کد خبر : 26324

گیاه زینتی | گیاه زینتی سرویس بهداشتی

مناسب ترین گیاه برای زینت دادن به سرویس بهداشتی را در این مطلب میخوانید

به گزارش ورنداز :

گیاه مناسب سرویس بهداشتی 

مناسب ترین گیاه برای زینت دادن به سرویس بهداشتی را در این مطلب میخوانید 

لیستی از بهترین گیاهان مناسب حمام و سرویس بهداشتی

سه عامل ِ کم نور بودن، رطوبت زیاد و نوسانات دما، هنگام انتخاب گیاهان برای حمام باید مورد توجه قرار گیرند. در ادامه گزینه هایی از بهترین و مناسب ترین گیاهانی را که در شرایط متوسط حمام عملکرد خوبی را از خود نشان می‌دهند به شما پیشنهاد می‌دهیم.

 دیفن باخیا (Dumb canes)

دیفن باخیا بومی آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی و از خانواده شیپوریان می باشد. این گیاه از معروفترین و شاید پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی به شمار می رود. در شرایط متوسط حمام رشد مطلوبی را دارد و باید ماهانه یکبار تغذیه و کوددهی شود، چنانچه رطوبت و بخار حمام دائمی و بیش از حد متوسط باشد ممکن است دچار پوسیدگی برگ و قسمت هایی از ساقه شود ، در این صورت رطوبت را کاهش دهید، علت این پوسیدگی قارچ بوتریتیس می‌باشد.

نگهداری دیفن باخیا

نگهداری دیفن باخیا

فیکوس بنجامین (Weeping fig)

انجیر برگریز یا بنجامین گونه ای از گیاهان گلدار و‌ بومی جنگل های استوایی و هندوستان است. این گیاه یکی از مناسب ترین گونه ها برای محیط های مسقف است. می‌توانید به راحتی آن را در حمام نگهداری کنید. رطوبت کم، اصلی ترین عامل ریزش برگ های بنجامین می‌باشد که با نگهداری این گیاه در حمام و رعایت سایر نکات و شرایط نگهداری، شاهد ریزش حداقلی برگ هایش خواهید بود.

بنجامین مناسب حمام و سرویس بهداشتی

بنجامین مناسب حمام و سرویس بهداشتیمیتونید شرایط نگهداری فیکوس بنجامین رو در مطلبی جدا مطالعه کنید.

سانسوریا (Sansevieria)

یکی دیگر از گیاهانی که می‌توانید در حمام و سرویس های بهداشتی رشد دهید سانسوریا یا گیاه مار است. این گیاه بومیِ آفریقا، ماداگاسکار و جنوب آسیا می‌باشد. نگهداری این گیاه در حمام باعث پهن و شفاف شدن برگ های آن می‌شود و اگر نور و تغذیه کافی باشد افزایش پاجوش ها را نیز در پی دارد، اما ممکن است اگر رطوبت بیش از حد معمول و دائمی باشد مبتلا به قارچ شود.

سانسوریا از گیاهان مناسب حمام

سانسوریا از گیاهان مناسب حمام

حتما شرایط درست نگهداری سانسوریا به همرا انواع سانسوریا رو مطالعه کنید.

پتوس (Devil’s ivy)

یکی از مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی که در هر شرایط آب و هوایی سر بلند و موفق ظاهر می‌شود پتوس است، البته این گیاه نیز مانند هر گیاه دیگری، تاریکی، سرما و گرمای شدید را تاب نمی‌آورد. پتوس ها را در کنار پنجره و دریچه های حمام به صورت آویز نگهداری کنید و از زیبایی فوق العاده آنها لذت ببرید.

نیازهای پتوس حصیری

نیازهای پتوس حصیری

 

فیلودندرون اسکاندیس (Heartleaf philodendron)

این گیاه همیشه سبز بومی آمریکا بوده و از مقاوم‌ترین گونه‌هاست و ارتفاع آن به ۲ متر نیز می‌رسد، می‌توانید گونه های مختلف آن را در حمام بصورت آویز نگهداری کنید. بزگ های این گیاه در حمام پهن و بزرگ می‌شود چرا که عاشق رطوبت است. ماهانه یکبار کوددهی کنید و تهویه هوای خوبی برایش فراهم نمایید.

