کد خبر : 25954

قهوه خوردن | مضرات قهوه خوردن | مضرات قهوه خوردن در شب

قهوه خوردن یکی از نوشیدنی های کافئین دار است. قهوه خوردن باعث سرحالی و پریدن خواب می شود. ولی قهوه خوردن ضررهایی هم دارد. در این مقاله میخواهیم به مضرات قهوه خوردن و تاثیرات قهوه خوردن بر روی خواب بپردازیم.

به گزارش ورنداز :

قهوه خوردن یکی از نوشیدنی های کافئین دار است. قهوه خوردن باعث سرحالی و پریدن خواب می شود. ولی قهوه خوردن ضررهایی هم دارد. در این مقاله میخواهیم به مضرات قهوه خوردن و تاثیرات قهوه خوردن بر روی خواب بپردازیم.

قهوه چیست؟

Coffee یک واژه انگلیسی است که برای قهوه به کار برده می‌شود. قهوه نام شهری در اتیوپی است که واژه عربی شده کفا یا کافا است. گیاه قهوه درختی سبز است که دارای میوه قهوه است که به آن گیلاس قهوه هم گفته می‌شود. پس از چیده شدن گیلاس‌های قهوه از درخت قهوه، گوشت میوه از هسته سبز رنگ داخلی جدا می‌شود، (به این دانه‌ها قهوه خام گفته می‌شود که به عنوان قهوه سبز نیز شناخته می‌شود.) سپس قهوه‌ها برشته می‌شوند طوری که رنگ آن از سبز تا مشکی (قهوه‌ای سوخته) تغییر می‌کند. میزان و نحوه برشته شدن باعث تغییر در عطر، طعم، سایز و سفتی و شکنندگی قهوه می‌شود. دو دانه روبوستا و عربیکا از پرمصرف‌ترین قهوه‌های دنیا هستند که به مقدار زیادی کشت می‌شوند. هنگامی که دانه‌های قهوه به درجات موردنیاز آسیاب می‌شوند برای تهیه نوشیدنی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تاثیرات کافئین قهوه بر خواب

کافئین در مواد غذایی متفاوتی مانند قهوه وجود دارد و میزان آن در انواع قهوه ها متفاوت است. کافئین ماده ایی محرک است و هنگام ورود به بدن بر سیستم عصبی اثر می گذارد و سبب تحریک آن می شود. تحریک سلول های بدن سبب پرانرژی شدن و فعالیت بیشتر ما می شود. این پرانرژی شدن در اثر مصرف قهوه بر خواب اثر دارد و زمان خواب و رضایت ما از آن را کاهش می دهد.

یکی از مراحل خواب (خواب موج آهسته) که یک مرحله از خواب عمیق و آرام است و سبب می شود صبح با احساس شادابی و هوشیاری بیدار شوید، به طور قابل توجهی تحت تاثیر کافئین قرار می گیرد و کاهش می یابد. کم خوابی بر اثر کافئین می تواند روز های بعدی شما را تحت تاثیر قرار دهند و موجب مشکلاتی مانند خستگی،مشکل تنظیم احساسات، ناتوانی در یادگیری و حل مسئله شوند.

میزان کافئین در چای و قهوه و نوشابه و نوشیدنی انرژی زا

کافئین از طریق نوشیدنی های مختلف وارد بدن می شود و محصولات حاوی کافئین بسیار متنوع هستند. برای تشخیص میزان کافئین در نوشیدنی ها دشواری بسیاری وجود دارد. به طور مثال ما نمی دانیم در یک فنجان قهوه یا چای که هیچ برچسبی ندارند چه میزان کافئین وجود دارد. یکی از قوی ترین و پر مصرف ترین نوشیدنی های کافئین دار قهوه است. یک فنجان قهوه ی دم شده هشت اونسی دارای 95 تا 200 میلی گرم کافئین است. این یک فنجان قهوه در قیاس با یک نوشابه 12 اونسی از میزان کمتری کافئین برخوردار است. نوشابه تقریبا به میزان 45 میلی گرم کافئین دارد.

