کد خبر : 25922

رشته پزشکی | رتبه قبولی رشته پزشکی

رشته پزشکی، محبوب دلهای داوطلبین تجربی! این سوال و دغدغه همیشه برای داوطلبین تجربی بوده است که رتبه قبولی رشته پزشکی چقدر است؟ یا اینکه چه درصدهایی برای قبولی دز رشته پزشکی نیاز است. در این مقاله به رتبه قبولی رشته پزشکی می‌پردازیم.

به گزارش ورنداز :

رتبه قبولی رشته پزشکی

رشته پزشکی، محبوب دلهای داوطلبین تجربی! این سوال و دغدغه همیشه برای داوطلبین تجربی بوده است که رتبه قبولی رشته پزشکی چقدر است؟ یا اینکه چه درصدهایی برای قبولی در رشته پزشکی نیاز است. در این مقاله به رتبه قبولی رشته پزشکی می‌پردازیم.

خلاصه‌ای از معرفی رشته پزشکی

در دانشگاه، رشته پزشکی به چهار دوره مجزا تقسیم می‌شود که عبارتند از:

  • دوره علوم پایه
  • دوره فیزیوپاتولوژی
  • دوره کارآموزی بالینی
  • دوره کارورزی بالینی

دوره اول که دوره علوم پایه است، بسته به دانشگاه مورد تحصیل، چهار یا پنج ترم طول دوره تحصیل است که به طور کلی، دو سال را برای علوم پایه اختصاص می‌دهند. دوره علوم پایه همان‌‌طور که از نام آن مشخص است، مباحث پایه و تئوری پزشکی آموخته می‌شود، هر چند مباحث عملی نیز وجود دارد، اما ماهیت دوره علوم پایه بر پایه مباحث تئوری است. در نهایت بعد از گذراندن دوره دو ساله، باید در آزمون علوم پایه شرکت کنید و بعد از کسب نمره قبولی، به دوره بعدی ورود خواهید کرد.

دوره دوم، مرحله فیزیوپاتولوژی است؛ این دوره نیز بنا به دانشگاه بین دو تا سه ترم تحصیلی است که حد فاصل دروس تئوری و عملی است؛ در واقع، در این دوره هم زمان که دروس تئوری مطالعه می‌شود، دوره عملی با ورود به بیمارستان نیز آغاز می‌شود و ارتباط با بیمار و نحوه تشخیص بیماری و غیره به صورت یادگیری تئوری انجام می‌شود. این دوره نیز آزمون خاص خود را دارد که با کسب نمره قبولی، دوره بعدی آغاز می‌شود.

دوره سوم که از اسم آن مشخص است، دوره کارآموزی است؛ باز هم بنا به دانشگاه بین سه تا چهار ترم تحصیلی است. در این دوره نیز دانشجویان به صورت عملی در بخش‌های مختلف بیمارستان مانند بخش قلب، بخش زنان و زایمان، بخش داخلی و … به صورت عملی و به صورت چشمی از اساتید و پزشکان دیگر کار یاد خواهند گرفت و شرح حال گیری از بیماران برعهده کارآموز خواهد بود. این مرحله نیز آزمون مخصوص به خود را دارد که در صورت کسب نمره قبولی، به مرحله آخر ورود می‌کنند.دوره آخر دوره انترنی یا کارورزی است؛ در این دوره دانشجویان مانند بقیه کادر درمان شیفت‌های شب خواهند داشت و جزوی از کادر درمان محسوب می‌شوند، شرح حال بیماران برعهده کارورزان است و دستورات پزشکان توسط کارورزان پیگیری و اجرا می‌شود که بعد از گذراندن آزمون این دوره، دانشجو بعد از دریافت مدرک و مهر خود بعنوان پزشک عمومی شناخته می‌شود.

بعد از دریافت مدرک پزشکی عمومی، دانشجویان چه دختران و چه پسران باید مرحله طرح اجباری بگذرانند که به مدت دو سال است و معمولأ در مناطق محروم سپری می‌شود. بعد از سپری شدن دو ساله طرح، فرد می‌تواند در آزمون تخصص شرکت کند و بنا به تخصص قبولی به مدت 3 إلی 5 سال دیگر نیز باید درس بخواند تا تخصص مثلأ قلب و عروق خود را دریافت کند. بعد از دریافت تخصص نیز باید به مدت دو سال طرح گذرانده شود.

