کد خبر : 25782

جوش آوردن ماشین | دلایل جوش آوردن ماشین

در این مطلب با راه های خنک کردن ماشینی که جوش آورده آشنا میشوید

به گزارش ورنداز :

جوش آوردن ماشین

در این مطلب با راه های خنک کردن ماشینی که جوش آورده آشنا میشوید جوش آوردن ماشین از جمله معضلاتی است که افراد بسیاری با آن درگیر می‌شوند و در مسیر رفت و آمد خود می‌مانند. این معضل به علت های مختلفی رخ می‌دهد که در این مقاله قصد داریم تا به بررسی و رفع آنها بپردازیم.

جوش آوردن ماشین چیست؟

جوش آوردن چیست؟

جوش آوردن ماشین که معمولا با بیرون آمدن بخار از زیر کاپوت و اکثرا در روز های گرم تابستانی اتفاق می افتد یکی از شایع ترین مشکلاتی است که هر اتومبیلی در معرض ابتلا به آن است. منظور از جوش آوردن ماشین همان به جوش آمدن آب رادیاتور یا مایع خنک کننده موتور است که در نتیجه باعث افزایش بیش از حد دمای موتور خودرو میشود. بدیهی است که جوش آوردن ماشین میتواند ضرر جبران ناپذیری را به خودرو شما وارد کند.

علت جوش آوردن ماشین چیست؟

علت جوش آوردن ماشین

همانطور که گفته شد، جوش اوردن ماشین از جمله مشکلاتی است که افراد بسیاری را درگیر می‌کند و بهترین راه حال برای آن در وهله اول اطلاع از علت بروز آن است. هنگامی که در سیستم خنک کننده خودرو مشکلی به وجود می‌آید و خنک کردن موتور به درستی انجام نمی‌شود که علت روشن شدن چراغ آمپر آب و استپ نیز میباشد، دمای مایع خنک کننده موتور بالا رفته و خودرو به اصطلاح جوش می‌آورد

در شرایطی که نقصی در سیستم خنک کننده وجود داشته و این سیستم به درستی کار نکند هر یک از موارد زیر میتواند دلایل جوش آوردن ماشین باشد:

اقدامات لازم هنگام جوش آوردن خودرو

 

مهم ترین قدم حفظ آرامش و خونسردی خود است که در این مواقع باعث می‌شود بهتر و بهینه تر فکر کنید و به دنبال راه حل بگردید. در وهله دوم، بعد از جوش آوردن ماشین باید به موارد زیر توجه ویژه داشته باشید:

زمانی که خودرو جوش می‌آورد رانندگی مجدد در این مواقع وضعیت خودرو را بدتر می‌کند چرا که پیستون و سیلندر مجدد در حال فعالیت و بالا بردن دمای موتور هستند. بنابراین، بهتر است بعد از بروز این مشکل در جایی امن توقف کنید تا به موتور فشار کمتری بیاید.