اسپاتی فیلوم (Peace lily)

اسپاتی فیلوم بومی مناطق گرمسیری آمریکا و جنوب شرقی آسیا است. گیاهی همیشه سبز و چند ساله بوده که گلدهی نیز می‌کند. گل‌های این گیاه معمولا در اواخر زمستان و در طی فصل بهار و تابستان شکل می‌گیرد و عمر نسبتا طولانی از چهار تا ده هفته دارد. حتی ممکن است که در طی سال دو مرتبه شاهد گلدهی این گیاه باشیم. این گیاه به تهویه مناسبی نیازمند است.

اسپاتی فیلوم از گیاهان مناسب سرویس بهداشتی

اسپاتی فیلوم از گیاهان مناسب سرویس بهداشتی

گندمی (Spider plant)

گندمی یا عنکبوتی بومی مناطق استوایی و جنوب آفریقا است، ولی امروزه در سراسر جهان پرورش پیدا می‌کند. این گیاه یکی از مناسب ترین گزینه ها برای نگهداری در حمام است و اگر به صورت آویز نگهداری شود با شاخه های هوایی خود منظره‌ی بی نظیری ایجاد می‌کند، این گیاه همچنین بسیاری از عناصر ناهنجار محیط مانند زایلن، فرمالدئید، بنزن و مونوکسید کربن را برطرف می‌کند.

سرخس آشیانه (Bird’s-nest fern)

این گیاه بومی مناطق گرمسیری، هاوایی، هند و شرق آسیاست. ارزش زینتی داشته و هم به صورت گلدانی و هم به صورت آویز قابل استفاده است. برگ های سبز روشن این گیاه هنگامی که در حمام رشد داده شود پهن و براق شده و جلوه‌ی بی نظیری به محیط می‌بخشد.

سرخس ها گیاهان مناسب حمام و سرویس

سرخس ها گیاهان مناسب حمام و سرویس

اگر میخواهید شرایط نگهداری سرخس رو بدونید حتما مطلب اون رو مطالعه کنید، راستی یک مطلب کامل در خصوص انواع سرخس هم داریم که پیشنهاد میکنم حتما مطالعه کنید.

 کروتون (Garden croton)

این گیاه بومی اندونزی، مالزی، استرالیا و جزایر غرب اقیانوس آرام است. کروتون گیاهی بسیار حساس است و نسبت به آنچه که باب میلش نباشد زود واکنش نشان می‌دهد پس اگر جای آن را عوض کردید و شروع به ریختن برگهای خود کرد، نگران نشوید. این موضوع واکنش طبیعی گیاه به تغیر مکان است. گیاه اصلا دوست ندارد که از جای اصلی خود تکان داده شود، پس یک مکان ثابت را برای ان در نظر بگیرید.

نگهداری کروتون

نگهداری کروتون

آگلونما (Aglaonema)

یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی که تنوع بالایی نیز دارد، آگلونماست. این گیاه به رطوبتی حدود ۴۰٪ نیازمند است لذا مناسب برای نگهداری در حمام می‌باشد. بهتر است در فصول رشد یعنی بهار و تابستان هر دو هفته یکبار کوددهی شود. آگلونما را کنار پنجره یا دریچه نورگیر حمام قرار دهید.

۳۱ تا از بهترین گیاهان مناسب سرویس بهداشتی و حمام

آگلونما

13. برگ عبایی (Aspidistra elatior)

برگ عبایی یک گیاه زینتی و همیشه سبز است، مقاومت فوق العاده بالای این گیاه، باعث شده طرفداران بسیاری داشته باشد. این گیاه در اکثر شرایط آب و هوایی از جمله حمام ها رسد خوبی را از خود نشان میدهد، شاید تنها ایراد این گیاه سرعت رشد پایینش باشد. عمر این گیاه زیاد است و سالهای متمادی بدون تغذیه و تعویض گلدان در اتاق زنده می ماند.

برگ عبایی و نگهداری برگ عبایی

برگ عبایی و نگهداری برگ عبایی

شرایط درست نگهداری برگ عبایی و برخی از مشکلات برگ عبایی رو حتما مطالعه کنید.

