کد خبر : 25380

پاک کردن چربی | روش های پاک کردن چربی

در این مطلب با روش های پاک کردن چربی از سطوح مختلف آشنا میشوید

به گزارش ورنداز :

پاک کردن چربی از سطوح آشپزخانه

در این مطلب با روش های پاک کردن چربی از سطوح مختلف آشنا میشوید 

لکه‌های زشت روغن که پشت اجاق گاز و روی دیوار سرامیکی آشپزخانه نقش بسته‌اند، یکی از منزجر کننده ترین منظره‌هایی است که هر فرد می‌تواند با آن مواجه شود. این لکه‌ها معمولا پشت سینک و روشویی توالت‌ها هم دیده می‌شوند. بیشترین عاملی که باعث ایجاد لکه روی دیوار آشپزخانه می‌شود، سرخ کردن مواد است. تمیز کردن و خشک‌کردن دیوارهای آشپزخانه، در زیباسازی آن نقش بسزایی دارد

از بین بردن چربی روی سطوح آشپزخانه با جوش شیرین

یکی از موثرترین راه‌های از بین بردن چربی روی سطوح آشپزخانه، استفاده از جوش شیرین است. تنها کافی است به مقداری جوش شیرین، اندکی آب ولرم بیفزایید تا به شکل خمیر درآید. سپس خمیر را روی لکه‌های چربی بمالید و با یک دستمال آن را پاک کنید. خواهید دید که لکه‌های چربی چقدر راحت از روی دیوار پاک می‌شوند. از این روش می‌توانید برای پاک کردن لکه چربی از روی دیوارهای گچی و کابینت آشپزخانه نیز استفاده کنید. از بین بردن خط و خش میز شیشه‌ای، یکی دیگر از کاربردهای جوش شیرین در خانه داری است.

از بین بردن چربی روی سطوح آشپزخانه

از بین بردن چربی روی دیوار آشپزخانه با بخار آبحتما می‌دانید که روغن در گرما نرم و روان می‌شود؛ بنابراین آب داغ یا بخار آب می‌تواند به راحتی قدیمی‌ترین لکه‌های چربی را از روی دیوار و حتی درز کاشی‌ها تمیز کند. پس در صورتی که یک دستگاه بخار شور در منزل دارید، حتما از آن برای تمیز کردن لکه چربی از روی دیوار استفاده کنید. می‌توانید پدهای پاک کننده خود دستگاه را روی لکه‌های چربی روی دیوار بکشید تا ضمن ایجاد بخار، تمامی لکه‌ها را بزداید. یا اینکه بخار داغ دستگاه را روی لکه‌های چربی هدایت کنید و پس از نرم شدن لکه‌ها، با یک دستمال یا اسفنج آن‌ها را پاک کنید. بسیار مراقب باشید که حین کار دست خود را با بخار آب داغ نسوزانید.در آخر برای از بین بردن لکه چربی صفحه گاز آشپزخانه، ابتدا غذای باقی مانده را با دستمال از روی سطح آن پاک می‌کنیم سپس با محلول جوش شیرین و آب جاهایی که سفت شده و چربی گرفته را تمیز می‌کنیم و در آخر به کمک دستمال و یا پارچه سطح مورد نظر را پاک می‌کنیم.

از بین بردن چربی روی سطوح آشپزخانه

از بین بردن لکه چربی روی گاز آشپزخانه

برای از بین بردن لکه چربی گاز آشپزخانه که محل تجمع چربی‌ها است و عمل سرخ کردن غذا روی آن انجام می‌شود دقت بسیاری لازم است. برای پاک کردن گاز، اول از همه میله‌ها و شعله‌های گاز را حداقل ۲ الی ۳ ساعت در مخلوط آب جوش و مایع ظرف‌شویی و سرکه (آمونیاک هم برای این قسمت خوب است) قرار دهید. سپس با یک اسکاج زبر یا سیم ظرف شویی چربی‌ها و سوختگی‌ها را پاک کنید. برای تمیز کردن سوراخ‌های شعله گاز می‌توان از مسواک استفاده کرد.

