کد خبر : 26566

شلوار لی | ترفند شستن شلوار لی

ترفند شستن انواع شلوار لی را در این مطلب میخوانید

به گزارش ورنداز :

ترفند شستن انواع شلوار لی 

ترفند شستن انواع شلوار لی را در این مطلب میخوانید یکی از پرکاربردترین شلوارها در استایل‌های روزمره، شلوار جین است. فرقی نمی‌کند چه‌قدر برای خرید آن هزینه کرده باشید؛ در هر صورت اگر می‌خواهید برای مدتی طولانی از آن استفاده کنید، توجه به روش نگهداری و نحوه شستن شلوار جین بسیار مهم است.همه ما ممکن است هنگام شستشوی شلوار جین، با مشکلاتی مثل رنگ پس ‌دادن، چروک‌شدن،‌ تمیزنشدن لکه‌ها و کم‌رنگشدن شلوار برخورده باشیم. این اتفاقات عمر شلوارمان را کم‌تر می‌کند و زیبایی اولیه آن را از بین می‌برد.

چه زمانی شلوار جین را بشوییم؟

چه زمانی شلوار جین را بشوییم

معمولا تولیدکنندگان شلوار جین توصیه می‌کنند بعد از ۵ تا ۱۰ بار استفاده از شلوار جین، آن را بشویید. به‌طور کلی هر زمانی که احساس کردید شلوار شما بو گرفته است و کثیف به نظر می‌رسد، برای شستن آن اقدام کنید. اگر فعالیت زیادی دارید، شلوار شما به شستشوی بیشتری نیاز دارد؛ ولی اگر بیشتر روز در حالت نشسته هستید و زیاد راه نمی‌روید، می‌توانید فاصله بین شستشو‌ها را بیشتر کنید.

فقط در مواقعی که واقعا لازم است، شلوار جین خود را بشویید. بسیاری از مردم، از جمله مدیر عامل Levi Strauss توصیه می‌کند که شلوار جین خود را فقط چند بار در سال بشویید. شستن غیرضروری می‌تواند باعث ساییده‌شدن جین شود. پوشیدن گاه‌به‌گاه این شلوار، آن را آن‌قدر کثیف نمی‌کند که با هربار پوشیدن نیاز به شستشو داشته باشد.

اصول شستن شلوار جین با دست

بهتر است برای شستن شلوار جین، شستشوی دستی را انتخاب کنید. شستشوی دستی شلوار جین می‌تواند رنگ‌ها را حفظ و ساییده‌شدن بر اثر چرخش شستشوی ماشینی را کم‌تر کند. پس بهتر است شلوار خود را در سینک، وان یا تشت بشویید. نحوه شستن شلوار جین به‌صورت دستی شامل این مراحل است:

 1. سینک را با مقداری آب سرد یا ولرم پر کنید.
 2. از یک شوینده ملایم برای شستشو استفاده کنید.
 3. شلوار جین را پشت و رو کنید و آن را به‌طور کامل داخل آب قرار دهید.
 4. سعی کنید شلوارتان به‌صورت صاف قرار گیرد و چروکیده نشود.
 5. در شستشوی دستی شلوار جین، اجازه دهید شلوار جین در محلول آب و شوینده حدود ۴۵ دقیقه خیس بخورد.
 6. بعد از این‌که کاملا در آب و کف خیسانده شد، شلوار را زیر شیر آب بگیرید تا آبکشی شود. همچنین می‌توانید سینک را خالی و مجددا با آب تمیز پر کنید تا کف‌ها به‌طور کامل از بافت پارچه خارج شود.
 7. حالا شلوار را از آب خارج و بدون آن‌که آن را مچاله کنید، کاملا صاف در معرض هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود.