و در نهایت بعد از مقطع تخصص اگر کسی خواهان باشد، دوره فوق تخصص وجود دارد که بنا به تخصص هر شخص، دوره فوق تخصص نیز بین سه یا چهر ماه تا یک یا دو سال خواهد بود که خود بعد از اتمام این دوره، دوره طرح نیز باید همچنان گذرانده شود.

در مورد درآمد نیز در دوران دانشجویی پزشکی عمومی فقط در دوره کارورزی که شیفت‌های شب آغاز می‌شود، دانشجویان مبلغی در حدود 700 یا 800 تومان ماهیانه دریافت می‌کنند؛ در دوره تخصص نیز مبلغ 1.5 میلیون تومان پرداخت می‌شود و در دوره فوق تخصص نیز مبلغ 3 إلی 4 میلیون ماهیانه دریافت می‌کنند که بعد از اتمام درس، بسته به محل کار هر پزشک درآمد نیز متفاوت خواهد بود.پس به طور کلی، یک دانشجو پزشکی عمومی باید به مدت 13 سال درس بخواند تا پزشک شود که تحمل سختی این راه دراز و پر پیچ و خم فقط علاقه و پشتکار لازم دارد در غیر این صورت، بودند افرادی که در نیمه راه پشیمان شده و انصراف دادند؛ پس انتخاب هدف بسیار مهم است!

درصدهای لازم برای قبولی پزشکی

بحث کسب درصد لازم برای قبولی در رشته‌های تاپ مثل پزشکی از سوالات پر تکرار همه کنکوری‌هایی است که سخت در رقابت برای فتح قله پزشکی هستند و از طرف دیگر دانش آموزانی هم هستند که در صدد اطلاع از درصدهایی هستند تا با اطلاع از درصدهای لازم پزشکی، بدانند درصد درس‌های کنکور تجربی برای پزشکی چقدر باید باشد تا یا خود را به آن درصدها برسانند و یا اگر در حد همین درصدها هستند، به همین درصدها بسنده کنند.

اما دوستان توجه کنید، براساس هزاران دلیل نمی‌توان گفت که حتمأ اگر درصدی مشابه درصدهای سال گذشته کسب کنید، حتمأ در رشته پزشکی پذیرفته خواهید شد! دلایلی مانند نوع دانشگاه، شهر داوطلب، عملکرد سایر داوطبان، میزان ظرفیت دانشگاه مقصد، قوانین جدید سازمان سنجش و … باعث می‌شود تا ما فقط صرفأ جهت اطلاع به میانگین درصدهای کسب شده سال‌های پیشین داوطلبان نگاهی بیندازیم، طبیعی است هر چقدر درصد شما بیشتر باشد، شانس قبولی نیز بیشتر خواهد شد.

میانگین درصدهای رتبه‌های زیر هزار کنکور تجربی 1400

ادبیات

اولین درس از دفترچه عمومی شامل سوالات ادبیات است که تعداد 25 سوال را در بطن خود جای داده است؛ به طور میانگین در دو سال اخیر، داوطلبانی که ضعیف عمل کرده‌اند، به طور میانگین 16 درصد، داوطلبانی که به طور متوسط عمل کرده‌اند، به طور میانگین 57 درصد و داوطلبانی که به صورت فوق العاده کار کرده بودند، به طور میانگین 89 درصد در درس ادبیات کسب کرده‌اند.اما براساس تجربه، می‌خواهم به شما بگویم که حد متوسط ادبیات برای قبولی در پزشکی را 64 درصد در نظر بگیرید؛ به این صورت که اگر درصد شما زیر این درصد است، حداقل به صورت فیکس باید 64 باشید و اگر درصد فعلی شما در همین حدود است، پس، هر چقدر درصد شما از 64 به بالاتر باشد، شانس افزایش تراز شما بیشتر خواهد شد.