 1. خرابی رادیاتور ماشین
  میتوان رایج ترین علت جوش آوردن ماشین را خرابی در رادیاتور ماشین دانست. خرابی رادیاتور خودرو به معنی گرفتگی، شکستن، ترک خوردن، کج شدن پره ها و هر موردی که باعث کاهش راندمان رادیاتور شود. با کاهش بازده رادیاتور دما مایع خنک کننده به خوبی کاهش پیدا نکرده و دمای موتور تا جوش آوردن بالا خواهد آمد.
 2. درست کار نکردن فن رادیاتور
  یکی دیگر از رایج ترین “دلایل جوش آوردن ماشین” درست کار نکردن فن رادیاتور است. فن رادیاتور با چرخش خود منجربه هدایت هوا به سمت رادیاتور و در نتیجه خنک کردن آب رادیاتور میشود. در صورتی که عمکرد این قطعه با مشکل روبرو شود روند کاهش دما موتور نیز به درستی انجام نشده و در نهایت موتور خودرو جوش می آورد.
 3. گرفتگی در مسیر حرکت آب
  وجود ذرات ریز، گرد و غبار، قطعات زنگ زده، تکه لوله های فرسوده، رسوب آب و همچنین ذرات آلوده به مرور زمان منجر به گرفته شدن مسیر و مجرای جریان آب رادیاتور شده و بعد از مدتی آن را مسدود می‌کند. در این حالت، سیستم خنک کننده به درستی کار خود را انجام نداده و دمای موتور بالاتر از حد معین رفته و ماشین جوش می‌آورد.
 4. استفاده از مایع خنک کننده نامناسب
  نامرغوب بودن آب رادیاتور یکی دیگر از مهم ترین دلایل جوش آوردن ماشین است. اگر آب رادیاتور شما استاندارد نباشد و نقطه جوش پایین تر یا حتی در حد آب معمولی یعنی ۱۰۰ درجه سانتی گراد داشته باشد، حرارت آن سریع بالا رفته و به نقطه جوش میرسد. در نتیجه موتور خودرو خنک نشده و ماشین جوش خواهد آورد.
 5. کم یا زیاد بودن حجم مایع خنک کننده
  اصلی ترین عنصر تاثیر گذار در سیستم خنک کنندگی خودرو آب رادیاتور یا دقیق تر مایع خنک کننده آن است. توجه داشته باشید که مایع خنک کننده رادیاتور همیشه باید در حد مشخصی باشد و کم و زیاد نشود و همچنین از مایع خنک کننده مناسب و باکیفیت در آن استفاده شود. کم یا زیاد بودن حجم آب در سیستم خنک کننده ماشین موجب میشود تا راندمان این سیستم کاهش یافته و در نتیجه موتور ماشین به خوبی خنک نشود و این اتفاق در زمانی که خوردو زیر فشار باشد منجربه جوش آوردن ماشین خواهد شد.
 6. نشتی در سیستم خنک کننده
  سیستم خنک کننده خودرو شامل بخش های مختلفی است و اتصالات متعددی را در بر می‌گیرد. حال اگر این اتصالات و کابل ها منجر به نشتی شود، میتواند دلیل کم کردن آب رادیاتور ماشین شود که این موضوع عملا از کار افتادگی سیستم خنک کننده ماشین و سپس جوش آوردن خودرو را در پی خواهد داشت.
 7. خرابی پمپ آب یا واتر پمپ
  به گردش درآوردن آب رادیاتور وظیفه واتر پمپ است لذا وجود هر گونه اختلال در آن موجب توقف گردش آب در سیستم خنک کننده و جوش اوردن ماشین خواهد شد.
 8. خرابی ترموستات
  ترموستات ماشین دمای آب رادیاتور را اندازه گیری کرده و در صورتی که دمای آن از حدی افزایش یابد شدت گردش آب رادیاتور را افزایش خواهد داد. حال تصور کنید این قطعه دارای مشکل شده و در دمایی که باید مسیر آب را باز کند، مانع گردش آب شود! بدیهی است شاهد جوش آوردن ماشین خواهید بود.
  • رانندگی در سربالایی به مدت طولانی
  • استفاده از دنده های سنگین در مدت زمان طولانی
  • رانندگی در ترافیک برای مدت طولانی
  • بسته شدن جلو پنجره با گل یا آشغال
  • رانندگی نکنید!
  • ماشین را در مسیر مستقیم قرار دهید!ماشین را نه در سربالایی و نه در سرازیری قرار دهید! تنها آن را در مسیری مستقیم قرار داده تا بعد از ریختن مقداری آب بر روی رادیاتور جریان هوا بتواند این میزان خیسی را خنک تر کرده و در نتیجه به خنک شدن زودتر موتور کمک کند.
   • ماشین را خاموش نکنید!