از بین بردن چربی روی سطوح آشپزخانه با سرکه

سرکه سفید یک ماده تمیزکننده عالی است که می‌تواند با دیوارهای چرب شما مقابله کند، آن را ضدعفونی کند و بوی نامطبوع آن را نیز از بین ببرد. سرکه سفید یک عامل طبیعی بسیار خوب است که می‌تواند از لکه‌های ایجاد شده توسط دود نیز جلوگیری کند. می‌توانید به‌طور مستقیم از سرکه بر روی دیوار استفاده کنید و دیگر جای برای نگرانی نخواهد بود. همچنین می‌توانید ترکیبی از سرکه و آب را در بطری خالی و تمیز نگه‌داری کرده و به‌طور منظم از آن برای پاکیزگی استفاده کنید. روش استفاده از این ترکیب بسیار ساده است کافی است این محلول را روی دیوار اسپری کرده و با اسفنج نرم یا پارچه‌ای یا حوله‌ای روی سطح را پاک کنید. استفاده از سرکه سفید برای رفع لکه‌های روغن در آشپزخانه یکی از راه‌های طبیعی و بی‌خطر برای نظافت است.
برای لکه‌های سقفی و جاهایی که ممکن است دسترسی به آن سخت باشد استفاده از طی‌های حوله‌ای با دسته‌بلند می‌تواند راهگشا باشد. برای این منظور پوشش حوله‌ای طی را به محلول آب و سرکه آغشته کرده و سپس با استفاده از دسته‌بلند آن نقاط موردنظر را تمیز کنید. از بین بردن بوی بد فاضلاب آشپزخانه، یکی دیگر از کاربردهای سرکه در خانه داری است.

چگونه سینک ظرف‌شویی را برق بیندازیم؟

برای تمیز کردن سینک ظرفشویی، مخلوطی از مقادیر مساوی نمک با جوش‌شیرین تهیه کنید و با مقداری آب آن را به صورت خمیر دربیاورید. با این خمیر و با کمک یک دستمال نرم، سینک ظرف‌شویی را تمیز و براق کنید. اگر رسوب سفید آهکی به جامانده از آب شستشوی ظروف، منظره بدی به ظرف‌شویی استیل شما داده است، آخر شب یک دستمال یا حوله کاغذی را روی محل‌های مورد نظر پهن کنید و آن را با سرکه خیس کنید و صبح روز بعد، با آب بشویید. اگر فرصت صبر کردن ندارید،‌ خمیری از سرکه و نمک درست کنید و با آن رسوب را بسابید تا به طور کامل پاک شوند. همچنین نصف لیموترش تازه آغشته به نمک نیز برای ساییدن و براق کردن وسایل استیل مناسب است.

از بین بردن چربی روی سطوح آشپزخانه با نوشابه گازدار

نوشابه‌های گازدار یکی دیگر از مواردی هستند که می‌توانند در از بین بردن چربی روی سطوح آشپزخانه موثر باشند. فقط کافی است مقدار کمی سودا را روی یک اسفنج یا هر پارچه نرم دیگری ریخته و با آن سطح چربی دیوارهای آشپزخانه را پاک‌کنید. پس از تمیز کردن دیوارها به‌آرامی، آن را با یکپارچه خشک تمیز کنید تا بقایای این ماده از سطح دیوارها پاک شوند.

از بین بردن چربی روی سطوح آشپزخانه

از بین بردن لکه چربی هود آشپزخانه

در هنگام آشپزی و سرخ کردن غذا، چربی‌های بسیاری در اطراف گاز پخش می‌شود و از آنجایی که هود خاصیت مکندگی دارد این چربی‌ها را به خود جذب می‌کند. یکی از ساده‌ترین مواد برای پاک کردن هود استفاده از محلول‌های گاز پاک کن به همراه اسفنج است. فیلتر آلومینیومی هود را می‌توانید با استفاده از پاک کننده چربی هود مانند تترا یا پودر ماشین لباسشویی در مقداری آب بخوابانید. از برس نرم هم برای تمیز کردن فیلتر فلزی هود می‌توانید استفاده کنید.به هیچ عنوان برای تمیز کردن سطوح فلزی از برس‌های سخت و سیمی و حتی اسفنج‌های زبر استفاده نکنید. این کار باعث خراشیده شدن سطوح فلزی می‌شود. در این گونه موارد استفاده از پارچه نرم بهترین راه حل است. توجه داشته باشید سطوحی را که با سرکه تمیز می‌کنید ابتدا با یک پارچه نم‌دار تمیز کنید، سپس با استفاده از یک پارچه خشک سطوح فلزی را پاک کنید. استفاده از پارچه نم‌دار به خاطر آن است که سطوح فلزی از وجود سرکه به طور کامل پاک شود. موادی مثل سرکه قادرند سطوح فلزی را در درازمدت نابود کنند.

