کد خبر : 25361

پنیر | تازه نگه داشتن پنیر | جلوگیری از فاسد شدن پنیر

در این‌مطلب ترفندهای تازه نگهداشتن پنیر و جلوگیری از فاسد شدن پنیر را میخوانید

به گزارش ورنداز :

ترفند تازه نگه داشتن پنیر 

در این‌مطلب ترفندهای تازه نگهداشتن پنیر و جلوگیری از فاسد شدن پنیر را میخوانید .

در این مطلب به روش‌های نگهداری از پنیر، ظروف مناسب و نکات ضروری دیگر اشاره شده‌است؛ با ما باشید.

در نگهداری پنیر توجه به نوع و بافت پنیر از نکات قابل توجه است. بنابراین در ادامه روش‌های متداول نگهداری پنیر آورده شده‌است.

پنیرهای نرم‌تر ماندگاری و طول عمرشان کمتر از پنیرهای سفت است.

ما می‌توانیم پنیرهای سفت مثل پنیر سفید و پنیرهای سوئیسی را پس از باز کردن درب آنها، به مدت ۳ تا ۴ هفته در یخچال نگهداری کنیم.

نگهداری از پنیر

اگر جزء افرادی هستید که به استفاده از پنیر تازه با رنگ و بوی فوق‌العاده‌ی آن علاقه‌مندید، باید روش‌های نگهداری از پنیر و ظروف مناسب برای نگهداری آن را نیز بشناسید.

در سفره ایرانی‌ها، پنیر همیشه جایگاه خاص و منحصر به فرد خود را دارد.یک صبحانه یا میان‌وعده ساده گرفته تا انواع غذا‌های مجلسی، می‌توان رد پای این ماده‌ غذایی لذیذ را دید.

پنیر به اشکال مختلفی نظیر پنیر زیره، پنیر خامه‌ای و … تهیه و مصرف می‌شود. اما برای نگهداری صحیح از پنیر در عین حفظ کیفیت و طعم آن، لازم است نکاتی رعایت شود.برای نگهداری پنیرهای صبحانه اغلب از آب‌نمک و آب پنیر استفاده می‌شود. در زیر نکاتی در این رابطه آورده شده‌است.

یکی از بهترین روش‌ها این است که هنگام خریدن پنیر، مقداری آب پنیر هم خریداری کنید؛ در حقیقت آب پنیر مایه پنیر داشته و باعث نگهداری از پنیر می‌شود.

اگر پنیر را بدون آب پنیر خریدید باید از آب نمک استفاده کنید؛ یک قاشق نمک را در نیم لیتر آب ریخته و پنیر‌ها را در آن قرار دهید. دقت کنید که آب نمک روی پنیر‌ها را بپوشاند.برای اینکه از سالم بودن پنیر اطمینان کامل حاصل کنید، ‌می‌توانید به تاریخ تولید آن نگاه کنید.

اما بهترین روش این است که پنیر را امتحان کنید، یعنی دقت کنید و ببینید آیا کپکی بر روی آن وجود دارد یا خیر.

روش صحیح نگهداری از پنیر

برای جلوگیری از بدشکل شدن و نرم شدن پنیر کافی است از محلی که پنیر را با کارد برش زده اید یک لایه خیلی نازک کره بمالید. دقت کنید که کره همه سطح را بپوشاند.

اگر از مزه کره خوشتان نمی آید، یک راه حل ساده دیگر هم وجود دارد؛ کاغذ روغنی را به طور کامل به دور پنیر بپیچید و در یک ظرف شیشه ای یا پلاستیکی قرار دهید و در یخچال نگهداری کنید.

شما می‌توانید دوام و ماندگاری پنیر را قبل از اینکه آن را در یخچال نگهداری کنید، افزایش دهید، یعنی حفاظ پلاستیکی روی پنیر را که محکم بر روی آن کشیده شده است بردارید و پنیر را در کاغذهای موم دار قرار دهید و آن را کاملاً‌ با کاغذ بپوشانید.

