کد خبر : 25201

دعا رزق و روزی | دعا رفع مشکلات مالی

در این مطلب مجموعه موثرترین و بهترین دعا برای رفع سریع مشکلات مالی و افزایش رزق و روزی توصیه شده از قرآن کریم و سایر کتب ادعیه را در اختیار شما بگذاریم.

به گزارش ورنداز :

 دعا برای رفع سریع مشکلات مالی و افزایش رزق و روزی

 

در این مطلب مجموعه موثرترین و بهترین دعا برای رفع سریع مشکلات مالی و افزایش رزق و روزی توصیه شده از قرآن کریم و سایر کتب ادعیه را در اختیار شما بگذاریم.

بهترین دعا برای رفع مشکلات مالی و افزایش رزق

دعا افزایش مال 

دعاهای فراوانی برای رفع سریع مشکلات مالی و افزایش رزق و روزی آورده شده است. برخی از آنها از آیات قرآنی گرفته شده و برخی دیگر ذکرهای توصیه شده توسط معصومین است. همچنین ذکرهای کوتاهی نیز برای افزایش روزی در کتب ادعیه وحود دارد از جمله:

تکرار 100 مرتبه ذکر “لا إلهَ إلاَّ اللهُ المَلِکُ الحَقُّ المُبینُ” پس از نماز صبح.

تکرار 10 مرتبه ذکر “یَا رَازِق یَا فَتَّاحُ یَا وَهَّابُ یَا غَنِیُّ یَا مغنِی یَا بَاسِط” پس از نماز صبح.

تکرار 10 مرتبه ذکر “سُبْحَانَ اللهِ العَظیمِ وَبِحَمْدِهِ، أسْتَغفِرُ اللهَ وأُتوبُ إلیهِ وَأسْأَلُهُ مِنْ َفضْلِهِ” پس از نماز صبح

دعا برای افزایش رزق و روزی

شاید بتوان گفت بهترین دعا برای افزایش رزق و روزی طبق آنچه در روایات آمده است قرائت آیات 2 و 3 سوره طلاق می‌باشد. این دو آیه به آیات “و من یتق الله” شهرت دارند و برای کسی که قصد خواندن آن برای رفع مشکلات مالی را دارد چند روش ختم توصیه می‌شود که در ادامه یک مورد آن را شرح می‌دهیم:

بعد از خواندن هر نماز واجب، سه مرتبه صلوات فرستاده و آیات ذکر شده در ادامه را 3 مرتبه تکرار کنید. در پایان مجدداً سه صلوات دیگر بفرستید.

وَ مَنْ یَتَّقِ اللهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لا یَحْتَسِبُ وَ مَنْ یَتَوَکِّلْ عَلَی الله فَهُوَ حَسْبُهُ اِنَّ اللهَ بالغُ اَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللهُ لِکُلِّ شَیْءٍ قَدْرا.

هر که از خدا پروا کند، خدا برای او راه بیرون شدن (از مشکلات و تنگنا‌ها را) قرار می‌دهد؛ و او را از جایی که گمان نمی‌برد روزی می‌دهد و کسی که بر خدا توکل کند، خدا برایش کافی است، (و) خدا فرمان و خواسته‌اش را (به هر کس که بخواهد) می‌رساند؛ یقیناً خدا برای هر چیزی اندازه‌ای قرار داده است

دعا برای حل مشکل مالی از پیامبر (ص)

از حضرت محمد (ص) نقل شده است: قسم به خدایی که به او مبعوث شدم هر کس این ذکر را بنویسید و به همراه داشته باشد، یا آن را در منزل و دکان خود قرار دهد، فقر و نداری او به ثروت و افزایش رزق و روزی تبدیل می‌شود.

