کد خبر : 25357

پژوهش جدید | پژوهش جدید درباره زنبورها

دانشمندان در دانشگاه نانتینگهام بریتانیا توانسته اند با دستگاه‌های سنجش‌گر فوق حساس، صدای مکالمات زنبور‌های ملکه عسل را ضبط کرده و معنای آن‌ها را متوجه شوند

به گزارش ورنداز :

پژوهش جدید درباره زنبورها

دانشمندان در دانشگاه نانتینگهام بریتانیا توانسته اند با دستگاه‌های سنجش‌گر فوق حساس، صدای مکالمات زنبور‌های ملکه عسل را ضبط کرده و معنای آن‌ها را متوجه شوندپژوهش جدید که به تازگی در نشریه علمی «ساینتیفیک ریپورتس» منتشر شده است، بر روی فرآیند نحوه انتخاب ملکه کندو از میان شفیره‌های متعدد متمرکز استزنبور‌های کارگر برای تولید ملکه کندو شماری از تخم‌ها را به حالت شفیره داخل خانه‌های شش ضلعی مخصوصی در کندو می‌گذارند و آن‌ها را تنها با شاه انگبین، یا ژل رویال، تغذیه می‌کنند. زمانی که این ملکه‌ها آماده بیرون آمدن می‌شوند با صدایی شبیه به صدای اردک شروع به سروصدا می‌کنند.

دانشمندان متوجه شده اند به محض اینکه یک زنبور از شفیره به طور کامل بیرون آمد صدای خود را تغییر داده و با صدای بلندی شبیه بوق شیپور به زنبور‌های کارگر اطلاع می‌دهد که یک ملکه جدید و آماده باروری آماده است تا کندو را به دست بگیرد.در واقع صدای شیپورمانند تنها مختص ملکه‌ای است که توانسته از خانه شش ضلعی اش خارج شود و صدای اردک مانند مختص زنبور‌های ملکه‌ای که هنوز در شفیره خود حاضرند و تلاش می‌کنند به زنبور‌های کارگر بگویند آماده هستند.

اگر دو زنبور ملکه همزمان با هم از شفیره خارج شوند تا سر حد مرگ با یکدیگر می‌جنگند تا یکی از آن‌ها پیروز شود.

مارتین بنسیک، از دانشگاه نانتینگهام، که این پژوهش را رهبری کرده است می‌گوید: «پیشتر تصور می‌شد که این ملکه‌ها با یکدیگر حرف می‌زنند تا با درجه بلندی صدا نشان دهند که کدام یک قوی‌تر است، اما اکنون ما شواهدی برای یک توضیح جانشین داریم.»او می‌گوید بر خلاف آنچه تصور می‌شد مخاطب صدای زنبور‌های ملکه، زنبور‌های ملکه دیگر نیستند بلکه مخاطب آن‌ها زنبور‌های کارگر هستند. زنبور‌های کارگر که وظیفه آزاد کردن نهایی زنبور ملکه را دارند نسبت به صدای اردک مانند بی‌تفاوت هستند، اما به محض شنیدن صدای شیپورمانند خود را می‌رسانند و با یک دستور سراسری مانع از آزاد شدن بقیه ملکه‌ها از خانه‌های شش ضلعی شان می‌شوند.

محققان می‌گویند تصمیمات درباره ملکه توسط زنبور‌های کارگر و به صورت جمعی گرفته می‌شود و آن‌ها هستند که معین می‌کنند آیا ملکه جدیدی می‌خواهند یا نه

ارسال نظر

تبلیغات متنی