  • یک فنجان قهوه - 8 اونس/  95 – 200 میلی گرم کافئین
  • نوشیدنی انرژی زا - 8 اونس/  70 – 100 میلی گرم کافئین
  • نوشابه - 12 اونس /   35 – 45 میلی گرم کافئین
  • فنجان چای - 8 اونس/  14 – 60 میلی گرم کافئین

قهوه خوردن

چه میزان کافئین روی عملکرد مغز اثر می گذارد؟

پس از مصرف کافئین معده و روده ی کوچک ما کافئین را به سرعت جذب می کنند. بیشترین اثر کافئین بین 30 تا 60 دقیقه در هنگام مصرف آن رخ می دهد. این تاثیرات در افراد مختلف یکسان نیست. پس از جذب شدن کافئین در کل بدن توزیع و پخش می شود و از سد های خونی و مغزی عبور می کند.( عاملی که احتمال دارد مانع از رسیدن برخی مواد که در خون وجود دارد، به فضای داخلی بافت مغز شود.)

 کافئین در داخل مغز گیرنده های آدنوزین را مسدود می کند. آدنوزین ماده ایی شیمیایی برای تقویت خواب است که در ساعاتی که ما بیدار هستیم تولید می شوند. این ماده در زمانی که ما بیدار هستیم در مغز تجمع می یابد. افزایش این ماده در مغز سبب افزایش احساس خواب آلودگی در ما می شود. با مصرف کافئین از این روند جلوگیری می شود و ما دیگر احساس خستگی نمی کنیم و هوشیار می شویم.

 کافئین در ریتم شبانه روزی ملاتونین مداخله می کند. زمانی که کافئین در هنگام خواب یا نزدیک به زمان آن مصرف شود، مشکلاتی برای خواب راحت ایجاد می کنند. الگوهای فیزیولوژیکی، ریتم شبانه روزی دارند همانند چرخه خواب و بیداری که با یک ریتم 24 ساعته عمل می کنند. الگوهای فیزیولوژیکی با فرآیند های داخلی سلولی و چرخه خارجی شب و روز کنترل می شوند. با جمع شدن آدنوزین این روند بهبود می یابد و مداخله ی کافئین بر ریتم خواب اثر می گذارد و آن را برهم می زند.

تأثیر قهوه بر خواب و بیداری

تحقیقات بسیاری بر روی تاثیر قهوه بر روی بیداری و اختلالات خواب انجام شده است. به زبان ساده می‌توان گفت قهوه یکی از موثرترین نوشیدنی‌ها است و تاثیرات آن بر روی بدن باورنکردنی است. مصرف روزانه قهوه به دلیل داشتن کافئین، سطح هوشیاری و توجه شما را افزایش می‌دهد. کافئین به عنوان یک ماده‌ی محرک شناخته می‌شود که مصرف آن بسیار انر‌ژی زا است اما پس از چندین ساعت، نتیجه‌ی معکوس داده و باعث خواب‌آلودگی می‌شود.

نوشیدن روزانه قهوه بدلیل کافئین موجود در آن که از شناخته شده‌ترین مواد روان‌ گردان دنیا می‌باشد، باعث افزایش سطح هوشیاری و تمرکز شده و می‌تواند فعالیت مغز را بهبود بخشد. کافئین یک داروی شناخته شده است که سیستم عصبی بدن را تحریک می‌کند. کافئین با افزایش متابولیسم بدن، ضربان قلب را افزایش می‎‌دهد و باعث بالارفتن سطح هوشیاری و انرژی می‌شود. 99 درصد کافئین موجود در قهوه، بعد از 45 دقیقه جذب شده و وارد خون می‎‌شود که این روند باعث کاهش ترشح سروتونین شده و خواب‌آلودگی را کم می‌کند. ترشح این هورمون در مغز، خواب‌آلودگی و احساس گرسنگی را به همراه دارد.