برای کسب درصد 64 شما باید به 16 سوال از 25 سوال ادبیات بتوانید پاسخ دهید. اگر از جمع 9 تست قرابت معنایی به 7 تست درست، از 4 سوال آرایه ادبی به 2 تست درست، از 7 تست لغت و املاء به 5 تست درست، یک تست تاریخ ادبیات و چون مبحث دستور زبان اصولأ برای همه سخت تلقی می‌شود بتوانید به 1 تست درست پاسخ دهید، در واقع شما می‌توانید به راحتی درصد 64 و حتی بالاتر را نیز کسب کنید.

دین و زندگیدرس بعدی درس دین و زندگی است؛ در این درس نیز داوطلبانی که ضعیف عمل کرده‌اند، به طور میانگین در دو سال اخیر درصد 17 را کسب کرده‌اند که البته در سال 1400 یک مقدار بی‌مهری دیده می‌شود، داوطلبانی که به طور متوسط عمل کرده‌اند، به طور میانگین 84 درصد و داوطلبانی که خدای دین و زندگی بوده‌اند، درصد 100 را کسب کرده‌اند.اما من توصیه می‌کنم همانند درس ادبیات در این درس نیز میانگین را 72 درصد در نظر بگیرید؛ به این صورت که اگر زیر 72 درصد هستید، به 72 برسانید و اگر در همین حدود هستید، هرچه درصد شما بالای 72 باشد، میزان افزایش تراز و پیشی گرفتن از بقیه دوستان بیشتر خواهد بود.

برای کسب درصد 72 باید به 18 سوال از مجموع 25 سوال دین و زندگی پاسخ دهید؛ شما می‌توانید از مجموع 11 سوال آیات و روایات به 3 سوال پاسخ ندهید و فقط 8 تست صحیح بزنید، از مجموع 9 سوالی که از متن کتاب درسی است به 7 تست درست و از مجموع 5 تست اشعار و احادیث نیز اگر به 3 تست درست پاسخ دهید، به راحتی درصد 72 و حتی بالاتر را می‌توانید کسب کنید. 

عربی

اما درس دوم در دفترچه عمومی که به غول عمومی معروف است، تعلق می‌گیرد به جناب عربی تا این حدها هم غول نبوده و حتی داوطلبانی که ضعیف عمل کرده‌اند، درصد 19، داوطلبانی که در حد متوسط کار کرده‌اند، درصد 84 و داوطلبان گردن کلفت در درس عربی نیز درصد 100 را کسب کرده‌اند.

اما توصیه من چیست! من توصیه می‌کنم شما میانگین را 60 درصد در نظر بگیرید؛ یعنی شما باید به 15 سوال از مجموع 25 سوال عربی درست جواب دهید. به این صورت که از مجموع 11 تست ترجمه به 8 تست درست، از مجموع 5 تست قواعد به 3 تست درست و از 4 سوال تحلیل صرفی اگر بتوانید از 4 سوال به 2 سوال درست پاسخ دهید، از درک مطلب هم 2 تست درست در مجموع 15 سوال شما را تشکیل می‌دهد که می‌توانید به راحتی 60 درصد را کسب کنید.

زبان

اما آخرین درس از دفترچه عمومی زبان انگلیسی است؛ داوطلبان کم لطفی زیادی در این درس داشته‌اند و در دو سال متوالی، کمترین درصد کسب شده صفر بوده است، در میان داوطلبان متوسط اما اوضاع متفاوت است و میانگین دو سال درس زبان انگلیسی 76 درصد و در طی دو سال نیز بوده‌اند کسانی که درصد 100 را کسب کرده‌اند.

