کد خبر : 26163

آب روغن قاطی کردن ماشین | نشانه های آب روغن قاطی کردن ماشین

یکی از اتفاقات پر هزینه و مشکل ساز برای خودرو ما، آب روغن قاطی کردن ماشین است. آب روغن قاطی کردن ماشین یعنی روغن وارد چرخه آب می‌شود. ولی دلایل آب روغن قاطی کردن ماشین چیست و چگونه می‌توان از آب روغن قاطی کردن ماشین جلوگیری کرد. در ادامه بخوانید.

به گزارش ورنداز :

یکی از اتفاقات پر هزینه و مشکل ساز برای خودرو ما، آب روغن قاطی کردن ماشین است. آب روغن قاطی کردن ماشین یعنی روغن وارد چرخه آب می‌شود. ولی دلایل آب روغن قاطی کردن ماشین چیست و چگونه می‌توان از آب روغن قاطی کردن ماشین جلوگیری کرد. در ادامه بخوانید.

همانطور که گفتیم آب روغن قاطی کردن اغلب به واشر سرسیلندر خودرو مربوط است. این قطعه بین سیلندر و سرسیلندرها قرار دارد به عبارتی واشر اتصال بین سیلندر با سرسیلندرها را برقرار می‌کند. این قطعه مرزی بین آب و روغن خودرو است و معمولا از فولاد، پنبه و مس ساخته می‌شود. اگر واشر سرسیلندر مشکل داشته باشد، مرز بین آب و روغن از بین می‌رود و روغن با خروج از مسیر خود وارد چرخه آب موتور می‌شود.

دلایل آب روغن قاطی کردن ماشین

آب روغن قاطی کردن ماشین به علت سوختن واشر سر سیلند اتفاق می‌افتد. حالا دلایل سوختن واشر سر سیلندر چیست؟ در ادامه بخوانید

جوش آوردن موتور

اگر رعایت نکنید و در مواقعی که هوا گرم است از خودرو مراقبت نکنید خودروی شما جوش می آورد .عوامل جوش آوردن آب رادیاتور میتواند موارد زیادی باشد.از جمله با فشار بالا گاز دادن و دیر دنده عوض کردن.زمان زیادی در ترافیک بودن.گرمای هوا و همچنین کمبود آب و یا نداشتن ضد یخ. و مواردی از قبیل کار نکردن فن خودرو و یا کولر گرفتن در زمان زیاد و یا سوراخ بودن رادیاتور خودرو.

کار نکردن فن خودرواگر اینکار به درستی صورت نگیرد ، دمای موتور بالا می‌رود و خودروی شما جوش می آورد .

به پایان رسیدن عمر واشر سرسیلندر خودرو

وقتی طول عمر واشر تمام میشود و به پایان میرسد به درستی کار نمیکند و حتما باید تعویض گردد

تعمیرات نادرست

یکی از دلایلی که ممکن است سبب سوختن واشر سرسیلندر شود، تعمیر نادرست آن است. اگر تعمیرکار واشر سرسیلندر را به دقت در جای خود محکم نکرده باشد این قطعه به درستی کار نمی‌کند و سبب سوختن آن می‌شود. بنابراین بهتر است هنگام تعمیر قطعات مهم خودرو تعمیرکار حرفه‌ای انتخاب کنید.

نشانه های آب روغن قاطی کردن

1 – دیدن و مشاهده کردن آب در درب موتور خودرو یکی از نشانه های آب و روغن قاطی کردن است .

2 – وجود بخار در در موتور خودرو .

3 – خودرو در سرما روشن نشود .

4 – خارج شدن دود سفید از خودرو.

5 – دیدن روغن در رادیاتور . – تغییر شکل لوله‌های متصل رادیاتور .

7 – ماشین در حرکت است ولی رادیاتور خودرو همچان سرد است .

