کد خبر : 24914

خوشبو کردن حمام | تمیز کردن حمام

برای تمیز کردن حمام می‌توانید از روش‌های مختلف استفاده کنید.

به گزارش ورنداز :

روش های تمیز کردن حمام

 تمیز کردن حمام می‌توانید از روش‌های مختلف استفاده کنید. 

حمام‌  به‌راحتی می‌تواند از خلوتگاهی برای یک دوش آبگرم، به فضایی بدبو، کثیف و مرطوب تبدیل شود. روش صحیح خوشبو کردن حمام ، یکی از دغدغه‌های بسیاری از افراد برای نجات این فضا از بوی بد و نم است. فراموش نکنید که به دلیل وجود رطوبت دائمی در حمام ، بوی بد اجتناب‌ناپذیر است؛ اما با تمیز نگه‌داشتن آن، انجام چند کار و به‌کارگیری چند ترفند کوچک، این مشکل برای همیشه حل خواهد شد.

  تمیز کردن دوغاب بین کاشی‌ها

با گذشت زمان، کپک در دوغاب بین کاشی‌ها جمع می‌شود و شما را با بوی کپک‌زدگی در حمام و سرویس بهداشتی روبه‌رو می‌کند. دوغاب، هر نوع مایعاتی را همچون ادرار به خود جذب می‌کند و به‌مرورزمان باعث می‌شود حمام و سرویس بهداشتی بوی بدی دهد. تمیزکردن عمیق و رفع ترک‌های دوغاب و لکه‌های کپک‌زده، راهی عالی برای خوشبو کردن حمام سرویس بهداشتی است.

۲.      ساخت یک بمب تمیزکنندهدیگر روش خوشبو نگه داشتن حمام و توالت، ساخت یک بمب تمیزکننده با جوش ‌شیرین، آب و اسیدسیتریک است. جوش ‌شیرین به جذب و از بین بردن بوها کمک می‌کند. اسیدسیتریک هم یک ماده ضد میکروب عالی‌ست.علاوه‌ بر این، می‌توانید جوش ‌شیرین را به‌عنوان یک ماده خوشبو‌کننده در یک شیشه کوچک بریزید و در حمام قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا به‌راحتی بوها را از بین ببرید. جوش ‌شیرین یک جاذب طبیعی بو است و pH آن باکتری‌ها را از بین می‌برد.

۳.   روغن‌های ضروری؛ راه نجات شما

چند قطره اسانس داخل رول دستمال توالت اضافه کنید تا هر بار که شخصی از سرویس بهداشتی استفاده می‌کند، بوی تازه‌ای از آن پخش شود. از این‌که حمام شما با این ترفند سریع، چقدر خوش‌بوتر خواهد شد، شگفت‌زده می‌شوید!

۴.   تمیز نگه‌داشتن برس توالت

جای تعجب نیست که برس توالت شما ممکن است حاوی برخی از میکروب‌ها و بو باشد. جای برس توالت را با پاک‌کننده مورد علاقه خود پر کنید و اجازه دهید برس شما بین دو بار استفاده در آن خیس بخورد. این راه، ساده‌ترین کار برای خوشبو کردن حمام است.

۵.   خلاص‌شدن از شر حوله‌های بدبواگر حمام شما بوی کپک‌زدگی دارد، ممکن است حوله‌های شما مقصر این داستان باشند. پنبه در جذب آب و بو، عملکردی فوق‌العاده دارد؛ اما اگر حوله‌ها نتوانند به‌طور کامل خشک شوند، به محلی برای رشد باکتری‌ها و کپک‌ها تبدیل می‌شوند.

راه ‌حل این موضوع و خوشبو کردن حمام این است که حوله‌ها را در آب داغ بشویید. بعد برای دور دوم شستشو، یک فنجان سرکه اضافه کنید. سرکه به کشتن مجرمانی که متهم ردیف اول بوی بد هستند، کمک می‌کند. همچنین حوله‌های شما را نرم و تازه نگه‌ می‌دارد.

