کد خبر : 26068

پتوس | نگهداری از گیاه پتوس | روش نگهداری از گیاه پتروش نگهداری از گیاه پتوس | شرایط نگهداری از گیاه پتوس چیست؟وس

در این مطلب بهترین کودهای افزایش پتوس را میشناسید . اصلی ترین کود هیومیک اسید شاه کوده شما اگر هیومیک اسید باکیفیت استفاده نکنین عملا بقیه کوددهی شما تاثیری نداره

به گزارش ورنداز :

گیاه پتوس

گیاه پتوس یکی از گیاهان آپارتمانی بسیار زیبا با برگ های رونده، براق و سبز است. نگهداری از گیاه پتوس بسیار رایج است. اگر به دنبال نگهداری از گیاه پتوس در خانه هستید و دیوار خانه‌تان سبز پوش کنید ادامه این مطلب را بخوانید تا کامل روش نگهداری از گیاه پتوس را یاد بگیرید.

در این مطلب بهترین کودهای افزایش پتوس را میشناسید . اصلی ترین کود هیومیک اسید شاه کوده شما اگر هیومیک اسید باکیفیت استفاده نکنین عملا بقیه کوددهی شما تاثیری نداره 

 

گیاه پتوس چیست؟

پتوس یکی از مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی با نگهداری بسیار ساده است که اغلب افراد به خاطر همین موضوع از این گیاه نگهداری می کنند. پتوس بومی جزایر سلیمان است و آنرا با نام های پیتوس، پوتوس، پوتین طلایی و انگور نقره ای می شناسند. همچنین در زبان انگلیسی آنرا با نام pothos می شناسند.

اگر در نگهداری از گیاهان زیاد حرفه ای نیستید یا به علت مشغله کاری زیاد نمی توانید وقت زیادی را برای رسیدگی به گیاه خود اختصاص دهید، قطعا پتوس یکی از بهترین گیاهان برای شما خواهد بود، زیرا همانطور که گفته شد، این گیاه نگهداری راحتی داشته و بسیار مقاوم می باشد.

پتوس یکی از گیاهان رونده است و برای همین اگر ساقه ها و برگ های آنرا در یک مسیر رشد دهید، جلوه بسیار زیبایی به منزل شما خواهد بخشید. در ادامه تمامی نکات مهم برای پرورش، تکثیر و مقابله با بیماری های این گیاه را برای شما توضیح خواهیم داد.

نگهداری از گیاه پتوس

همانطور که در ابتدا گفتیم پتوس گیاهی مقاوم با نگهداری ساده است که توسط افراد مبتدی به راحتی قابل پرورش می باشد. جالب است بدانید پتوس و سانسوریا جزء مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی شناخته می شوند. در ادامه تمامی موارد مهم برای پرورش و نگهداری پتوس را برای شما بیان خواهیم کرد.

آبیاری پتوس

آبیاری یکی از قسمت های مهم برای پرورش گیاهان است و اگر آنرا به درستی انجام دهید، گیاه شما به خوبی به رشد خود ادامه داده و دچار خرابی و مشکلات گوناگون نمی شود.

پتوس نسبت به کم آبی مقاوم است اما آبیاری بیش از اندازه باعث پوسیدگی ریشه و خرابی گیاه می شود. لذا توصیه می شود تا قبل از خشک شدن کامل خاک، آنرا آبیاری نکنید.

معمولا در فصل تابستان هفته ای دو الی سه بار آبیاری برای گیاه مناسب است و در فصل زمستان باید آبیاری را به هفته ای یک بار کاهش دهید. اما همانطور که گفته شد، بهتر است زمانی که خاک گیاه خشک شد آنرا آبیاری کنید.

در صورتی که پتوس دچار افتادگی برگ ها شد، نشانه از تشنه بودن گیاه است و باید آنرا آبیاری کنید.

نور مناسب پتوس

این گیاه معمولا در محیط های کم نور رشد می کند اما اگر نور مناسب آنرا تامین کنید، رشد به مراتب بهتری خواهد داشت. بهتر است گیاه را در مقابل نور غیر مستقیم قرار دهید تا پتوس بهترین رشد را از خود نشان دهد.