با توجه به این که در سال‌ها اخیر زبان انگلیسی جزو دروس سخت برای داوطلبان تلقی می‌شود، اما توصیه من به شما عزیزان این است که میانگین را 52 درصد در نظر بگیرید؛ در واقع، برای کسب درصد 52 شما باید بتوانید از مجموع سوالات به 13 سوال درست پاسخ دهید. قسمت واژگان که راحت‌ترین قسمت زبان انگلیسی است، شما باید از 8 سوال به 6 سوال پاسخ صحیح بدهید، گرامر نیز همچنین، برای کسی که مطالعه کرده باشد سخت نخواهد بود، گیریم یک سوال سخت باشد اما به 3 سوال از جمع 4 سوال به راحتی می‌توان پاسخ داد.کلوز تست که یک مقدار سخت است، باز دو سوال گرامر دارد که می‌توانید به راحتی از 5 سوال به 3 تست درست جواب دهید، اما قسمت ریدینگ و درک مطلب که سخت‌ترین است، اگر فقط به 2 سوال از جمع 8 سوال پاسخ درست بدهید، 52 درصد شما به راحتی به دست آمده است. هر چند مطمئنأ از این مقدار بیشتر نیز می‌توانید کسب کنید.

زمین شناسی

ما برای پزشکی به درصد زمین شناسی نیاز نداریم؛ بنابراین در این قسمت از زمین شناسی صحبت نخواهیم کرد. اما به یاد داشته باشید که اگر انتخاب شما صد در صد پزشکی نیست و ممکن است بعد از اعلام نتایج شما به هر دلیلی پزشکی قبول نشدید و خواستید انتخاب رشته دیگری داشته باشید، درس زمین شناسی اهمیت پیدا خواهد کرد و باید حداقل 20 درصد را کسب کنید.

ریاضی

اما به سراغ درس ریاضی می‌رویم، ریاضی نیز از آن دسته دروسی است که معمولأ بچه‌ها با زحمت مطالعه می‌کنند؛ اما به طور میانگین در دو سال اخیر داوطلبان ضعیف 11 درصد، داوطلبان متوسط 55 درصد و داوطلبان قوی به طور میانگین موفق به کسب درصد 95 بوده‌اند. از آن جایی که دروس عمومی رتبه ساز و دروس تخصصی سرنوشت‌ساز هستند، بنابراین پیشنهاد می‌شود برای کسب رتبه لازم قبولی پزشکی درصد ریاضی خود را بین 50 تا 55 نگه دارید اگر نمی‌توانید پیشرفت کنید  و تنها به 13 سوال درست پاسخ دهید

 وگرنه هر چقدر درصد بالاتر، شانس قبولی بیشتر خواهد بود.

زیست شناسی 

همه دانش آموزان و داوطلبان رشته تجربی این را می‌دانند که درس زیست شناسی نقطه قوت و حیاتی‌ترین درس این رشته است؛ بنابراین، هر ساله بسیاری از داوطلبان با باور غلط همه انرژی خود را صرف رقابت با افرادی که در زیست قوی هستند، می‎‌کنند. غافل از این که آدم باهوش و تیز کسی است که خود را در نقطه ضعف دیگران قوی کند به جای این که به رقابت با نقطه قوت فرد قوی بپردازد.

شاید بپرسید یعنی چه! یعنی به زیست اهمیت ندهیم! نه .. به همه دروس باید اهمیت داد؛ اما شما اگر دانش آموز یا داوطلبی هستید که در درس زیست شناسی پایه ضعیفی دارید یا نه اصلأ هر چقدر تلاش می‌کنید از یک مقدار ثابت بیشتر نمی‌توانید پیشرفت کنید، نباید همه انرژی خود را صرف یک درس کنید و هیچ نتیجه‌ای نگیرید! فراموش نکنید، در سال 1400 بودند داوطلبانی که با درصد 21 یا 47 زیست پزشکی پذیرفته شده‌اند. اما نکته اصلی این است که این داوطلبان در دروس دیگر قوی بودند؛ بعنوان مثال شیمی را 80 به بالا زده بودند، ریاضی را 94 زده بودند و یا در دروس عمومی اکثرأ بالا 75 بودند.