همچنین کافئین موجود در قهوه باعث بالارفتن هورمون دوپامین در بدن می‌شود. در نتیجه، باعث افزایش تمرکز و کاهش خستگی نیز می‎‌شود. مصرف روزانه این نوشیدنی بی‌نظیر به میزان دو تا سه فنجان، فعالیت سیستم مرکزی عصبی را افزایش می‌دهد.قهوه موجب بهبود تفکر منطقی و سرعت واکنش‌های رفتاری انسان می‎‌شود. همچنین باعث شناسایی تأثیر کلمات مثبت به دلیل تأثیر کافئین، بر بخشی از مغز می‎‌شود که مسئول شناخت گفتار و زبان است.

قهوه و هوشیاری

تا زمانی که بدن، تمام کافئین را متابولیزه کند، تأثیر آن باقی می‌ماند. هرچند به طور دقیق نمی‌توان گفت چقدر طول می‌کشد. این میزان در اشخاص مختلف، متفاوت است. به طور کلی بیشترین اثر کافئین در بدن، 15 تا 45 دقیقه بعد از مصرف این ماده است. اما سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که کدام قهوه می‌تواند برای افزایش هوشیاری و تمرکز موثرتر باشد؟

از مهم‌ترین دلایلی که افراد بخاطر آن قهوه می‌نوشند، رفع خستگی و بهبود عملکرد ذهنی بدن است. ماده‌ای که به افزایش هوشیاری شما کمک می‌کند، کافئین است. بنابراین قهوه‌ای که بیشترین میزان کافئین را دارد، می‌تواند موثرتر باشد. همانطور که می‌دانید دو گونه اصلی و تجاری قهوه، عربیکا و روبوستا هستند که علاوه بر تفاوت‌های ظاهری، در عطر و طعم و میزان کافئین نیز یاهم متفاوتند. دانه های روبوستا دارای تلخی بیشتر، عطر کمتر و البته کافئین بیشتری نسبت به دانه‌های عربیکا است. پس برای افزایش هوشیاری و بیداری، قهوه‌ای با درصد روبوستای بالاتر انتخاب مناسبی برای شماست.

اسپرسو بیشترین میزان کافئین در بین نوشیدنی‌های گرم را دارد. در 44 میلی گرم اسپرسو،  77 میلی گرم کافئین وجود دارد که می‌تواند انتخاب مناسبی برای یک روز شلوغ کاری باشد. قهوه‌های دمی دارای کافئین کمتری است. به طوری که در هر 8 اونس قهوه دمی، 95 میلی گرم کافئین وجود دارد.  قهوه کلد‍‌برو نیز به دلیل کافئین بالای آن، یک گزینه خوب برای یک روز پرکار محسوب می‌شود.

مضرات قهوه خوردن

رابطه قهوه و بی‌خوابی

کافئین به عنوان یک ماده‌ی محرک شناخته می‌شود که مصرف آن در ابتدای روز بسیار انر‌ژی‌زا است اما پس از چندین ساعت، نتیجه‌ی معکوس داده و باعث خواب‌آلودگی می‌شود.

پس از مصرف قهوه، واکنش متقابلی بین کافئین و ادنوزین که هورمون خواب آلودگی است، به وجود می‌آید. با مصرف کافئین، ترشح این هورمون کاهش یافته که برای جلوگیری از این اتفاق، بدن ادنوزین بیشتری ترشح می‎‌کند. زمانی که تاثیر قهوه در بدن از بین رفت، میزان بالای هورمون ادنوزین که برای مقابله با کافئین ترشح شده بود، در بدن باقی مانده است و باعث حس آرامش و خواب آلودگی شما می‎‌شود. بنابراین نوشیدن قهوه در واقع حس خواب ‌آلودگی و خستگی را برای مدتی سرکوب می‌کند. همین امر باعث افزایش سطح هوشیاری و تمرکز فرد می‎‌شود. اگر از مشکلات خواب رنج می‌برید و خواب راحتی ندارید، سعی کنید این نوشیدنی بی‌نظیر را در هنگام عصر مصرف کنید.

 در مورد سنجش تاثیر قهوه بر روی بیداری، بهترین زمان مصرف قهوه بین چهار تا شش ساعت قبل از خواب می‌باشد. همچنین اگر خوابتان دچار اختلال شده است، می‌توانید با بوییدن قهوه، استرسی که ناشی از بی‌خوابی است را کاهش دهید. زیرا با قرار گرفتن در معرض بوی قهوه، تولید پروتئین‌های عامل استرس کاهش یافته و در نتیجه می‌توانید خواب آسوده ای داشته باشید.