توصیه می شود پتوس را در مقابل نور سوزان خورشید قرار ندهید، زیرا باعث سوختن برگ های آن خواهد شد. نگهداری پتوس در کنار پنجره های جنوبی به صورتی که روزانه چندین ساعت نور غیر مستقیم خورشید را دریافت کند مناسب می باشد. تمامی گونه های پتوس را می توان در این شرایط نور نگهداری کرد.

نگهداری از پتوس

 

رطوبت مورد نیاز پتوس

این گیاه در محیط های مرطوب رشد بهتری از خود نشان می دهد لذا می توان با قرار دادن یک ظرف آب در کنار گلدان گیاه، رطوبت مورد نیاز آنرا تامین کنید. ساخت جزیره نیز یکی از روش های مناسب برای تامین رطوبت این گیاه می باشد.

در صورتی که تمایل دارید رطوبت پتوس را با غبارپاشی تامین کنید، توصیه می شود هفته ای 3 بار، برگ های پتوس را غبارپاشی کنید. دقت کنید غبارپاشی را در زمانی که هوا خنک است انجام دهید تا برگ های گیاه دچار سوختگی نشود.

دما مناسب پتوس

از آنجایی که پتوس بومی منطقه ای با دمای متعدل است، بهترین دما برای نگهداری آن، دمایی بین 15 تا 25 درجه می باشد. سعی کنید گیاه را در دمایی کمتر از 15 درجه قرار ندهید، زیرا گیاه دچار سرما زدگی خواهد شد. بنابراین توصیه می شود در فصل زمستان پتوس را به درون خانه انتقال دهید.

خاک مناسب پتوس

می توان از خاک های مختلف برای نگهداری و پرورش پتوس استفاده کرد، فقط دقت کنید که خاک باید زهکشی مناسبی داشته باشد تا آب به راحتی از گلدان گیاه خارج شود. توصیه می شود از خاک های آماده مناسب گیاهان آپارتمانی، برای پتوس استفاده کنید. این خاک ها را می توانید به راحتی از گل فروشی ها خریداری نمایید.

کوددهی پتوس

در صورتی که رشد گیاه شما کم شده است می توانید از کود های محلول یا غیر محلول برای پتوس استفاده نمایید. دقت کنید کوددهی را در فصول رشد مانند بهار و تابستان تنها یک یا دو بار انجام دهید. زیرا کوددهی زیاد نه تنها باعث افزایش رشد پتوس نشده بلکه می تواند باعث سوختن ریشه و از بین رفتن گیاه نیز شود. توصیه می شود در زمان تعویض گلدان، خاک گیاه را تعویض کنید تا نیازی به کوددهی نداشته باشید.

تعویض گلدان پتوس

تشخیص زمان مناسب برای تعویض گلدان پتوس خیلی ساده می باشد. هر زمان که مشاهده کردید ریشه های گیاه از پایین گلدان بیرون زد، باید گلدان آنرا تعویض کنید. دقت داشته باشید پتوس در گلدان های کوچک بهتر رشد می کند به همین خاطر گلدان جدید آنرا فقط کمی بزرگتر از گلدان قبلی انتخاب کنید تا رشد گیاه شما کاهش پیدا نکند.

شاید از خود بپرسید چرا پتوس در گلدان کوچک بهتر رشد می کند؟ باید بدانید در گلدان های بزرگ بیشتر انرژی گیاه به دلیل ریشه زنی مصرف می شود و به همین دلیل تا مدتی رشد گیاه کاملا متوقف خواهد شد.

نگهداری از گیاه پتوس

 

نگهداری پتوس در زمستان

برخلاف تصور گیاهان داخل منزل و آپارتمان شما در زمستان با چالش های زیادی مواجه می شوند.

