هزار تومان در هر کیلو و بادام هندی از ۶۰۰ هزار تا ۷۰۱ هزار تومان در هر کیلو قیمت دارند و قیمت بادام درختی از ۴۷۰ هزار تا ۶۵۰ هزار در هر کیلو و فندوق با پوست از ۴۷۰ هزار تا ۵۵۰ هزار تومان در هر کیلو است.وی در پاسخ به این پرسش که چرا با وجودی که در همه بازارهای نوروزی کالاها نسبت به سال گذشته افزایش قیمت چشمگیر داشته‌اند، آجیل گران‌تر نشده گفت: امسال پسته بیشتری نسبت به سال گذشته در کشور تولید شد و حجم تولید در سال ۱۴۰۲ به ۳۰۰ هزار تن رسید، در حالی که در سال گذشته به دلیل خشکسالی و سرمازدگی ۱۱۰ هزار تن پسته تولید شد. این افزایش حدود ۲.۵ تولید بود که کاهش قیمت پسته را رقم زد.

رئیس اتحادیه فروشندگان خشکبار و آجیل تهران اضافه کرد: البته صادرات پسته ایران در سال ۱۴۰۱ کاهش چشمگیر داشت زیرا کشورهای دیگر موفق به تصاحب بازارهای پسته ایران در جهان شده‌اند.

رئیس اتحادیه فروشندگان خشکبار و آجیل تهران گفت: هیچ مشکلی در عرضه انواع آجیل و خشکبار در آستانه نوروز وجود ندارد، همچنین تاکنون استقبال خوبی از بازار آجیل شده و تقاضا مطلوب بوده است اما تقاضای واقعی در هفته آخر سال نمایان می‌شود.

وی در نهایت از وارداتی بودن بخشی از فندوق و بادام درختی گفت که در بازار ایران عرضه می‌شود و افزود: تمام بادام‌های هندی موجود در بازار ایران وارداتی هستند.

نوشین کلاته خبرنگار و دبیر سرویس

منبع ایلنا
ارسال نظر

نظرات کاربران
  • ناامید

    تصویر این اجیل ها چه زیباس اما حیف گربه دستش به گوشت نمیرسه میگه بو میده یا شتر در خواب بیند پنبه دانه باز نشسته بی دلار

آنچه دیگران میخوانند :
تبلیغات متنی