یا اللهُ یا رَبِّ یا حَیُّ یا قَیّوم یا ذَالجَلالِ وَالاکرام اَسئَلُکَ بِاسمِکَ اَلعَظیم اَلاَعظَم اَن تَرزُقََنی رَزقاً حَلالاً طَیِّباً بِرَحمَتِکَ الواسِعَه یا اَرحَمَ الرّاحِمِین


دعا برای رفع سریع مشکل مالی و اقتصادی

دعای رفع مشکل مالی که در کتاب العتیق آمده است یکی دیگر از ادعیه سفارش شده برای افزایش رزق است. به این منظور باید سجده شکر کرده و دعای زیر را بخوانید:

“یَا مَنْ‏ لَا یَزِیدُ مُلْکَهُ‏ حَسَنَاتِی وَ لَا تَشِینُهُ سَیِّئَاتِی وَ لَا یَنْقُصُ خَزَائِنَهُ غِنَایَ وَ لَا یَزِیدُ فِیهَا فَقْرِی صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَثْبِتْ رَجَاءَکَ فِی قَلْبِی وَ اقْطَعْرَجَائِی عَمَّنْ سِوَاکَ حَتَّى لَا أَرْجُوَ إِلَّا إِیَّاکَ وَ لَا أَخَافَ إِلَّا مِنْکَ وَ لَا أَثِقَ إِلَّا بِکَ وَ لَا أَتَّکِلَ إِلَّا عَلَیْکَ وَ أَجِرْنِی مِنْ تَحْوِیلِ مَا أَنْعَمْتَ بِهِ عَلَیَّ فِی الدِّینِ وَ الدُّنْیَاوَ الْآخِرَةِ أَیَّامَ الدُّنْیَا بِرَحْمَتِکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ”

دعای افزایش رزق و روزی نخودکی

این ذکر مجرب برای افزایش رزق و روزی را آیت الله نخودکی (ره) به امام خمینی (ره) آموختند و امام در تایید آن فرمودند: پس از خواندن آن دیگر هرگز محتاج نشدم. طریقه خواندن دعای رزق و روزی نخودکی به ترتیب زیر است:

 1. دعای آیه الکرسی را تا “هو العلی العظیم” بخوانیداللّهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِی السَّمَوَتِ وَمَا فِی الأَرْضِ مَن ذَا الَّذِی یَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ یَعْلَمُ مَا بَیْنَ أَیْدِیهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ یُحِیطُونَ بِشَیْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء وَسِعَ کُرْسِیُّهُ السَّمَوَتِ وَالأَرْضَ وَلاَ یَؤُودُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ”
  1. پس از آن ذکر تسبیحات حضرت فاطمه را بگویید، سپس سه مرتبه سوره توحید را قرائت کنید و بعد سه صلوات بفرستید.
  2. بعد از آن سه مرتبه آیات 2 و 3 سوره طلاق را بخوانید:

  “وَ مَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا وَیَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لا یَحْتَسِبُ وَمَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیْءٍ قَدْرًا”


  دعا برای رفع مشکلات مالی و گشایش کار

  این دعای سریع رفع مشکلات مالی به نقل از امام صادق (ع) آمده است. طبق گفته ایشان اگر کسی در دو ماه پشت سر هم هر روز 400 مرتبه این دعا را بخواند، خداوند علم یا مال فراوان به او عطا می‌کند:

  “اَسْتَغْفِرُاللَّهَ الَّذی لا اِلهَ اِلاّ هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ الرَّحْمنُ الرَّحیمُ بَدیعُ السَّمواتِ وَالَارْضِ مِنْ جَمیعِ ظُلْمی وَ جُرْمی وَ اِسْرافی عَلی نَفْسی وَ اَتُوبُ اِلَیْهِ.”

  “آمرزش خواهم از خدایی که معبودی جز او نیست. زنده و پاینده و بخشاینده و مهربان پدید آورنده آسمانها و زمین از تمام ستمکاری و جنایت و زیاده روی بر خود و بسویش توبه کنم.”

  دعای رزق و روزی از مفاتیح الجنان

  این دعای رزق و روزی از تعقیبات نماز عشا است و خواندن آن برای طلب روزی از پروردگار توصیه می‎شود.