یک خواب آرام شبانه، می‌تواند در افزایش هوشیاری شما در روز بعد کاری نیز موثر باشد. بنابراین از آنجا که کافئین در بدن چند ساعت باقی می‌ماند، پیشنهاد می‎‌شود چند ساعت مانده به زمان خواب، از مصرف کافئین اجتناب نمایید تا دچار بی خوابی نشوید.

مطالعه این مطلب نیز پیشنهاد می شود: فواید نوشیدن قهوه برای سلامتی

زمان مناسب نوشیدن قهوه

برخی افراد عادت دارند به محض بیدار شدن، قهوه بنوشند. تحقیقات زیادی نشان دهنده تاثیر قهوه بر سلامت بدن و ذهن بوده است. اما از این نکته غافل نشوید که نوشیدن قهوه با معده خالی توصیه نمی‎‌شود. چرا که اسید هیدروکلریک معده را افزایش داده و باعث سوزش آن می‎‌شود. بنابراین افرادی که دچار زخم معده و التهاب معده هستند، قهوه خود را همراه با صبحانه‌ای کامل و یا حداقل در شرایطی که معده کاملا خالی نیست، مصرف کنند.

همچنین نوشیدن قهوه با معده خالی، علاوه بر افزایش کوتاه مدت فشار خون، باعث افزایش اضطراب و اختلال در تمرکز نیز می‌شود. چرا که با بیدار شدن، هورمونی به نام کورتیزول در بدن ترشح می‎‌شود که باعث هوشیاری و تمرکز فرد می‎‌شود.

مطالعات نشان داده است که با نوشیدن قهوه با معده خالی هنگام صبح، در عملکرد این هورمون اختلال ایجاد شده و می‌تواند نتیجه معکوس دهد. همچنین نوشیدن قهوه با معده خالی به افرادی که مشکل کیسه صفرا دارند توصیه نمی‎‌شود. چرا که با اینکار کیسه صفرا منقبض شده و عملکرد آن مختل می‎‌شود. در این صورت ممکن است دچار بی اشتهایی، تب، استفراغ، اسهال و درد شدید شوید.

بهترین زمان نوشیدن قهوه 10 صبح تا 12 ظهر و 2 بعد از ظهر تا 5 عصر می‌باشد. به این دلیل که در این ساعات از روز، میزان کورتیزول (هورمون استرس) که با میزان هوشیاری نیز مرتبط است، در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد. پس با مصرف این نوشیدنی بی‌نظیر در زمان مناسب، از فواید بی‌شمار آن بهره‌مند شوید.

مضرات خوردن قهوه در شب

قهوه یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های جهان است و بسیاری از افراد در سراسر جهان آن را به عنوان یکی از روش‌های خود برای بیدار شدن و افزایش انرژی مصرف می‌کنند. با این حال، خوردن قهوه در شب ممکن است مضر باشد و در برخی موارد می‌تواند به سلامتی شما آسیب بزند. در این بخش به بررسی مضرات خوردن قهوه در شب پرداخته خواهد شد.

اختلال در خواب با خوردن قهوه در شب

خوردن قهوه در شب می‌تواند باعث اختلال در خواب شما شود. قهوه دارای کافئین است که یک محرک قوی است و مصرف آن در شب ممکن است باعث بیداری و افزایش فعالیت مغزی شما شود. به همین دلیل، خوردن قهوه در شب ممکن است باعث کاهش کیفیت خواب شما شود و باعث ایجاد خستگی و افزایش سطح استرس در روز بعدی شما شود.

 افزایش سطح استرس با قهوه

مصرف قهوه در شب می‌تواند باعث افزایش سطح استرس شما شود. کافئین یک محرک قوی است که باعث افزایش فعالیت مغزی و ترشح هورمون‌های استرس می‌شود. این موضوع می‌تواند باعث افزایش سطح استرس شما شود و باعث ایجاد اضطراب و نگرانی در شما شود.