روش پاک کردن چربی از روی کابینت

برای اطلاع از آموزش روش پاک کردن چربی از روی کابینت با ما در ادامه همراه باشید.

جلوگیری از ایجاد لکه‌های روغنی بر روی اجاق گاز هنگام آشپزی کردن اجتناب ناپذیر است. تمیز کردن این لکه‌های روغنی از روی وسایل آشپزخانه به وسیله یک دستمال خشک و یا مرطوب، تنها منجر به اتلاف وقت و انرژی می ‎شود. بسیاری از پاک کننده‌های شیمیایی نیز در ترکیب با گرد و غبار موجود بر روی وسیله مورد نظر، کارآیی ندارند و علاوه بر این، پاک کننده‌های حاوی آمونیاک برای سلامتی مضر هستند.

پاک کردن چربی کابینت فلزی

برای تمیز کردن چربی از روی کابینت فلزی می‌توان مقداری شامپو فرش را در آب حل کنید و با اسفنج بر روی کابینت بکشیم تا به خوبی تمیز شود. خیلی مواظب باشید که به هیچ وجه از اسکاچ فلزی بر روی کابینت استفاده نکنید. در مرحله آخر با دستمال خشک سطح آن را تمیز کنید تا رطوبت باقی مانده از بین برود.

ترفندهایی برای پاک کردن چربی کابینت و آشپزخانه

پاک کردن چربی کابینت ام دی اف

همانند روش قبل می‌توان از شامپو فرش به همراه اسفنج، برای خلاصی از چربی کابینت ام دی اف استفاده کرد، اما نکته‌ای که در این جا وجود دارد این است که برای از بین بردن لکه چربی کابینت‌های ام دی اف از مواد شوینده‌ای مانند وایتکس، شیشه پاک کن و مواد شوینده الکل دار و ... به هیج وجه استفاده نشود.

لکه‌ها را بلافاصله پاک کنید

بهترین زمان برای از بین بردن لکه‌های روی دیوار زمانی است که تازه ایجاد شده باشند. در این زمان می‌توانید با استفاده از یک دستمال کاغذی روغن چکیده شده روی سطوح را به راحتی پاک کنید. این کار هم زحمت کمتری دارد و هم نیازی به استفاده از شوینده‌های مختلف نیست. توجه داشته باشید لکه‌هایی مثل لکه گوجه فرنگی و آبلیمو خاصیت اسیدی دارند و می‌توانند سطوح فلزی را به مرور زمان نابود کنند. تا جایی که امکان دارد این گونه لکه‌ها را تا خشک نشده، از سطوحی که به آن چسبیدند، تمیز کنید.

تمیز کردن چربی هود با پودر لباسشویی

راه حل کارآمد دیگری که برای تمیز کردن لکه چربی از روی هود پیشنهاد می‌کنیم، استفاده از پودر ماشین لباسشویی است. پودر لباسشویی حاوی مقدار فراوانی مواد پاک کننده بسیار قوی برای تمیز کردن چربی از روی لباس‌ها است که برای از بین بردن لکه چربی از روی هود نیز کاربرد دارد. با توجه به اینکه پودر لباسشویی یک پاک کننده شیمیایی است، حتما از دستکش استفاده کنید تا پوست دستتان آسیب نبیند.