  نحوه شستن شلوار جین با ماشین لباسشویی

  وقتی صحبت از مراقبت شلوار جین به میان می‌آید، نباید فراموش کنید که ۴ علت ممکن است باعث از بین رفتن شلوارتان شود:

  • شستن بیش از اندازه
  • خشک‌کردن به روش نامناسب
  • باقی‌ماندن لکه‌های روغن و کثیفی برای مدتی طولانی
  • ساییده‌شدن

  پیشنهاد می‌کنیم برای شستن این نوع شلوار، شستشوی ملایم با ماشین لباسشویی را امتحان کنید. اکنون مرحله‌به‌مرحله نحوه شستن شلوار جین با ماشین لباسشویی را آموزش می‌دهیم:

  شلوار جین خود را پشت و رو کنید

  پشت و رو کردن شلوار جین باعث می‌شود قسمتی از شلوار که با پوستتان در تماس بوده است، بیشتر در معرض مواد شوینده قرار گیرد و راحت‌تر تمیز شود؛ علاوه‌بر این، باعث می‌شود سایر لباس‌ها با قسمت رنگی شلوار برخورد نکنند. بستن زیپ هم باعث می‌َشود دندانه‌های زیپ به لباس‌های دیگر آسیب نرسانند.

  مواد شوینده مناسب انتخاب کنید

  هنگام شستن شلوار جین، از مواد شوینده مخصوص لباس‌های تیره استفاده کنید تا از کم‌رنگ‌شدن آن‌ها جلوگیری شود. از سفیدکننده که ممکن است به رنگ شلوار آسیب برساند، استفاده نکنید. پیشنهاد می‌کنیم از نرم‌کننده پارچه که می‌تواند در پارچه‌های جین رسوب کند، خودداری کنید.

  طرز شستن شلوار جین تیره به این صورت است که می‌توانید به‌جای مواد شوینده شیمیایی از مقدار کمی سرکه سفید استفاده کنید. سرکه علاوه‌بر خنثی‌کردن بوها، می‌تواند رنگ‌ها را ثابت و آن را به گزینه‌ای عالی برای شستن شلوار جین مشکی یا شلوار جین جدیدی که برای اولین بار می‌شویید، تبدیل می‌کند.

  شلوار جین را با لباس‌های هم‌رنگ بشویید

  هرچند بهتر است اولین بار شلوار جین جدید را به‌تنهایی بشویید تا از انتقال رنگ به لباس‌های دیگر جلوگیری کنید؛ اما اگر شلوار جین تیره را با رنگ‌های مشابه (مشکی، خاکستری و آبی تیره) در شستشوهای بعدی ترکیب کنید، مشکلی ایجاد نمی‌شود. به این نکته توجه کنید؛ از آن‌جایی که جین سنگین است و آب را در خود نگه می‌دارد، از شستن بیش از دو لباس جین با هم خودداری کنید.

  ملایم‌ترین چرخه شستشو را انتخاب کنید

  ماشین لباسشویی خود را روی چرخه ملایم (مخصوص لباس‌های ظریف) و آب سرد تنظیم کنید. مقدار کمی ماده شوینده اضافه کنید؛ سپس بگذارید ماشین لباسشویی شروع به کار کند.

  شلوار جین خود را در هوای آزاد خشک کنید

  با وجود این‌که شستن شلوارهای جین با ماشین لباسشویی اشکالی ندارد، بهتر است آن‌ها را در خشک‌کن نگذارید. برای خشک‌کردن شلوار جین، ابتدا زیپ‌ها و دکمه‌های آن را باز و سپس شلوار جین را روی بند رخت خشک کنید؛ شلوار را کاملا صاف قرار دهید یا آن را روی چوب لباسی در محلی با جریان هوای خوب آویزان کنید. اگر مجبور شدید از خشک‌کن استفاده کنید، خشک‌کن را روی حرارت کم تنظیم کنید.

  نحوه شستن شلوار جین با ماشین لباسشویی

  نحوه شستن شلوار جین با سرکه

  برای یک شلوار جین تیره، چه مبلغ کمی و چه نیمی از دستمزد خود را خرج کرده باشید، حفظ رنگ اصلی شلوار مهم است. شستن شلوار جین با آب و صابون، سرعت تغییر رنگ آن را بیشتر می‌کند. سعی کنید شلوار خود را به‌جای شستن با شوینده، در آب سرد و سرکه خیس کنید. برای آشنایی با نحوه شستن شلوار جین با سرکه، مراحل زیر را انجام دهید.