چند نمونه از پنیر‌های سفت عبارتند از: پنیر گودا یا هلندی، پنیر سفید، پنیر‌های سوئیسی و پنیر پیتزا که شرایط نگهداری دشواری دارند.

بنابراین بهتر است آنها را به اندازه مصرف بخرید. به طوری که زمان نگهداری از آنها کمتر از یک ماه باشد.

در نگهداری از این پنیرها به موارد زیر دقت کنید.

فضای نگهداری از پنیر باید خشک باشد.

برای نگهداری این نوع پنیر، قسمت پائین یخچال مناسب‌تر است.

پنیر تنفس می‌کند، ولی در عین حال به هوای زیادی هم احتیاج ندارد؛ بنابراین یک تکه کاغذ روغنی را نه خیلی سفت و نه خیلی آزاد، دور پنیر بپیچید.

پنیرهای سفت را در پلاستیک یا فویل نگهداری نکنید.

هر بار که بسته‌بندی پنیر را باز می‌کنید، کاغذ دور آن را عوض کنید. زیرا پنیر‌های سفت، روغنی هستند و جذب این روغن توسط کاغذ، مانع تنفس پنیر و در نتیجه کپک زدن آن می‌شود.

قرار دادن پنیر‌های سفت در روغن زیتون همراه با طعم‌دهنده‌هایی نظیر سبزیجات معطر یا چند حبه سیر و یا مقداری فلفل، یک روش فوق‌العاده عالی در نگهداری این نوع پنیر‌هاست.

اگر پنیر را میان‌ پارچه‌ای‌ که‌ در سرکه‌ انگور خیسانده‌اید قرار دهید، طعم‌ و مزه‌ خوبی‌ خواهد یافت‌ و مدت‌ زیادتری‌ تازه‌ خواهد ماند.

این پنیر‌ها به دلیل داشتن بافت سفت‌، قابلیت بالاتری برای خشک شدن دارند. بنابراین مالیدن مقداری کره یا روغن روی قسمت برش خورده، توصیه می‌شود.

پیچیدن دستمال تمیز خیس شده با سرکه به دور پنیر، روش دیگری برای جلوگیری از خشک شدن آن است.

به یاد داشته باشید که نهایتا ظرف مدت ۳ تا ۴ هفته این پنیر‌ها را مصرف کنید؛ نگهداری آن‌ها بیش از این مدت در یخچال، توصیه نمی‌شود.

نگهداری از پنیر‌های سفت مانند گودا

 • 1. نگهداری از پنیر با آب نمکپنیرهای نرم، مثل پنیرهای پرچرب را تنها به مدت یک هفته می‌توانیم در یخچال نگهداری کنیم.

 • 2. نگهداری از پنیر‌های سفت مانند گودا

  • 3. نگهداری از پنیر محلیهر چقدر مقدار نمک بیشتر باشد، پنیر سفت‌تر می‌شود.

   برای نرم کردن پنیری که سفت است، کافی است آن را داخل آب جوشیده و سرد شده بگذارید! (بدون نمک)

   انداختن تکه‌های پنیر داخل ماست رقیق یا دوغ نیز کار کردی شبیه آب نمک دارد؛ با این تفاوت که پنیر را لذیذتر می‌کند.برای تازه ماندن این پنیر حتما باید از آب‌نمک استفاده شود.

   ولی اگر شوری پنیر را دوست ندارید، می‌توانید به آب‌ آن، نمک نزده تا شوری پنیر به دل آب برود و کمی کم نمک‌تر شود.

   بر خلاف پنیر لیقوان که تقریبا در هر سوپرمارکتی پیدا می‌شود، پنیر تالش را فقط در خود تالش و بین محلی‌ها می‌توانید پیدا کنید.جهت نگهداری پنیر لیقوان هرگز از ظروف آلومینیوم استفاده نکنید.آب نمک آلومینیوم را در خود حل میکند، ظروف آسیب میبینند و سلامت مصرف کننده تحت تاثیر قرار میگیرد، بهترین ظرف ظروف استیل است.