روزها کوتاه تر شده اند و نور کم تری را از پشت پنجره دریافت می کنند. علاوه بر این بسیاری از گیاهان آپارتمانی شما با گرمای بیش از حد منزل در زمستان، رابطه خوبی ندارند! گیاهان آپارتمانی در زمستان نیاز به آب کم تر اما منظم دارند.

آبیاری بیش از حد باعث می شود مفاصل و ریشه های گیاهان تان دچار پوسیدگی شوند.

گیاهان دلبندتان در زمستان رشد کم تری دارند.

بهتر است برای نگهداری پتوس در زمستان آن ها را از وسایل گرمایشی مانند بخاری، اسپیلیت و شوفاژ دور نگه دارید.

همچنین اگر پتوس شما در هوای باز است، بهتر است تا در فصل زمستان با یک کاور از آن محافظت کنید یا آن را به داخل خانه منتقل کنید تا گیاهتان یخ نزند.

بررسی سمی بودن یا نبودن پتوس

پتوس جز گیاهان سمی به‌شمار می‌رود، ازاین‌رو در طول نگهداری از پتوس یا پوتوس آن را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی خود دور نگه دارید، چون اگر این گیاه خورده شود باعث مسمومیت کودک یا حیوان خانگی شما خواهد شد.

قلمه زدن پتوس

تکثیر پتوس

اگر پتوس شما بسیار بلند شده یا دوست دارید گلدان‌های بیشتری از آن داشته باشید، می‌توانید آن را قلمه بزنید.

قلمه زدن پتوس، کار بسیار ساده‌ای است. در این قسمت به شما به صورت تصویری، قلمه زدن را می‌آموزیم.

قلمه زدن پتوس

مرحله اول : وسایل مورد نیاز قلمه زدن پتوس

 

 

 

 

قلمه زدن پتوس

برای قلمه زدن به وسایل زیر نیاز دارید:

1- قیچی

2- آب

3- ظرف برای نگهداری از قلمه‌ ها

4- گلدان مناسب قلمه‌ ها

5- خاک برای نگهداری گیاه در گلدان یا باغچه

مرحله دوم : پتوس خود را ببرید

قلمه زدن پتوس قلمه زدن پتوس

بهتر است تصمیم بگیرید که کدام شاخه‌ ها را از چه قسمتی دوست دارید برش دهید.

می‌توانید از ابتدای ساقه یا انتهای آن برش بزنید؛ چون هر کدام از این برش‌ ها، می‌تواند به یک یا چند قلمه تبدیل شود.

مرحله سوم : قلمه‌ها را به صورت تک برگ دربیاورید

تکثیر پتوستکثیر پتوس

اکثر مردم برای قلمه زدن، یک ساقه بلند را انتخاب می‌کنند و آن را در آب قرار می‌دهند.

در صورتی که برای ریشه‌دار شدن یک ساقه بلند و انتقال آن از آب به خاک، مدت زمان زیادی لازم است.

بهتر است قلمه‌ها را به صورت تک برگ برش بزنید.

این کار، روند ریشه‌دار شدن قلمه را سرعت می‌بخشد.

برای هر کدام از قلمه‌ها، دو برش احتیاج داریم. اما برش روی ساقه‌ها باید در کدام قسمت باشد؟!

یک برگ را انتخاب کنید.

بالا و پایین برگ _ روی ساقه _ را دو برش به صورت مورب بزنید.

این قسمت از ساقه که به برگ شما متصل است، محل رویش ریشه ‌ها خواهد بود. به این قسمت گره می‌گویند.

با انجام این روش، شما از یک ساقه بلند، تعداد زیادی قلمه پتوس به دست می‌آورید.

مرحله چهارم : قلمه‌ها را در آب بگذارید و منتظر بمانید

تکثیر پتوستکثیر پتوس

برای قلمه‌ها یک ظرف یا لیوان شیشه‌ای مناسب انتخاب کنید.

قلمه‌ها را درون آب بگذارید؛ به طوری که کل قسمت برش خورده درون آب قرار بگیرد.

بعد، ظرف قلمه‌ها را به یک محل گرم و روشن منتقل کنید و اجازه دهید تا ریشه بزنند.