خروج دود سفید از خودرو و ارتباط آن با ‌آب روغن قاطی کردن

یکی از نشانه‌های خرابی واشر سرسیلندر خروج دود سفید و غلیظ از اگزوز است. این اتفاق به دلیل مخلوط شدن آب و مایع خنک کننده با بنزین پیش می‌آید. همچنین این نکته را به یاد داشته باشید که این نشانه به تنهایی نمی‌تواند نشانه معیوب بودن واشر سرسیلندر باشد. البته اگر نشانه‌هایی که در بالا ذکر شد را مشاهده کردید باید هرچه سریعتر نسبت به تعمیر خودرو اقدام کنید.

به یاد داشته باشید که در صورت مشاهده نشانه‌های آب روغن قاطی کردن نباید به حرکت خودرو ادامه دهید. همچنین بهترین راه برای جلوگیری از این اتفاق باید سرویس‌های دوره‌ای را جدی بگیرید و خودرو را به دست تعمیرکاران حرفه‌ای بسپارید.

اثرات آب و روغن قاطی کردن

در صورت بروز اتفاق و شرایطی مجاری آب و روغن ترک برداشته و در نهایت موجب ترکیب و قاطی کردن آب و روغن موتور می شود که قابل تشخیص است .

نکته آب و روغن قاطی کردن

شایع ترین دلیل آب روغن قاطی کردن که شما داخل مخزن رادیاتور خود، روغن مشاهده کنید . به یاد داشته باشید که با مشاهده ی چنین حالتی به هیچ وجه نباید به حرکت خود ادامه دهید. زیرا در این صورت صدمات پرهزینه تری بر خودروی خود و البته جیبتان تحمیل کرده اید .

روال کار بدین ترتیب خواهد بود که همزمان با روشن شدن موتور، پره‌های واترپمپ نیز به واسطه تحرک تسمه یا زنجیر تایم شروع به . دوران می‌کنند و موجب گردش مایع خنک‌کننده یا همان آب رادیاتور درون منافذ ویژه می‌شوند؛ بدین ترتیب گرمای موتور توسط آب موجود در منافذ بلوک سیلندر . جذب شده و از طریق رادیاتور به بیرون دفع می‌شود تا دمای موتور همواره در یک محدوده استاندارد (معمولا ۸۰ تا ۹۰ درجه) حفظ شود و به سلامت پیشرانه آسیبی وارد نگردد. لازم به ذکر است که روغن موتور نیز در فرایند خنک‌سازی پیشرانه تاثیرگذار خواهد بود .

وجود حباب در آب رادیاتور

وقتی حباب های حاصل از فشار کمپرس سیلندر است حتما واشر سرسیلندر شما به مشکل بر خورده و در این شرایط باید تعویظ یا تعمیر گردد .

وجود لایه روغن رادیاتور

چه درب رادیاتور موتور خودرو را در زمانی که موتور خودرو سرد بود باز نمودید، و متوجه شدید که لایه ای روغن بر روی سطح آب آن موجود است، حتم داشته باشید که واشر سر سیلندر، دارای نقص یا سوختگی گردیده است و روغن به درون محفظه آب رادیاتور نفوذ یافته است .

موارد اصلی پیش گیری کردن از قاطی شدن آب و روغن1 – همیشه از ضد یخ و مایع خنک کننده استفاده کنید .

2 – حصول اطمینان از عملکرد صحیح و مناسب فن خنک کننده

3 – چک کردن پشت سر هم سطح آب رادیاتور

4 – تعویض به موقع و به هنگام روغن موتور

5 – انجام تست های دوره ای به منظور حصول اطمینان از درستی عملکرد رادیاتور و موتور خودرو .

وقتی آب روغن قاطی کردیم چه کنیم؟

1 – خاموش کردن و توقف کردن سریع خودرو .

2 – در رادیاتور خود رو به آرامی آب بریزد .

3 – درب کاپوت را به منظور خنک شدن خودرو به آرامی باز کنید .

4 – زدن تک استارت در هر چند دقیقه به گونه ای که خودرو روشن نگردد .

5 – تماس گرفتن با تعمیر کار یا امداد جاده ای

ارسال نظر

تبلیغات متنی