پاک کردن چربی هود با جوش شیرین

یکی از موثرترین روش‌های از بین بردن لکه چربی از روی هود، استفاده از خمیر جوش شیرین است. برای این کار باید مقداری آب و جوش شیرین را به نحوی با یکدیگر ترکیب کنید که خمیر نرمی بدست آید. حالا خمیر بدست آمده را روی یک مسواک تمیز قرار داده و روی لکه‌های چربی بکشید تا پاک شوند. در پایان با یک دستمال خیس یا تکه‌ای اسفنج، خمیرهای باقی مانده روی هود را پاک کنید. همچنین می‌توانید بجای تهیه خمیر، مقداری جوش شیرین را در آب گرم حل کنید و روی بدنه هود اسپری کنید و سپس با مسواک و پارچه لکه‌های چربی را تمیز نمایید.

ترفندهایی برای پاک کردن چربی کابینت و آشپزخانه

پاک کردن چربی هود آشپزخانه با سرکه سفید

اگر پودر ماشین لباسشویی یا جوش شیرین در منزل ندارید، از سومین راه آسان برای از بین بردن لکه چربی از روی هود، استفاده کنید. در یک بطری آب پاش، به اندازه مساوی آب و سرکه سفید بریزید و محلول بدست آمده را روی چربی‌های بدنه هود اسپری کنید. حدود ۵ دقیقه صبر کنید تا محلول آب و سرکه، همه چربی‌های سخت را پاک کند. اکنون برای پاک کردن لکه چربی از روی هود، از یک دستمال نرم استفاده کنید. خواهید دید که چربی‌ها به آسانی تمیز خواهند شد. سپس دستمالی را با آب مرطوب کنید و مجددا روی بدنه هود بکشید تا باقیمانده محلول سرکه و چربی‌ها نیز پاک شوند. سرکه سفید برای نظافت منزل و تمیزکاری‌های آشپزخانه یک محلول فوق العاده ایمن و تاثیر گذار است.

زمانی که چربی‌ها مدت زیادی روی هود و گاز و اطراف آن‌ها باقی مانده باشند، پاک کردن آن‌ها بسیار دشوارتر می‌شود. برای از بین بردن لکه چربی منتظر زمان مشخصی نباشید. اگر هر روز پس از پخت و پز روزانه با یک دستمال روی هود و گاز و اطراف آن را تمیز کنید، لکه‌های چربی سخت روی آن ایجاد نخواهد شد.

نکاتی برای تمیز کردن هود

• به هیچ عنوان برای تمیز کردن سطوح فلزی از برس‌های سخت و سیمی و حتی اسفنج‌های زبر استفاده نکنید. این کار باعث خراشیده شدن سطوح فلزی می‌شود. در این موارد استفاده از پارچه نرم بهترین راه حل است.

• توجه داشته باشید سطوحی را که با سرکه تمیز می‌کنید، ابتدا با یک پارچه نمدار تمیز کنید، بعد با استفاده از یک پارچه خشک سطوح فلزی را پاک کنید. استفاده از پارچه نمدار به خاطر آن است که سطوح فلزی از وجود سرکه به طور کامل پاک شود. موادی مثل سرکه می‌توانند سطوح فلزی را با گذشت زمان نابود کنند.

• هنگام آشپزی، بهتر است درپوش ظروف پخت و پز گذاشته شود.

• هود و اطراف آن را به طور مرتب، حداقل هر دو هفته یکبار تمیز کنید تا از جمع شدن چربی و گرد و خاک جلوگیری شود. در حالت ایده آل فیلتر هود باید در ماه یکبار تمیز شود. برای پاک کردن برخی فیلترها می‌توان از ماشین ظرفشویی استفاده کرد.

• با انگشتان چرب، به کابینت‌ها دست نزنید.

ارسال نظر

نظرات کاربران
 • ناشناس

  ممنون خیلی خوب بودتشکر

 • منصور

  باتوجه به علم تکنولوژی نانو دیگر به این کثافت کاری ها با هزینه زیاد لازم نیست

 • ناشناس

  باسلام با احترام گذاشتن به نویسنده فرمایشات ایشون در عمل کارایی نداره بهترین مواد سیف قرمز ترکیه است و برای سینک ظرفشویی سرکه سفید و برای گاز روکش گرفتن با فویل آلمینیوم است

 • فاطمه

  سلام
  بسیار عالی کاربردی بود
  تشکر از شما

 • جواهری

  ممنونم راهکار خوبی برا پاک کردن هود بود، کم خرج راحت🙏🏽

تبلیغات متنی