کد خبر : 26343

روغن موتور اصل | تشخیص روغن موتور اصل از تقلبی

روش تشخیص روغن موتور اصل از تقلبی چیست؟ روغن موتور بسیار مهم است و در سلامت موتور ما تاثیر به سزایی دارد. روغن موتور تقلبی می‌تواند به موتور آسیب برساند پس تشخیص روغن موتور اصل از تقلبی کار بسیار مهمی است. در این مقاله ما قصد داریم راه هایی را برای تشخیص روغن موتور اصل از تقلبی به شما یاد دهیم.

به گزارش ورنداز :

تشخیص روغن موتور اصل از تقلبی

روش تشخیص روغن موتور اصل از تقلبی چیست؟ روغن موتور بسیار مهم است و در سلامت موتور ما تاثیر به سزایی دارد. روغن موتور تقلبی می‌تواند به موتور آسیب برساند پس تشخیص روغن موتور اصل از تقلبی کار بسیار مهمی است. در این مقاله ما قصد داریم راه هایی را برای تشخیص روغن موتور اصل از تقلبی به شما یاد دهیم.

روغن موتور تقلبی، بلای جان موتور خودروی شما!

اشاره شد که استفاده از روغن موتور اصل و استاندارد، باعث روان‌کاری و عملکرد مناسب قطعات و تجهیزات موتور می‌شوند. از طرفی خرید و استفاده از روغن موتور تقلبی می‌تواند خسارات زیادی در موتور خودرو به بار بیاورد و عملکرد آن را با اختلال مواجه کند. موتور و قطعات استفاده‌شده در آن، معمولا بسیار گران قیمت هستند؛ بنابراین هزینه این خسارت هم برای شما بسیار زیاد خواهد بود و حتی شاید در شرایطی مجبور ‌شوید که به تعویض موتور خودرو اقدام کنید!

برای تولید روغن موتور تقلبی بر خلاف روغن موتور اصل که روش‌های تولید استانداردی دارد، از مواد افزودنی بی‌کیفیت و نامرغوب استفاده می‌شود. تمام موادی که به روغن خالص برای تامین ویژگی‌های مختلفی مانند گرانروی،  APIو دیگر مشخصات روغن موتور اضافه می‌شوند، به‌طور مستقیم در عملکرد روغن موتور نقش دارند. جالب است بدانید که در مواردی شاید هزینه بسیار گزافی برای تولید روغن موتور تقلبی با مواد غیر اصل پرداخت شود تا از روغن موتور اصل قابل تشخیص نباشد.

افراد فرصت‌طلب با فروش روغن موتورهای تقلبی با قیمت روغن موتور اصل، سود سرشاری را کسب می‌کنند. خبر بدتر این است که با فروش بیشتر روغن موتورهای تقلبی و سود بیشتر این افراد، ضرر و زیان واردشده به خریدارانی که به جای روغن موتور اصل از جنس تقلبی برای موتور خودرویشان استفاده کرده‌اند، افزایش می‌یابد.

شاید فکر کنید که تنها عمر روغن موتور تقلبی کمتر از روغن موتور اصل باشد و روغن تقلبی در کوتاه‌مدت همان کارایی روغن موتور اصل را از خود نشان دهد. اما علاوه بر تولید روغن موتور تقلبی با افزودنی‌های نامرغوب، فرایند تصفیه این روغن موتورها هم کاملا غیراستاندار می‌باشد. در حالت کلی به دلیل 3 موردی که در ادامه ذکر می‌شوند، با قاطعیت می‌توان گفت که روغن موتورهای تقلبی هیچ گونه کارایی و مزیتی برای موتور خودرو ندارند!

  • به دلیل تصفیه و بازیافت غیراستاندارد روغن موتور تقلبی، خاصیت روان‌کنندگی روغن کاملا بی‌اثر می‌شود؛ در نتیجه روغن موتور تقلبی اثری برای رفع اصطکاک و ساییدگی بین قطعات موتور را نخواهد داشت.
  • ویسکوزیته پایین روغن موتور تقلبی نسب به روغن موتور اصل، باعث می‌شود تا تغییر دمای قابل توجه بر عملکرد آن تاثیر بگذارد. ممکن است در دماهای پایین و شرایط آب و هوایی سخت، روغن موتور یخ بزند و گرم‌شدن بیش از حد هوا باعث داغ‌شدن روغن موتور و آسیب به تجهیزات مختلف شود.
  • روغن موتور اصل در حالت عادی هم باید حرارت ناشی از احتراق سوخت در سیلندر را از داخل موتور جذب کند. روغن تقلبی نه تنها این خاصیت را ندارد، بلکه ممکن است در ایجاد حرارت در داخل موتور، مزید بر علت شود!

با وجود تعداد کثیری از ویژگی‌های آسیب‌زننده که برای روغن موتور تقلبی وجود دارد، به دلیل قیمت پایین این روغن موتورها و استفاده از برندهای روغن موتور اصل و مشهور که کاملا شناخته‌شده هستند، فروش روغن تقلبی مخصوصا در بین رانندگانی که آشنایی زیادی با روش‌های مختلف تشخیص روغن موتور اصل ندارند، رواج زیادی دارد.