  “اللّٰهُمَّ إِنَّهُ لَیْسَ لِى عِلْمٌ بِمَوْضِعِ رِزْقِى، وَإِنَّما أَطْلُبُهُ بِخَطَراتٍ تَخْطُرُ عَلَىٰ قَلْبِى، فَأَجُولُ فِى طَلَبِهِ الْبُلْدانَ، فَأَنَا فِیَما أَنَا طالِبٌ کَالْحَیْرانِ، لَاأَدْرِى أَفِى سَهْلٍ هُوَ أَمْ فِى جَبَلٍ، أَمْ فِى أَرْضٍ أَمْ فِى سَماءٍ، أَمْ فِى بَرٍّ أَمْ فِى بَحْرٍ، وَعَلَىٰ یَدَیْ مَنْ، وَمِنْ قِبَلِ مَنْ، وَقَدْ عَلِمْتُ أَنَّ عِلْمَهُ عِنْدَکَ، وَأَسْبابَهُ بِیَدِکَ، وَ أَنْتَ الَّذِى تَقْسِمُهُ بِلُطْفِکَ، وَتُسَبِّبُهُ بِرَحْمَتِکَ، اللّٰهُمَّ فَصَلِّ عَلىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ، وَاجْعَلْ یا رَبِّ رِزْقَکَ لِى وَاسِعاً، وَمَطْلَبَهُ سَهْلاً، وَمَأْخَذَهُ قَرِیباً، وَلَا تُعَنِّنِى بِطَلبِ مَا لَمْ تُقَدِّرْ لِى فِیهِ رِزْقاً، فَإِنَّکَ غَنِیٌّ عَنْ عَذَابِی وَ أَنَا فَقِیرٌ إِلَىٰ رَحْمَتِکَ، فَصَلِّ عَلىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ، وَجُدْ عَلَىٰ عَبْدِکَ بِفَضْلِکَ، إِنَّکَ ذُو فَضْلٍ عَظِیمٍ.”

  خدایا من نمی‌دانم روزی‌ام در کجاست و آن را تنها بر پایه گمان‌هایی که بر خاطرم می‌گذرد می‌جویم و ازاین‌رو در جستجوی آن شهرها را زیر پا می‌گذارم، پس در آنچه که خواهان آنم همچون حیرت زدگانم، نمی‌دانم آیا در دشت است یا در کوه؟ در زمین است یا در آسمان؟ در خشکی است یا در دریا؟ نمی‌دانم به دست کیست و از سوی چه کسی است، ولی به‌یقین می‌دانم که دانش آن نزد تو و اسباب آن به دست توست و تویی که آن را با لطف خویش تقسیم می‌کنی و با رحمت خود برای آن سبب فراهم می‌سازی؛ خدایا، پس بر محمد و خاندان او درود فرست و پروردگارا، روزی خود را بر من گسترده‌ساز و به دست آوردنش را برایم آسان‌ کن و جای دریافتش را نزدیک قرار ده و با جستجوی آنچه برایم در آن روزی مقدر نکرده‌ای به زحمتم میفکن، چه تو از آزردن من بی‌نیازی و من به رحمتت نیازمندم، پس بر محمد و خاندان او درود فرست و با احسان و فضل خویش بر بنده‌ات کرم کن، تو صاحب بخشش بزرگ هستی.

  دعای رزق امام جواد برای رفع مشکلات مالی

  یکی دیگر از مجربترین دعاها برای طلب روزی دعای رزق امام جواد برای رفع مشکلات مالی است. در مورد روش ختم آن در برخی منابع توصیه شده است که پس از هر نماز واجب خوانده شود و در برخی از منابع به خواندن این دعا برای 14 روز و در هر روز 9 مرتبه سفارش شده است. ذکر امام جواد (ع) برای رفع انواع گرفتاری و گشایش در کارها موثر است. انشاءالله

  “اَللّهُمَّ اِنّی اَسئَلُکَ بِحَقِ وَلیِّکَ مُحَمَّدِ بنِ عَلیِّ التَّقی الجَواد علیه السلام اِلّا جُدتَ به عَلیَّ مِن فَضلِکَ و تَفَضَّلتَ بِهِ عَلیَّ مِن وُسعِکَ وَ وَسَّعتَ بِهِ عَلیَّ مِن رِزقِکَ و اَغنَیتَنی بِحَلالِک عَن حَرامِک و بِفَضلِکَ عَمَّن سِواکَ و جَعَلتَ حاجَتی اِلَیکَ و قَضاءَها عَلَیکَ اِنَّک لِما تَشاءُ قَدیر”.

منبع آلامتو
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
تبلیغات متنی