۱۴. گازمانیا (Guzmania) از گیاهان مناسب حمام

گیاه آناناسی یا گازمانیا بومی جنگل های گرمسیری و بارانی جنوب برزیل، آمریکای مرکزی و جنوبی است و شرایط مطلوب آن محیطی گرم و مرطوب مانند حمام است. برگ های گازمانیا زبانی شکل، بلند و نوک تیز، با ظاهری چرمی و براق، ابتدا به رنگ سبز روشن هستند که با بلوغ گیاه به رنگ سبز تیره در می آیند. این گیاه یکی از زیباترین گیاهن گلداری است که می‌توانید در حمام نگهداری کنید.

گیاه گازمانیا

گیاه گازمانیا

بگونیا (Begonia) گیاهان مناسب سرویس بهداشتی

یکی از خیره کننده ترین گیاهان رطوبت دوست که مناسب حمام نیز می‌باشد انواع بگونیا هاست، هنگام نگهداری این گیاه در خوام و برای جلوگیری از بروز بیماری های قارچی، نیاز به سیستم تهویه هوا مناسب است. بگونیا، نیازمند نور غیرمستقیم است و برخی از انواع آن قابل پرورش در سایه ها هستند. برای پرورش بهتر این گیاه بهتر است هر دو یا سه هفته در طول دوره رشد، از کود های سبک و مناسب استفاده شود.

بگونیا هیمالیس - زیباترین گیاهان آپارتمانی

بگونیا هیمالیس – زیباترین گیاهان آپارتمانی

 مارچوبه زینتی (Sprenger’s asparagus)

شویدی متعلق به خانواده سوسنی ها می باشد و رشد بسیار سریعی دارد لذا بهتر است آن را در حمام در مکانی مرتفع یا بصورت آویز نگهداری کنید تا در ادامه با مشکلی برخورد نکنید. این گیاه در بهار و تابستان گل های کوچک سفید رنگی را شکوفا می‌کند که به دنبال آن در پاییز میوه های قرمز تولید می شود. این گیاه به سرما حساس است لذا از باز گذاشتن پنجره حمام در زمستان خودداری کنید.

گیاه مارچوبه زینتی

گیاه مارچوبه زینتی

 آلوئه ورا (Aloe vera)

گیاه آلوئه ورا متعلق به خانواده لیلیاسه و بومی مناطق گرم و خشک آفریقاست. این گیاه خواص دارویی فراوانی دارد و به دلیل برگ های گوشتی نیاز به آبیاری کمی دارد، لذا هنگام قرار دادن این گیاه در حمام دقت کنید که دائم خیس نشود. آلوئه ورا را نزدیک پنجره حمام نگهداری کنید. رطوبت حمام باعث افزایش ژلاتین موجود در برگ های این گیاه می‌گردد.

19. دراسنا (Dracaena marginata)

دراسنا یا گیاه اژدها یک گیاه با برگ های سفت و جذاب می باشد که رنگ سبز بسیار زیبایی دارد و لبه های آن قرمز است. این گیاه برای مبتدیان و باغبانان تازه کار مناسب است زیرا در روند نگهداریش شرایط خاص و پیچیده ای ندارد. گیاه اژدها، یک گیاه مقاوم نسبت به خشکی و شرایط سخت می باشد. ریشه های آن ها نیز دوام بسیار بالایی دارد لذا یکی از گزینه های مناسب برای نگهداری در حمام ها می‌باشد.

چگونه دراسنا پرچمی شادابی داشته باشیم

بامبو (Bambusoideae)

بامبو یکی از پر طرفدار ترین گیاهان چند دهه اخیر است که به دلیل شباهت بسیارش به خیزران به این نام شناخته می‌شود اما در واقع بامبو نبوده و «دراسینا ساندریانا» نام دارد. بومی کمرون بوده و در مناطق استوایی غرب آفریقا نیز می روید. این گیاه مناسب نگهداری در حمام می‌باشد اگر شرایط نگهداری از این گیاه مهیا باشد تا سالیان طولانی عمر می‌کند.