تشخیص روغن موتور اصل از تقلبی، می‌تواند یک چالش مشکل برای افراد باشد؛ اما در ادامه راهکارهایی را ذکر می‌کنیم که تمامی رانندگان می‌توانند با استفاده از آن‌ها تا حدود زیادی خیالشان را از خرید روغن موتور اصل راحت کنند.

مواد تشکیل دهنده روغن های تقلبی

در زمان تولید روغن های اصل از مواد بسیار با کیفیت و مرغوب استفاده می شود اما برای روغن های تقلبی از افزودنی های بی کیفیت که سبب آسیب رساندن به خودرو می شوند، استفاده می شود. تمام موادی که برای تهیه روغن های موتور استفاده میگردد تاثیر مستقیمی بر روی عملکرد موتور خودرو دارند و هر چه روغن موتور با کیفیت تر باشد، عملکرد خودرو بهتر می شود.

برخی از افراد سودجو برای اینکه روغن تقلبی را مشابه روغن های اصل تولید کنند، هزینه بسیار گزافی را متحمل می شوند و با این کار تنها باعث ضرر مالی به خود و دیگران می شوند.

آیا روغن های تقلبی کارایی روغن های اصل را دارند؟

بسیاری از افراد می پندارند که تنها تفاوت میان روغن های موتور اصل و تقلبی در طول عمر آنهاست!! اما اینگونه نیست و استفاده از روغن موتور تقلبی ضررهای بسیاری به موتور خودرو وارد می کند. سه دلیل اصلی وجود دارد که با دانستن آنها با قاطعیت می توانیم بگویم که کیفیت و کارایی روغن های تقلبی بسیار پایین تر از روغن موتور اصل است.

روغن موتور تقلبی از مواد بی کیفیت و از طریق بازیافت و تصفیه غیر استاندارد تهیه می شود به همین علت نمی تواند سبب رفع اصطکاک و جلوگیری از ساییدگی قطعات موتور خودرو به یکدیگر شود.

ویسکوزیته موجود در روغن های تقلبی بسیار کمتر از روغن های اصل می باشد به همین جهت در شرایط آب و هوایی مختلف به سرعت تغییر حالت می دهد و عملکرد موتور خودرو را مختل می کند. به طور مثال در دمای بسیار پایین ممکن است یخ بزند یا در دمای بسیار بالا حرارت روغن بالا رفته و به موتور خودرو آسیب برساند.

روغن موتور اصل زمانی که حرارت سیلندر را جذب کند از آتش گرفتن خودرو جلوگیری می کند اما روغن موتورتقلبی این ویژگی را ندارد و در برخی از موارد خود باعث این موضوع می شود.

نحوه تشخیص روغن موتور اصل از تقلبی

برای نحوه تشخیص روغن تقلبی از اصل باید به نکاتی قبل از خرید و پس از خرید روغن توجه داشته باشد تا بتوانید بهترین خرید را انجام دهید. پیش از خرید روغن با بررسی نکات زیر می توانید روغن اصل را از روغن تقلبی تشخیص دهید:

دقت به نوع بسته بندی: قوطی روغن های اصل به هیچ عنوان خط و خش و زدگی ندارد. همچنین اطلاعات موجود بر روی قوطی ها شفاف و یکدست می باشد.

توجه به قیمت روغن: یکی از نکاتی که با دقت به آن به راحتی می توانید روغن اصل را از تقلبی تشخیص دهید، قیمت روغن است. قیمت روغن های تقلبی به طور معمول به میزان قابل توجهی از روغن های اصل پایین تر است و با دقت به این موضوع به راحتی تقلبی بودن روغن را متوجه می شوید.

پیش از خرید بهتر است با افراد متخصص در این زمینه مشورت های لازم را داشته باشید و در برابر تعریف های بی جهت فروشندگان از روغن های تقلبی مقاومت کنید.

تشخیص روغن اصل از تقلبی پس از خرید

ممکن است شما روغنی را خریداری کرده باشید اما از اصل بودن آن مطمئن نباشید به همین دلیل دنبال راه هایی برای تشخیص اصالت آن باشید. پس از خرید روغن با بررسی نکات زیر می توانید روغن تقلبی را تشخیص دهید:

بررسی شفافیت روغن

دقت به بوی روغن

رانندگی با روغن موتور جدید: روغن را به موتور اضافه کرده و به مدت ۱ ساعت با خودرو رانندگی کنید اگر متوجه صدای موتور شدید، روغن استفاده شده تقلبی است.

رنگ و بوی روغن اصل

روغن های اصل کاملا بدون بو می باشند اما این در صورتی است که بیشتر روغن های تقلبی دارای بوی زننده ای مانند بوی نفت و بنزین هستند. یکی دیگر از راه هایی که می توان روغن تقلبی را تشخیص داد، دقت به رنگ روغن است. برای این کار مقداری از روغن را در ظرف شیشه ای بریزد و اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه در ظرف باقی بماند پس از آن اگر رنگی روشن و شفاف داشت، روغن موتور اصل می باشد.

ارسال نظر

تبلیغات متنی