۶.   استفاده از بخارشوی

استفاده از آب تصفیه‌شده و اسانس فندق، بوی بد حمام را از بین می‌برد؛ فقط مطمئن شوید که روغن یا اسانسی که استفاده می‌کنید برای بخارشوی قابل ‌استفاده و ایمن است. همچنین استفاده از چند قطره روغن درخت چای و کمی آب‌لیموی تازه در بخارشوی، یکی دیگر از روش‌های خوشبو نگه‌داشتن حمام است.

۷.   استفاده از زغال فعالزغال فعال یک رطوبت‌گیر درجه‌یک است؛ بنابراین یکی از دلایل اصلی بوی بد حمام -یعنی رطوبت- را از بین می‌برد. همچنین می‌تواند مواد شیمیایی مضر موجود در هوا را در کنار رطوبت جذب کند. علاوه‌بر این، می‌توانید آن را زیر نور خورشید قرار دهید تا خشک شود و باز به‌عنوان جاذب بو و برای خوشبو کردن حمام از آن استفاده کنید.

۸.   استفاده از گیاهان خوشبو

وقتی صحبت از مبارزه با بوی بد به میان می‌آید، استفاده از انواع گیاه و گل خوشبو کننده دستشویی و حمام، بسیار تاثیرگذار است. اگر در حمام پنجره دارید، گیاهان معطری مانند اسطوخودوس یا نعناع را در نزدیکی آن بکارید. همچنین می‌توانید کمی گیاهان خوشبو، همچون اسطوخودوس را در یک شیشه بریزید تا جلوه‌ای زیبا به روشویی دهد و بوی بد را هم از بین ببرد.

۹.   استفاده از صابون‌های معطر

از صابون‌های معطر مورد علاقه خود استفاده کنید. هیچ‌چیز دلنشین‌تر از رفتن به حمامی که بوی گل رز و یاس بنفش می‌دهد، نیست. استفاده از صابون‌های معطر یک راه آسان برای خوشبو کردن حمام  و حفظ بوی عالی آن است و به‌مانند خوشبوکننده‌های حمام اثر می‌کند.

۱۰.   استفاده از یک دیفیوزر کوچکدیفیوزر دستگاه کوچکی‌ست که بوهای مطبوع را از طریق گرما، هوای فشرده یا اولتراسونیک در هوا آزاد می‌کند. معمولا با مخلوط اسانس‌ها پر می‌شود و اندازه کوچک آن، دیفیوزر را به یک راه‌ حل ایده‌آل برای ایجاد بویی عالی در فضاهای کوچک تبدیل می‌کند. از یک دیفیوزر در حمام خود استفاده کنید و آن را در پشت سینک، پشت توالت یا روی پایه قرار دهید.

۱۱.   تهویه هوای حمام

یکی از راه‌های خوشبو کردن حمام این است که مطمئن شوید این فضا تهویه مناسب دارد. توجه به این نکته، مهم است که بخار نباید در حمام باقی بماند. بعد از هر دوش یا حمام طولانی، پنجره‌های حمام خود را باز کنید تا هوا برای حدود ۱۰-۱۵ دقیقه جابه‌جا شود. انجام این کار فضای کوچک حمام را از شر رطوبت اضافی خلاص می‌کند. رطوبت یکی از بزرگ‌ترین مقصران در ایجاد بوی بد است. اگر حمام شما پنجره ندارد، فن تهویه هوا را روشن کنید.

۱۲.   خوشبوکردن سطل زباله حمام و توالت

گاهی اوقات مقصر بوی بد حمام و توالت، سطل زباله است. برای خوشبو کردن حمام سرویس بهداشتی از جوش‌ شیرین استفاده کنید؛ احتمالا مقداری از آن را در کابینت یا یخچال خود دارید. کمی جوش ‌شیرین را ته سطل زباله خود بپاشید و با بوی بد حمام خداحافظی کنید.علاوه‌بر این، فراموش نکنید که سطل زباله را زودبه‌زود خالی کنید؛ حتی اگر پر نباشد. همچنین وقتی سطل زباله را بیرون می‌آورید، چند قطره از اسانس مورد علاقه خود را در کیسه‌ای خالی که داخل آن قرار می‌دهید بریزید. هر زمان که سطل باز شود، این روغن بوی تازه‌ای به فضا می‌بخشد.