بامبو مناسب سرویس بهداشتی و حمام

بامبو مناسب سرویس بهداشتی و حمام

آزالیا (Acelia)

آزالیا یکی از گیاهان گلدار است که در کشور ما اواخر اسفند ماه و نزدیک عید نوروز به وفور مشاهده می‌شود. بومی ژاپن است و به دلیل گلهای زیاد و رنگارنگش طرفداران بسیاری دارد. آزالیا در واقعیت یک گیاه خانگی نبوده و مناسب بالکن هاست اما شما میتوانید آن را در حمام هایی ک نور متوسطی دارند نزدیک پنجره ها نگه دارید. این گیاه به تهویه مناسبی نیازمند است. لذا از نگهداری آن در حمام های بسته و با هوای راکد اجتناب کنید.

به گل نشاندن آزالیا

به گل نشاندن آزالیا

کالاتیا (Calatheas)

این گیاه بومی مکزیک است و از آنجایی که در جنگل های بارانی و مرطوب، زندگی خوب و خوشی دارد مناسب حمام ها و سرویس های بهداشتی است. این گیاه خیره کننده گونه های مختلفی دارد که زیبایی خارق العاده ای به محیط اطرافشان هدیه می‌دهند. هنگام نگهداری این گیاه در حمام مراقب ریختن آب سرد به روی خاک آن باشید، چرا که ریشه های این گیاه به آب سرد حساس بوده و باید با آب ولرم آبیاری شوند.

 آلوکازیا (Alocasia)

یکی دیگر از گیاهان مناسب حمام آلوکازیا یا همان باباآدم است. این گیاه بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آسیا تا شرق استرالیا است و گیاهی رطوبت دوست است. بابا آدم برای حمام هایی با نور متوسط و بزرگ بسیار مناسب است و ابهت و زیبایی خاصی را برایش به ارمغان می‌آورد.

پپرومیا هندونه ای (Peperomia argyreia)

نگه داری این گیاه به آسانی در محیط های بسته آپارتمانی از جمله حمام ها امکان پذیر است، البته باید شرایطی ابتدایی را برای آنها فراهم کنیم . پپرومیا از آنجاییکه نور متوسط و زیادی را میطلبد لذا برای حمام هایی روشن مناسب است و اگر نور از حد لازم برای پرورش پیرومیا کم باشد، این گیاه شکل متمایز خود را از دست خواهد داد. در نتیجه دیگر چندان زیبا و جذاب نخواهد بود. خاک این گیاه نیز نباید همواره خیس باشد لذا از پاشیدن آب بروی خاک آن جلوگیری نمایید .

 تیلاندسیا (Tillandsia)

این گیاه جز گیاهان هوازی می‌باشد، گیاهان هوازی یکی از خاص‌ترین گیاهان روی زمین هستند چرا به خاک نیاز ندارند لذا می‌توانید آنها را با هر محیطی وفق دهید . انعطلاف بالای این گیاهان باعث شده طرفداران زیادی پیدا کند. نداشتن خاک، یکی از آپشن های نگهداری این گیاه و سایر گیاهان آبزی در حمام است چرا که مشکل خیس شدن خاک را به همراه ندارد.

تصاویر زیبایی از گیاه هوازی تیلاندسیا

تصاویر زیبایی از گیاه هوازی تیلاندسیا

برگ انجیری (Swiss cheese plant)

خوراکِ پنیر سوسیسی یا همون برگ انجیری خودمان، رطوبت است. نگهداری این گیاه در حمام علاوه بر زیبایی خاص برگ هایش که باعث زیبا و بی نظیر شدن محیط می‌شود، خود گیاه را نیز بسیار زیباتر از قبل می‌کند. اگر قصد نگهداری گیاهانی در حمام خود دارید برگ‌انجیری را فراموش نکنید. اگر چه این گیاه در سایه نیز زنده می‌ماند اما رشد بهتر و ایجاد شکاف برگهای آن نیاز به نور غیر مستقیم دارد.