افزایش خطر بروز بیماری‌های قلبی با قهوه در شب

خوردن قهوه در شب ممکن است باعث افزایش خطر بروز بیماری‌های قلبی شود. کافئین باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می‌شود و این موضوع می‌تواند باعث افزایش خطر بروز بیماری‌های قلبی شود. به همین دلیل، خوردن قهوه در شب برای افرادی که دچار بیماری‌های قلبی هستند، ممکن است مضر باشد.

 افزایش خطر بروز اختلالات گوارشی با قهوه

از مضرات خوردن قهوه در شب ممکن است باعث افزایش خطر بروز اختلالات گوارشی شود. قهوه دارای اسید کلروژنیک است که باعث تحریک مخاط روده و معده می‌شود. این موضوع می‌تواند باعث افزایش خطر بروز علائمی مانند سوزش معده، درد شکم و دل درد شود.

مضرات قهوه خوردن در شب

 افزایش خطر بروز مشکلات روانی

خوردن قهوه در شب ممکن است باعث افزایش خطر بروز مشکلات روانی شود. کافئین باعث افزایش فعالیت مغزی می‌شود و این موضوع می‌تواند باعث افزایش خطر بروز مشکلات روانی مانند اضطراب، افسردگی و خستگی شود.

 افزایش خطر بروز مشکلات رفتاری

از مضرات خوردن قهوه در شب می تواند این باشد که، باعث افزایش خطر بروز مشکلات رفتاری شود. کافئین باعث افزایش فعالیت مغزی و تحریک سیستم عصبی مرکزی می‌شود و این موضوع می‌تواند باعث افزایش خطر بروز مشکلات رفتاری مانند تحریک پذیری، بی‌قراری و ناراحتی شود.

بهترین زمان برای خوردن قهوه چیست؟

همان طور که اشاره شد، قهوه یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های جهان است. بسیاری از ما هر روز صبح با یک فنجان قهوه شروع می‌کنیم و این نوشیدنی در طول روز به عنوان یک محرک برای افزایش انرژی و تمرکز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما بهترین زمان برای خوردن قهوه چیست؟

برخی افراد قهوه را هر زمانی که دلشان خواست می‌نوشند، اما برخی دیگر به دنبال بهترین زمان برای خوردن قهوه هستند. در این مقاله به بررسی بهترین زمان‌های خوردن قهوه برای بهترین اثرات آن بر روی سلامتی و تمرکز مغزی پرداخته شده است.

صبح زود

صبح زود بهترین زمان برای خوردن قهوه است. در این زمان، سطح کورتیزول (هورمون استرس) در بدن بالاست و مصرف قهوه می‌تواند باعث افزایش سطح انرژی و تمرکز شما شود. همچنین، مصرف قهوه در صبح زود می‌تواند به شما کمک کند تا بیشترین بهره را از اثرات آن بر روی سلامتی خود ببرید.

پس از صبحانه

پس از صبحانه نیز یک زمان مناسب برای خوردن قهوه است. در این زمان، مصرف قهوه می‌تواند به شما کمک کند تا تمرکز و انرژی بیشتری در طول روز داشته باشید. همچنین، مصرف قهوه پس از صبحانه می‌تواند به شما کمک کند تا سیستم گوارشی خود را بهبود بخشید و به هضم غذا کمک کند.

بعد از ناهار

بعد از ناهار نیز یک زمان مناسب برای خوردن قهوه است. در این زمان، مصرف قهوه می‌تواند به شما کمک کند تا انرژی و تمرکز بیشتری در طول بعد از ظهر داشته باشید. همچنین، مصرف قهوه پس از ناهار می‌تواند به شما کمک کند تا سیستم گوارشی خود را بهبود بخشید و به هضم غذا کمک کند. مضرات خوردن قهوه در شب

بین وعده‌های غذایی

بین وعده‌های غذایی نیز یک زمان مناسب برای خوردن قهوه است. در این زمان، مصرف قهوه می‌تواند به شما کمک کند تا انرژی و تمرکز بیشتری در طول روز داشته باشید.

 

ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
تبلیغات متنی