کد خبر : 29257

قیمت سکه | حراج سکه

جزییات حراج سکه بهار آزادی را در این مطلب میخوانید .

به گزارش ورنداز :

نخستین حراج سکه بهار آزادی 

جزییات حراج سکه بهار آزادی را در این مطلب میخوانید .

در نخستین جلسه  حراج سکه  ، ربع سکه بهار آزادی ضرب سال 1386 بانک مرکزی است و هر متقاضی مجاز به ثبت سفارش حداکثر 5 قطعه است.

شروع جلسه حراج راس ساعت 12 است و بازه ثبت سفارش نیز از ساعت 12 الی 15 خواهد بود. بازه نظارت و تخصیص از ساعت 15 تا 16 همان روز است و ساعت 16 نیز نتایج حراج اعلام می شود.

انتشار شیوه نامه برگزاری حراج سکه طلا در سامانه مرکز مبادله ایران

حسب مصوبه دوم اسفند ماه 1402 کمیسیون ارز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تصویب «دستورالعمل اجرایی معاملات سکه طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران»، متقاضیان خرید می‌توانند مطابق شیوه‌نامه حراج، در سامانه حراج سکه طلای مرکز مبادله ارز و طلای ایران ثبت سفارش کنند.خریدار موظف است در هنگام دریافت سکه طلای خریداری‌شده از شعبه انتخاب‌شده در سامانه، به ازای هر قطعه سکه طلا (اعم از سکه تمام، نیم سکه و ربع سکه) مبلغ 300 هزار ریال به عنوان هزینه تحویل به شعبه بانک عامل پرداخت کند.متقاضی خرید

براساس شیوه نامه حراج سکه طلا در سامانه مرکز مبادله ایران، همه اشخاص حقیقی با تابعیت ایرانی و بالای 18 سال تمام شمسی می توانند در حراج سکه طلای این مرکز شرکت کنند. دارایی موضوع حراج سکه طلای مورد تایید بانک مرکزی نیز اعم از تمام، نیم و ربع است.

سامانه حراج

متقاضیان شرکت در حراج سکه طلای مرکز مبادله ایران باید ابتدا در سامانه معاملات مرکز مبادله ایران به آدرس wwww.market.ice.ir ثبت نام و احراز هویت کنند و سپس مطابق با شیوه نامه و آگهی از طریق سامانه مذکور در حراج شرکت کنند.

حداکثر حجم سفارش

 

حداکثر حجم سفارش در هر جلسه حراج، توسط بانک مرکزی تعیین و در آگهی حراج اعلام می شود. آگهی حراج نیز دو روز کاری پیش از روز حراج در تارنمای رسمی مرکز مبادله ارز و طلای ایران به نشانی www.ice.ir منتشر می شود. بازه زمانی برگزاری جلسه حراج در آگهی حراج اعلام می شود.

شیوه انجام معامله

متقاضی خرید موظف است پیش از ارسال سفارش خرید در سامانه، معادل ریالی 100 درصد ارزش سفارش خرید به انضمام کارمزد را از طریق درگاه پرداخت اینترنتی در کیف پول خود تامین کند. در صورت کافی نبودن موجودی کیف پول، امکان تکمیل موجودی حین سفارش‌گذاری فراهم است. پس از ثبت سفارش خرید، وجه مذکور در کیف پول متقاضی خرید تا پایان جلسه حراج مسدود می‌شود.

کارمزد و هزینه های عملیاتی

کارمزد معامله معادل یک در هزار(0,1 درصد) ارزش معامله است.در صورتی که خریدار در مهلت مشمول هزینه انبارداری (14 تا 21 روز کاری از زمان صدور کد رهگیری) جهت دریافت سکه طلای خریداری‌شده به شعبه انتخاب‌شده در سامانه مراجعه کند، باید علاوه بر هزینه تحویل، به ازای هر قطعه سکه طلا (اعم از سکه تمام، نیم سکه و ربع سکه) مبلغ 500 هزار ریال به صورت روزانه به عنوان هزینه‌ی انبارداری به شعبه بانک عامل پرداخت کند. خریدار موظف است هزینه‌های عملیاتی مربوط به بانک عامل (هزینه تحویل و هزینه انبارداری) را به هنگام دریافت سکه طلای خریداری‌شده به بانک عامل پرداخت کند.محل و مهلت تحویل

متقاضی جهت تحویل سکه طلای خریداری شده باید به شعبه منتخب خود مراجعه کند. گفتنی است، شعب منتخب بانک عامل پیش از ثبت سفارش توسط متقاضی خرید در سامانه انتخاب می‌شود.

خریدار سکه طلا پس از گذشت 7 روز کاری و حداکثر تا 14 روز کاری از زمان صدور کد رهگیری در سامانه، می‌تواند با مراجعه به شعبه انتخاب‌شده در سامانه، سکه طلای خریداری شده را دریافت کند. در صورت گذشت مهلت مقرر، دریافت سکه طلا از شعبه مذکور به مدت 7 روز کاری با احتساب هزینه انبارداری تحویل می‌شود.

سکه طلای خریداری‌شده توسط خریدار، صرفاً به شخص خریدار یا وکیل وی، منوط به ارائه وکالت‌نامه رسمی، تحویل می‌شود.

انفساخ معامله

در صورت عدم مراجعه خریدار ظرف مدت 21 روز کاری از زمان صدور کد رهگیری به شعبه انتخاب‎‌شده در سامانه جهت دریافت سکه طلا، معامله منفسخ شده (خود به خود خاتمه یافته) و وجه معامله پس از کسر کارمزد خرید و سایر هزینه‌های عملیاتی به کیف پول خریدار عودت داده می‌شود.

در صورت انفساخ معامله به دلیل عدم مراجعه خریداری به شعبه انتخاب‌شده در سامانه جهت دریافت سکه طلا در مهلت مقرر، خریدار به مدت 180 روز از ثبت هرگونه سفارش خرید در سامانه منع می‌‌شود

سهیل شهری خبرنگار

منبع شهر خبر
ارسال نظر

تبلیغات متنی