داوطلبان ضعیف به طور میانگین 8 درصد، داوطلبان متوسط به طور میانگین 73 درصد و دانش آموزان و داوطلبان قوی نیز 94 درصد کسب کرده بودند؛ با توجه به صحبت‌هایی که شد، شما اگر درصد کمی دارید، باید به میانگین 70 برسانید و اگر نمی‌توانید بیشتر از این پیشرفت کنید، ایرادی نیست بلکه باید روی دروسی که قوی‌تر هستید، سرمایه گذاری کنید و به 18 سوال زیست درست پاسخ دهید، کفایت می‌کند.

فیزیک

اما می‌رسیم به درس فیزیک که با معادله‌های فراوان اکثر بچه‌ها در تنبلانه‌ترین حالت ممکن به مطالعه فیزیک می‌پردازند و اکثرأ رغبتی به جواب‌گویی به سوالات ندارند؛ اما با این حال در تنبل‌ترین حالت ممکن به طور میانگین در دو سال اخیر درصد 20، در حالت متوسط به طور میانگین درصد 67 و در قدرترین حالت ممکن نیز درصد 100 را از آن خود کرده‌اند. بنابراین این افراد دقیقأ کسانی هستند از نقطه ضعف افراد در فیزیک به نفع خودشان استفاده کرده‌اند و حداقل به 16 سوال درست پاسخ داده‌اند.

شیمی

و در نهایت جناب سلطان فرمول‌ها، جداول، مسائل و حفظیات کلأ به درد نخور در زندگی، شیمی بزرگ! داوطلبانی که عملکرد ضعیف داشتند، میانگین درصد دو سال اخیر 24 بوده، دانش آموزانی که در حد توان و متوسط کار کردند، میانگین درصد 63 و در غلدرترین حالت ممکن درصد 96.5 را کسب کرده‌اند. پس دوستانی که از مسائل فراری هستید، حفظیات دوست ندارید و یا مفاهیم برای شما قابل درک نیست، حواستان به رقیبان باشد که باید حداقل به 15 سوال درست جواب دهید تا از میانگین عقب نمانید.

رتبه لازم برای قبولی پزشکیبحث رتبه لازم برای پزشکی از سوالات پر تکرار اما متأسفانه بی‌جواب بسیاری از داوطلبان و کنکوری‌ها است؛ عملأ برای هر فردی که خواهان شرکت در کنکور سراسری آن هم از نوع پزشکی است، سوال در رابطه با این که برای پزشکی چه رتبه‌ای لازم است، طبیعی است؛ چرا که هر فرد عاقلی می‌داند که باید از تجربیات دیگران و گذشتگان برای آینده خود پله ترقی و موفقیت بسازد.

اما واقعیت این است که عدد مشخصی در دست نیست تا بتوان گفت که شخص با کسب فلان رتبه حتمأ در رشته پزشکی پذیرفته خواهد شد. از نوع دانشگاه، ظرفیت دانشگاه و .. گرفته تا میزان عملکرد داوطلبان، نوع سوالات، سیاست سازمان سنجش و .. می‌تواند در بحث رتبه و میزان پذیرش نه تنها در رشته پزشکی بلکه در همه رشته‌ها دخیل باشد.

اگر به یاد داشته باشید، در بحث درصد لازم برای پزشکی، ما درصد رتبه‌های زیر هزار را در هر درس مورد بررسی قرار دادیم؛ اما یک سوال، آیا تمام افرادی که رتبه زیر هزار کسب کرده‌اند، دانشجو پزشکی هستند! یا برعکس، آیا همه دانشجویان پزشکی رتبه زیر هزار کسب کرده بودند! نه، قطعأ نه .. یعنی غیر ممکن است. پس شاید بپرسید بالأخره تا چه رتبه‌ای می‌توان پزشکی قبول شد!

با توجه به این که ما فقط صرفأ برای کسب اطلاع از میانگین درصدهای کسب شده توسط رتبه‌های زیر هزار تنها به بررسی درصد این افراد پرداختیم، بنابراین برای آگاهی از میانگین و حد متوسط رتبه لازم پزشکی باید به خدمت شما عرض کنم که در بین کارنامه‌های قبولین رشته پزشکی، بودند از رتبه‌های تک رقمی، دو رقمی، زیر هزار تا رتبه دو هزار ششصد!

 

ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
تبلیغات متنی