به خاطر داشته باشید که آبِ درونِ ظرف را، هر چند روز یکبار دور بریزید و آب تازه جایگزین آن کنید؛

چون آب، بعد از مدتی، اکسیژن و مواد مورد نیاز را از دست می‌دهد.

پس مهم است که این عمل را انجام دهید.

مرحله پنجم : چگونه متوجه شویم که قلمه برای رفتن به گلدان آماده شده است؟

تکثیر پتوس تکثیر پتوس

می‌توانید قلمه‌ها را زمانی که ریشه‎ای حدود 5 سانتی متر زدند، از آب خارج کنید.

اگر تعداد قلمه‌های شما زیاد است، بهتر است آن هایی را که ریشه دارند بکارید و منتظر ریشه‌دار شدن بقیه بمانید.

به خاطر داشته باشید که اگر ریشه‌ها را به مدت طولانی در آب نگه دارید، برای قلمه سخت است که به یک گیاه خاکی تبدیل شود.

پس، بعد از مقداری ریشه دهی، آن ها را به خاک منتقل کنید.

سپس قلمه‌های خود را مرتب کنید و آن هایی را که برای رفتن به گلدان آماده شده‌اند، از آب بیرون بیاورید.

مرحله ششم : کاشت و رشد قلمه‌های پتوس

 کاشت قلمه پتوس کاشت قلمه پتوس

یک گلدان ترجیحا کوچک انتخاب کنید و درون آن خاک تازه بریزید.

تعدادی از قلمه‌ها را اطراف لبه گلدان بگذارید.

خاک بریزید تا جای آن ها ثابت شود.

سپس چند قلمه وسط گلدان بگذارید و خاک را تا حد مورد نیاز اضافه کنید.

وقتِ آن رسیده که گلدان را به محل اصلی زندگی خود ببرید.

 

 

دلایل زرد شدن برگ‌ها در طول نگهداری گیاه پوتوس یا پتوس

1. کمبود مواد مغذی یا کوددهی بیش‌از حد

همه گیاهان برای داشتن رشدی بهتر به کود نیاز دارند، پوتوس نیز از این قاعده مستثنا نیست، اما گاهی در طول نگهداری از گیاه پوتوس یا پتوس ممکن است تصمیم بگیرید که به پوتوس کودی ندهید، به‌خصوص اگر آن را در خاکی مناسب کاشته باشید. به هر حال، اگر متوجه زرد شدن برگ‌های پوتوس خود شده‌اید، احتمالا بیش‌از حد یا خیلی کم به گیاه کود داده‌اید.

برای تشخیص بهتر این موضوع درنظر داشته باشید که اگر پوتوس خود را در گلدانی با خاک معمولی کاشته‌اید، خاک نمی‌تواند تمام مواد مغذی برای رشد آن را فراهم کند و گیاه برای داشتن رشدی سالم، حتما به کود نیاز خواهد داشت. بهترین حرکت این است که موقع رشد گیاه هر سه ماه یکبار به آن کود بدهید!

2. نور بیش‌از حد نیاز یکی از عوامل زردی برگ‌ها در طول نگهداری از گیاه پتوس یا پوتوس

همان‌طور که می‌دانید پوتوس گیاهی آپارتمانی است و مثل همه گیاهان آپارتمانی دیگر، به میزان معتدلی از نور نیاز دارد، ازاین‌رو. اگر نور مستقیم و زیاد خورشید به آن بتابد، برگ‌هایش شروع به زرد شدن کرده یا نشانه‌هایی از سوختگی را بروز خواهند داد.

3. هوای خیلی گرم یا سرد

پوتوس می‌تواند در محیطی با دمای بین 21 الی 32 درجه سانتی‌گراد رشد کرده و کمترین دمای قابل تحمل برای آن، 10 درجه سانتی‌گراد است. باتوجه به این موضوع در طول نگهداری از گیاه پتوس قرار دادن آن در خارج از خانه می‌تواند به قرارگیری آن در معرض هوای بیش‌از حد سرد یا گرم (بسته به فصل) و در نتیجه زرد شدن برگ‌های آن منجر شود.