۱۳.   روشن‌کردن شمع

گرما و دود ناشی از شمع می‌تواند به خنثی‌کردن بوهای بد و خوشبو کردن حمام کمک کند. برخلاف باور عمومی، شمع‌های بدون عطر ممکن است به همان خوبی شمع‌های معطر عمل کنند. شمع‌ها، به‌ویژه شمع‌های باریک، به‌راحتی به‌عنوان قطعات دکوری کوچک در حمام جای می‌گیرند. یک فندک هم در این فضا داشته باشید تا هر زمان که احساس نیاز کردید، شمع را روشن کنید.

۱۴.   اضافه‌کردن مواد شوینده به فلاش‌تانک

اگر توالت شما دارای فلاش‌تانک است، بهترین راه برای ایجاد بویی خوب، افزودن مواد شوینده به آب مورد استفاده برای شستشو است. به ‌این ‌ترتیب، بوی مواد شوینده پس از هر بار استفاده از فلاش‌تانک برای مدتی طولانی در حمام و توالت باقی می‌ماند. هنگام انتخاب یک شوینده، در نظر داشته باشید که محصولی با بوی اسطوخودوس، بهترین عملکرد را برای خوشبو کردن حمام سرویس بهداشتی دارد.

۱۵.   استفاده از کافورکافور یک راه عالی برای از بین بردن بوی بد و خوشبو کردن حمام است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقداری کافور را در حمام خود قرار دهید تا همه بوهای بد را جذب کند. همچنین می‌توانید چند قطره روغن درخت چای را به آن اضافه کنید تا بوی حمام شما بهتر شود. کافور علاوه‌بر معطربودن، برای جذب رطوبت، مانند زغال فعال، عالی عمل می‌کند.

۱۶.   استفاده از لیمو

می‌توانید از لیمو برای پاک‌کردن لکه آب و کف‌های صابون از روی کاشی‌ها، تمیزکردن ظروف شیشه‌ای و آینه‌ها و از بین بردن زنگ‌زدگی استفاده کنید. همچنین بهترین خوشبو کننده دستشویی  و حمام است. دو راه برای استفاده از لیمو در حمام وجود دارد:

•     روش اول این است که برش‌های لیمو را در نزدیکی قسمت‌های بدبو قرار دهید. لیمو در خنثی‌کردن بوها عالی عمل می‌کند.

•     روش دیگر خوشبو نگه‌داشتن حمام، مخلوط‌کردن ½ فنجان آب‌لیمو، ۲ فنجان آب داغ و ۱/۸ فنجان آب‌لیموی تازه است. این خوشبو کننده دست ساز را در یک اسپری بریزید و با آن روی لوازم حمام خود اسپری کنید. این محلول بهتر است بعد از تمیزکردن حمام استفاده شود.

۱۷.   استفاده از سرکه به‌عنوان ازبین‌برنده بوی بد حمامسرکه سفید نه‌تنها بوی بد حمام را از بین می‌برد، بلکه می‌تواند رسوبات توالت و فاضلاب را هم تمیز کند. علاوه‌بر این، می‌توانید فیلتر شیرهای خود را باز کنید و آن را در یک کاسه پر از سرکه قرار دهید تا تمیز شود. همچنین می‌توانید از مخلوط سرکه و نمک برای تمیزکردن حمام استفاده کنید.۱۸.   استفاده از تفاله قهوه

در نگاه اول استفاده از تفاله قهوه غیرمعمول‌ترین روش خوشبو نگه داشتن حمام است؛ اما پس از به‌کارگیری این روش، خواهید فهمید که راهی عالی برای از بین بردن بوی نامطبوع سرویس بهداشتی‌ است. مقداری از آن را روی کف حمام یا توالت خود بپاشید و اجازه دهید ۳۰ دقیقه یا بیشتر بماند و بعد جارو کنید. از آن‌جایی‌که تفاله‌های قهوه دارای رایحه‌ای قوی و باطراوت هستند، در جذب و پوشاندن بوها عالی عمل می‌کنند.

منبع وکی گردی
ارسال نظر

تبلیغات متنی