    نگهداری از پنیر محلی

   • 4. نگهداری از پنیر نرم

   اگر پنیر شما نرم‌ است‌ و می‌خواهید سفت ‌شود، آن‌ را درون‌ آب‌ نمک‌ جوشیده‌ ولی‌ سردشده‌ بیندازید.

   هر چقدر مقدار نمک‌ بیشتر باشد پنیر سفت‌تر می‌شود.

   برعکس‌ اگر پنیر سفت‌ است‌ و می‌خواهید نرم‌ شود آن‌ را درون‌ آب‌ جوشیده‌ بدون‌ نمک ‌بیندازید.

   همچنین‌ می‌توانید پنیر سفت‌ را درون ‌دوغ‌، خیس‌ کنید.

   اگر می‌خواهید پنیر دیر فاسد شود همیشه‌ آن‌ را در ماست‌ یا آب‌ ماست‌ بیندازید. با این کار پنیر بسیار لذیذتر هم می‌شود.

   پنیر نرمزنان تالشی از شیر تازه دوشیده شده گوسفند یا بز، بدون گرفتن خامه شیر، پنیر درست می‌کنند. تالشی‌ها بعد از عمل آمدن پنیر، آن را در پوست گوسفند یا بز گذاشته تا خراب نشود.مطمئنا با این شیوه‌ نگهداری، عطر و بو و طعم این پنیر، بسیار خاص و منحصر به فرد خواهد بود.

   ظرف مناسب برای نگهداری از پنیر

   برای نگهداری صحیح از پنیرها لازم است به نکات زیر برای انتخاب ظروف دقت شود.

   بعد از باز کردن حلب پنیر، باید پنیر را به ظروف نگه‌داری مناسب، نظیر ظروف شیشه‌ای انتقال داده و آب پنیر را به آن اضافه کرد.

   ظرف مورد نظر باید کاملا خشک و تمیز باشد.

   در مورد پنیر‌های سفت مانند پنیر گودا، روکش مخصوص این پنیر‌ها که به آن کاغذ یا کیسه پنیر گفته می‌شود، بهترین فضای نگهداری این پنیر‌ها هستند.اما اگر پنیری که خریده‌اید، چنین روکشی ندارد، از کاغذ روغنی شیرینی‌پزی استفاده کرده و پنیر را در آن بپیچید.

   برای جلوگیری از اینکه پنیر بوی مواد داخل یخچال را به خود بگیرد، پنیر بسته‌ شده در کاغذ را در داخل دو کیسه یا یک سلفون پلاستیکی بپیچید.

   علائم فاسد شدن پنیر

   • 1. بوی پنیرپنیر سالم، رایحه‌ای قوی و مشخص دارد.

    • 2. رنگ پنیر

    اگرچه انواع پنیر‌ها می‌توانند رنگ‌های مختلفی داشته باشند، اما شک نکنید که وجود رنگ‌هایی مثل صورتی، قهوه‌ای تیره یا سبز، دلیل بر فاسد شدن پنیر هستند.

    • 3. طعم پنیر

    یک مزه خاص زننده که به تلخی یا تندی می‌زند نیز می‌تواند از علائم خرابی پنیر باشد.

    • 4. لزج شدن سطح پنیر

    اگر سطح پنیر، حالتی لزج یا پرزدار پیدا کرده‌است، استفاده از آن توصیه نمی‌شود.

    • 5. خرد، له‌شدگی و وارفتگی

    این موارد هم می‌توانند به تشخیص درست‌تر شما کمک کنند؛ زیرا بافت یک پنیر سالم، انسجام قابل قبولی داشته و تشخیص این موضوع چندان دشوار نیست.

    • 6. وجود کپک روی پنیر

    همان‌طور که پیش از این گفته شد، در صورتی که کپک روی طعم پنیر هم اثر گذاشته باشد، در دور انداختن آن شک نکنید!

حجم ویدیو: 2.83M | مدت زمان ویدیو: 00:00:15
ارسال نظر

تبلیغات متنی