4. رطوبت بیش‌از حد

این اتفاق از نتایج آبیاری بیش‌از اندازه است که می‌تواند سبب زرد شدن برگ‌ها یا پوسیدگی ریشه شود. ازاین‌رو اگر در طول نگهداری از گیاه پوتوس به‌طور مداوم آن را آبیاری کنید، خاک همواره خیس خواهند ماند و سبب فاسد شدن کل گیاه خواهد شد. نتیجه این موضوع نیز به جمع شدن غذا، فلوئید و عناصر معدنی در برگ‌ها و تضعیف آن‌ها و در نهایت زرد شدن آن‌ها منجر خواهد شد. در نتیجه اگر آبیاری را اصلاح نکنید، خشک شدن و ریزش برگ‌ها گیاه‌ و در نهایت از بین رفتن آن پیش روی شماست.

5. آبیاری نامناسب

بدون شک پوتوس نیز مثل هر گیاه دیگری به آب نیاز دارد، اما مسئله زیاد یا کم بودن آن است. اگر برگ‌ها زرد شدند، باید الگوی آبیاری خود را بررسی کنید. اگر ریشه گیاه دچار پوسیدگی نبود و شما نیز گیاه را خیلی آبیاری نمی‌کردید، احتمالا مشکل آبیاری کم‌تر از میزان مورد نیاز است. نقطه مقابل آن نیز وجود دارد و آبیاری بیش‌از حد نیز می‌تواند منجر به زردی برگ‌ها شود؛ چون آبیاری بیش‌از حد گیاه سبب آسیب دیدن ریشه‌های آن شده و این امر باعث می‌شود تا ریشه نتواند به‌درستی عناصر مغذی و مایعات موجود در خاک را به بخش‌های مختلف گیاه برساند و در نهایت زرد شدن برگ‌ها را به دنبال خواهد داشت.

6. کنه تار عنکبوتی

کنه تار عنکبوتی یک مقصر دیگر برای زرد شدن برگ‌ها در طول نگهداری از گیاه پوتوس یا پتوس است. کنه تار عنکبوتی برای اکثر گیاهان تهدیدی جدی به‌شمار می‌رود و بدترین نکته در مورد آن‌ها این است که بسیار کوچک هستند و به راحتی دیده نمی‌شوند. به‌خصوص اگر فقط یک نگاه اجمالی به گیاه بیاندازید و خیلی با دقت به آن نگاه نکنید.

اگر گیاه پوتوس مورد هجوم این کنه‌ها قرار بگیرد، برگ‌هایش زرد، زبر و تکه‌تکه خواهند شد. اگر چنین اتفاقی برای پتوس شما افتاد آب ولرم را به همه بخش‌های گیاه اسپری کنید تا از شر آن‌ها خلاص شوید. سپس، محلول آب و صابون را نیز به گیاه اسپری کنید و هر دو هفته یکبار این کار را انجام دهید.

7. عفونت قارچی

این مورد نیز در اثر آبیاری بیش‌از حد گیاه رخ می‌دهد، اگر در طول نگهداری گیاه پتوس قبل از خشک شدن خاک گلدان آن را آبیاری کنید، خاک همواره خیس خواهند ماند و به‌این‌شکل صورت بستری ایده‌آل برای رشد قارچ‌ها شکل خواهد گرفت. بیماری قارچی می‌تواند گیاه را از دریافت مواد و عناصر ضروری محروم کند، اتفاقی که در نهایت ممکن است سبب پوسیدگی ریشه شود. در این شرایط برگ‌ها ضمن زرد شدن ممکن است کاملا پژمرده شوند.

علاوه‌بر آبیاری اسپری کردن همیشگی آب به گیاه نیز می‌تواند قارچ‌ها را به‌سمت گیاه جذب کند و زرد و پژمرده شدن برگ‌ها را برای آن به‌دنبال داشته باشید.