  در شستشوی دستی شلوار جین، یک فنجان سرکه سفید را به یک وان آب سرد اضافه و شلوار جین خود را حدود یک ساعت خیس کنید. سپس آن را آویزان کنید تا خشک شود و نگران بوی سرکه هم نباشید؛ زیرا این بو پس از خشک‌شدن شلوار شما از بین می‌رود. این تکنیک، رنگ جین را حفظ می‌کند و باعث می‌شود شلوار جین تیره‌رنگ شما، دیگر رنگ پس ندهد.

  اگر می‌خواهید از ماشین لباسشویی برای شستشو استفاده کنید، یک فنجان سرکه را بدون مواد شوینده دیگر، در محل شستشو بریزید. طرز شستن شلوار جین تیره به روش درست، استفاده از سرکه در روند شستشو است.

  سرکه، علاوه‌بر کمک به حفظ رنگ تیره جین، به حفظ بوی تازگی و لطافت شلوار جین کمک می‌کند. با اضافه‌کردن یک فنجان سرکه به چرخه نهایی شستشو، دود سیگار و بوی غذا را از جین پاک کنید. سرکه در چرخه شستشو به حذف باقی‌مانده صابون هم کمک می‌کند.

  نحوه شستن شلوار جین با سرکه

  نحوه شستن شلوار جین در فریزر (بدون آب)

  شلوار جین خود را فریز کنید! یکی از ترفندها برای افزایش طول عمر شلوار جین شما در فاصله زمانی بین دو شستشو، منجمدکردن آن است. یکی از علت‌های اصلی بوی بد جین، به دلیل باکتری‌هایی‌ست که هنگام استفاده، از بدن ما به پارچه شلوار منتقل و این باکتری‌ها باعث تولید بویی ناخوشایند می‌شوند. منجمدکردن شلوار جین می‌تواند درصد زیادی از این باکتری‌ها را از بین ببرد و باعث از بین رفتن بوی بد پارچه شود. برای این کار به وسایل زیر نیاز دارید:

  • سرکه سفید
  • بطری اسپری
  • شلوار جین کثیف
  • کیسه پلاستیکی
  • پارچه مرطوب

  نحوه تمیزکردن شلوار جین در فریزر:

  1. ابتدا هر لکه‌ای را که روی شلوار قرار دارد، با استفاده از پارچه مرطوب تمیز کنید.
  2. سرکه را روی تمام سطح شلوار جین اسپری کنید.
  3. شلوار را پشت و رو و اسپری‌کردن را تکرار کنید.
  4. شلوار را از سمت پشت، بیرون از منزل به مدت ۲۰ دقیقه زیر نور خورشید آویزان کنید. این کار باعث از بین رفتن ۹.۹۹ درصد از باکتری‌ها می‌شود.
  5. اگر زمستان است، آن‌ها را در مقابل یک دریچه گرمایشی خشک کنید.
  6. شلوار را به سمت روی شلوار، پشت و رو کنید و اگر هنوز کاملا خشک نشده است، بگذارید آویزان بماند.
  7. شلوار جین را تکان دهید و آن را به داخل خانه بیاورید.
  8. شلوار را از داخل به بیرون تا کنید.
  9. آن را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید تا تمام هوا از آن خارج شود.
  10. تا جایی که می‌توانید پلاستیک را محکم ببندید.
  11. کیسه را به مدت ۲۴ ساعت در فریزر قرار دهید.
  12. قبل از پوشیدن شلوار جین اجازه دهید سرمای آن از بین برود و به دمای عادی برسد
حجم ویدیو: 9.74M | مدت زمان ویدیو: 00:00:41
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
تبلیغات متنی