کد خبر : 24178

هواشناسی | بارش باران

سازمان هواشناسی از ادامه فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های محلی تا دوشنبه هفته آینده خبر و نسبت به خطرات ناشی از آن از جمله طغیان رودخانه‌ها هشدار داد.

به گزارش ورنداز :

سازمان هواشناسی از ادامه فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های محلی تا دوشنبه هفته آینده خبر و نسبت به خطرات ناشی از آن از جمله طغیان رودخانه‌ها هشدار داد.

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد تا سه‌شنبه آینده به‌تناوب در برخی مناطق شمال غرب، سواحل شمالی، شمال شرق، استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی رگبار، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی، گاهی گردوخاک و در مناطق مستعد بارش تگرگ پیش‌بینی شده است.

روزهای یکشنبه و دوشنبه از شدت بارش‌ها در این مناطق کاسته می‌شود. از یکشنبه تا سه‌شنبه به‌دلیل نفوذ توده هوای خنک کاهش محسوس دما در شمال غرب، سواحل شمالی، دامنه‌های جنوبی البرز و به‌تدریج در شمال شرق کشور روی می‌دهد، در این مدت دریای خزر مواج است.

همچنین روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته آینده برای استان‌های غربی کشور پدیده گردوخاک پیش‌بینی شده است.

توصیف سامانه اول: فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری های محلی

زمان شروع: شنبه 1402/02/23

زمان پایان: دوشنبه 1402/02/25

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، در مناطق مستعد تگرگ، وزش باد شدید موقت، کاهش دما

منطقه اثر:

شنبه 1402/02/23: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، زنجان، گیلان، ارتفاعات قزوین و البرز.

یک‌شنبه 1402/02/24: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، ارتفاعات استان‌های زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان.

دوشنبه 1402/02/25: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی.

اثر مخاطره: صاعقه، احتمال تگرگ، احتمال آب‌گرفتگی محدود معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب و طغیان رودخانه‌ها، لغزندگی جاده‌ها، کاهش دما، احتمال رخداد مه و کاهش دید

توصیه: اجتناب از اسکان در بستر و اطراف مسیل‌ها و احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها.

توصیف سامانه دوم: افزایش گرادیان فشاری در سطح زمین

زمان شروع: شنبه 1402/02/23

زمان پایان: دوشنبه 1402/02/25

نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید تا شدید، در نواحی مستعد گردوخاک و کاهش کیفیت هوا

منطقه اثر:

شنبه 1402/02/23: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، همدان، لرستان.

یکشنبه 1402/02/24: ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، مرکزی قم، البرز، تهران، سمنان، یزد، غرب خراسان جنوبی.

دوشنبه 1402/02/25: البرز، تهران، شرق و جنوب سمنان، غرب خراسان جنوبی، شرق کرمان، کردستان، ایلام، کرمانشاه، همدان، مرکزی و قم.

اثر مخاطره: احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها، سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال، در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا.

توصیه: احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع، به‌ویژه در بعدازظهر و استفاده از بادگیر در باغات و قیم برای نهال‌ها.

 

منبع طلا
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
تبلیغات متنی