به‌عنوان نکته آخر در مورد زرد شدن برگ‌ها در طول نگهداری از گیاه پوتوس یا پتوس نیز باید درنظر داشته باشید که زرد شدن برگ‌ها همیشه نشانه بدی نیست چون مثل هر گیاه آپارتمانی دیگری، برگ‌های قدیمی‌تر پوتوس نیز ممکن است زرد شده یا دچار ریزش شوند. این اتفاق برای فراهم شدن فضای بیشتر برای رشد برگ‌های جوان صورت می‌گیرد. بنابراین اگر متوجه زرد شدن برگ‌های پوتوس شدید، نگران نشوید. به‌ویژه اگر تمام موارد بالا را بررسی کردید و متوجه شدید که همه چیز مرتب است.

به‌عبارت دقیق گیاه را بررسی کنید و ببینید آیا برگ‌های زرد به بخش پایینی گیاه نزدیک‌تراند؟ اگر چنین بود، کاملا طبیعی است و لازم نیست اقدامی کنید، چون زرد شدن برگ‌های پیر در اغلب گیاهان رایج است.

انواع گل پتوس

پیش تر کمی با گیاه پتوس آشنا شدیم، اما اجازه دهید قبل از بررسی شرایط نگهداری این گیاه، با گونه های مختلف آن آشنا شویم.

پتوس سبز

پتوس سبز رایج ترین گونه پتوس است که برگ های سبز رنگ و قلبی شکل دارد. نگهداری آن راحت بوده و به آسانی قابل تکثیر می باشد.

پتوس سبز

 

پتوس بلک

پتوس بلک یکی از زیبا ترین گونه های پتوس است که جلوه بسیار جذابی دارد. برگ های پتوس بلک به رنگ های سبز تیره و مشکی دیده می شود. یکی از ویژگی های پتوس بلک، توانایی تحمل نور کم می باشد. جالب است بدانید حتی می توان پتوس بلک را در نور های مصنوعی نیز پرورش داد.

پتوس بلک

 

پتوس مرمری

پتوس مرمری یکی دیگر از گونه های پتوس است که برگ های سفید با رگه های سبز و زرد دارد. بارز ترین ویژگی این گونه، نور آن می باشد. پتوس مرمری از سایر گونه ها به نور بیشتری برای رشد احتیاج دارد. دقت کنید برگ های پتوس مرمری خیلی روشن است و به سفیدی می گراید به همین خاطر برخی از افراد آنرا با پتوس ابلق اشتباه می گیرند.

پتوس مرمری

 

پتوس ابلق

این گونه یکی دیگر از رایج ترین انواع پتوس می باشد که حتما آنرا مشاهده کرده اید. پتوس ابلق برگ هایی به رنگ سبز روشن با رگه های سفید یا زرد دارد که باعث زیبایی دو چندان آن می شود. پتوس ابلق را به نام پتوس طلایی هم می شناسند. جالب است بدانید این گونه هم به نور نسبتا بیشتری احتیاج دارد و اگر نور کافی به آن نرسد، حالت ابلق خود را از دست خواهد داد.

پتوس ابلق

 

پتوس نقره ای

این گونه هم یکی از گونه های زیبا و خاص پتوس است که برگ هایی به رنگ سبز تیره با لکه های نقره ای دارد. برگ های پتوس نقره ای کمی از سایر گونه ها ضخیم تر می باشد و مقاومت بیشتری نسبت به نور کم و کم آبی دارد.

پتوس نقره ای

 

پتوس شاد

پتوس شاد نیز یکی از گونه های زیبا پتوس است که برگ هایی با لکه های سفید رنگ دارد. این گونه هم برای نگهداری نیاز به نور نسبتا بالایی دارد.

پتوس شاد

 

پتوس آهک

پتوس آهکی برگ هایی به رنگ زرد یا سبز مایل به زرد دارد و در محیط های کم نور به خوبی رشد می کند. این گونه از پتوس معمولا با پتوس طلایی یا ابلق که قبل تر معرفی شد اشتباه گرفته می شود.

پتوس آهک

 

نوشین کلاته خبرنگار و دبیر سرویس

ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
تبلیغات متنی