برگ انجیری از گیاهان مناسب سرویس بهداشتی

برگ انجیری از گیاهان مناسب سرویس بهداشتی

آنتوریوم (Painter’s-palette)

آنتوریوم یا گل فلامینگو ، گل جادویی و یا گل زبان رنگ شده، بومی مکزیک، آمریکا، آرژانتین و ارورگوئه است. این گیاه به دلیل گل‌های رنگارنگ و برگهای زینتی اش در بین مردم جهان محبوب است. تمام انواع گونه های آنتوریوم بومی مناطق گرمسیری و گرما دوست هستند لذا می‌توانید آنها را در حمام نگهداری کنید.

نگهداری گل آنتوریم

نگهداری گل آنتوریم

جمع بندی گیاهان مناسب حمام

به طور کلی گیاهانی برای حمام مناسب هستند که رطوبت بالایی را می‌طلبند و از طرفی به نور کمتری نیاز دارند، هر چند ممکن است برخی حمام ها پر نور باشد و بتوان طیف گسترده تری از گیاهان را در آنها نگهداری کرد، اما ما در این بخش ، شرایط غالب حمام ها را ملاک قرار دادیم و از این رو اقدام به معرفی گیاهانی نمودیم که به نور کمتر و رطوبت بالایی نیاز دارند.

مجددا توصیه می‌شود همواره قبل از انتخاب گیاه برای هر محیطی از جمله حمام ، در مورد شرایط مورد نیاز گیاه مد نظر و ویژگی های محیطی که قصد قرار دادن گیاه در آنجا را دارید مطالعه و کسب آگاهی نمایید. این کار در ادامه مشکلات کمتری را برای شما بوجود می‌آورد.

اگر ابتدای راه هستید از گیاهان آسان تری مانند پتوس ، سانسوریا و برگ عبایی شروع کنید. به هیچ عنوان هیچ گیاهی را در حمام های تاریک قرار ندهید، در این موارد حتما از لامپ های فلوئرسنت کمک بگیرید.

نخل اعلیحضرت (Ravenea revularis)

نخل اعلی حضرت یک گیاه بومی مناطق گرمسیری ماداگاسکار است و برای رشد و زندگی به محیطی مرطوب و گرم مانند شرایط حمام نیازمند است. این گیاه تا چندین متر قد می‌کشد از این رو برای حمام هایی با سقف های کوتاه مناسب نیست.

پاپیتال (Common ivy)

یکی دیگر از گیاهان مقاوم و مناسب حمام، عشقه یا پاپیتال یا پیچک است. این گیاه زیبا را می توان در حمام پرورش داد. اگر چه پاپیتال به نور متوسط نیاز دارد اما در حمام هایی با نور کم نیز می‌تواند رشد داده شود. سرعت رشد گیاه پاپیتال اوایل کاشت بسیار کم است اما به مرور زیاد می گردد و نیاز به هرس دارد.

پاپیتال یا گیاه عشقه

پاپیتال یا گیاه عشقه

 جاوا موس (Java Moss)

این گیاه نوعی از گیاه‌های آبزی است که زیست بوم آن بیشتر به منطقه‌ی جنوب شرقی آسیا مربوط می‌شود. و از این رو یکی از گزینه های مناسب برای حمام ها ، بخصوص به صورت پوششی است. روند رشد گیاه جاوا موس بسیار سریع می باشد. از این گیاهان بیشتر در تراریوم و آکواریوم ها استفاده می‌شود.

31. فیکوس لیراتا (Ficus lyrata)

این گیاه همیشه سبز بومی غرب آفریقاست و برگ‌های براق به شکل پنج ضلعی یا شبیه به یک ویلون و چرم مانند با حاشیه مواج دارد از همین رو به فیکوس ویولونی نیز شناخته می‌شود. نگهداری از این فیکوس برای افراد مبتدی توصیه نمیشود اما افراد با تجربه می توانند آن را در حمام هایی روشن و با تهویه و‌گردش هوای مناسب نگهداری نمایند.

فیکوس لیراتا مناسب سرویس بهداشتی

فیکوس لیراتا مناسب سرویس بهداشتی

انواع تزیینات مناسب سرویس بهداشتی با گیاهان زینتی 8e5Cel3DTFW_DJ3jxm3n7Q_624x772برگ-انجیری-برای-حمام4696196

images (9)

ارسال نظر

تبلیغات متنی