   در حالتی که خودرو شما جوش آورده به هیچ عنوان ماشین را خاموش نکنید و اجازه دهید تا مایع خنک کننده سریعتر موتور را خنک کند. اگر در این حالت ماشین را خاموش کنید، نه تنها موتور سریع خنک نمی‌شود بلکه باعث چسبیده شدن رینگ به دیواره سیلندر شده و موتور به اصطلاح جام می‌کند و آسیب بسیار جدی به موتور وارد میشود. همچنین ممکن است خودرو شما روشن نشود و یا به سختی روشن بشود و پیدا کردن علت روشن نشدن ماشین بعد از جوش آوردن زمان گیر است.

   • کاپوت را بالا بزنید!

   بعد از اینکه متوجه جوش اوردن خودرو شدید، کاپوت ماشین را بالا بزنید تا بخار سریعتر از کاپوت خارج شده و موتور زودتر خنک شود.

   • به هیچ عنوان درپوش رادیاتور را باز نکنید!

   یکی از خطرناک ترین اقدامات بعد از جوش اوردن خودرو این است که درپوش رادیاتور را باز کنید! به دلیل دمای بسیار بالا، آب رادیاتور و بخار آن به صورت انفجاری با باز شدن درب رادیاتور به بیرون پرتاب شده و با این کار سلامت خود را به خطر خواهید انداخت. با استفاده از دستمالی مرطوب درپوش را به خلاف جهت عقربه های ساعت کمی بچرخانید تا آب داغ و بخار با زاویه متناسب خارج شود.

   • روی موتور آب نریزید!

   به علت جنس بدنه چدنی حساس و شکننده موتور، در صورت ریختن آب سرد بر روی آن، احتمال ترک خوردگی وجود خواهد داشت. می‌توانید مقداری آب را که با دمای محیط یکسان است بر روی دیواره رادیاتور بریزید تا به سرعت بخشیدن خنک شدن آن کمک کنید.

   نکاتی ایمنی در هنگام جوش آوردن خودرو

   • از محلول های بالای ۶۰% یا کمتر از ۳۵% ضدیخ استفاده نکنید
   • هرگز متانول یا الکل به مایع خنک کننده وارد نکنید
   • درب رادیاتور را باز نکنید
   • از مایع خنک کننده موتور برای شستن شیشه استفاده نکنید

   در نهایت بهتر است کمی صبر کنید و توقف خود را به عقب بیاندازید تا موتور به طور کامل خنک شود و آب رادیاتور نیز بتواند خود را بازیابی کند. بعد از خنک شدن ماشین، بهتر است میزان آب موجود در رادیاتور را چک کنید و در صورت کم بودن به آن آب اضافه کنید.

   علت جوش آوردن ماشین چیست؟

   خرابی رادیاتور ماشین

   درست کار نکردن فن رادیاتور

   گرفتگی در مسیر حرکت آب

   استفاده از مایع خنک کننده نامناسب

   کم یا زیاد بودن حجم مایع خنک کننده

   نشتی در سیستم خنک کننده

   خرابی پمپ آب یا واتر پمپ خرابی ترموستات

   جوش آوردن ماشین از چیست؟

   منظور از جوش آوردن ماشین همان به جوش آمدن آب رادیاتور یا مایع خنک کننده موتور است که در نتیجه باعث افزایش بیش از حد دمای موتور خودرو میشود.

   بعد از جوش اوردن ماشین چه کنیم؟

   رانندگی نکنید

   ماشین را در مسیر مستقیم قرار دهید

   ماشین را خاموش نکنید

   کاپوت را بالا بزنید

   به هیچ عنوان درپوش رادیاتور را باز نکنید

   روی موتور آب نریزید

   نشانه های جوش اوردن چیست؟

   خروج دود از درچه کولر و زیر موتور، بالا رفتن آمپر، بخار بلند شدن از کاپوت،کم نفس شدن موتور

حجم ویدیو: 10.96M | مدت زمان ویدیو: 00:01:00
ارسال نظر

نظرات کاربران
 • ناشناس

  عالی بود ممنون

تبلیغات متنی