کد خبر : 21334

رابطه جنسی | رابطه جنسی قبل از ورزش

تاثیر رابطه جنسی بر ورزشکاران را در این مطلب میخوانید آیا اجتناب از رابطه جنسی قبل از ورزش درست است؟

به گزارش ورنداز :

تاثیر رابطه جنسی بر ورزشکاران را در این مطلب میخوانید آیا اجتناب از رابطه جنسی قبل از ورزش درست است؟

ورزشکاران به خصوص بدنسازان با این تصور که رابطه جنسی مانع از عضله سازی و استفاده بهینه از قدرتشان در تمرینات ورزشی می شود معمولا قبل از مسابقات یا زمانی که وارد دوره حجم گیری می شوند از رابطه جنسی اجتناب می کنند، ولی آیا این باور صحیح است؟اغلب ورزشکاران به خصوص بدنسازان به اشتباه تصور میکنند که رابطه جنسی و انزال باعث می شود ذخیره پروتئین و روی بدنشان خارج شده و مانع از پیشرفت حرفه ای و عضله سازی در آن ها شود.رسیدن به راندمان مناسب در ورزش به عوامل زیادی بستگی دارد که یکی از آن ها رابطه جنسی است. رابطه جنسی میتواند باعث کاهش کوتاه مدت هورمون تستوتسرون در بدن در نتیجه کاهش خوی جنگندگی و انرژی ورزشکار شود به همین دلیل برخی از مربیان ورزشی بر این عقیده اند که ورزشکاران قبل از مسابقه به منظور حفظ بهینه قدرت و انرژی نباید رابطه جنسی داشته باشند.

تستوسترون به نام هورمون جنسی مردانه شناخته می شود که وجود آن علاوه بر میل جنسی برای ساخت توده عضلانی ضروری است. هورمون تستوسترون در زمان رابطه جنسی افزایش پیدا کرده و بعد از ارگاسم به سطح طبیعی برمیگردد و کمتر نمی شود.

بر اساس تحقیقات علمی معتبر ، فعالیت فیزیکی منظم باعث تقویت فعالیت و میل جنسی می شود و برعکس فعالیت جنسی منظم باعث بهبود عملکرد ورزشی می شود.

بنابراین بر خلاف تصور عامه ، فعالیت جنسی ضرری برای ورزشکاران و بدنسازان ندارد و مانع از رشد توده عضلانی نمی شود بلکه با کاهش استرس و ایجاد آرامش روانی باعث بهبود عملکرد ورزشکار خواهد شد.نمی توان گفت که رابطه جنسی باعث کاهش خوی جنگجوی ورزشکار می شود ولی شاید بتوان گفت که آرامش روحی بعد از رابطه جنسی ممکن است باعث شود که ورزشکار از حداکثر تلاش خود در مسابقه استفاده نکند که یک استنباط روانی است نه علمی .

تحقیقات معتبر که روی ورزشکاران انجام شده نشان داده است که ارگاسم ناشی از رابطه جنسی باعث کاهش فشار خون سیستولی فرد در روز بعد شده و هیچ تاثیر منفی ای روی عملکرد جسمی ورزشکار ندارد.

با وجودی که ثابت شده است رابطه جنسی میتواند باعث آرامش روانی فرد شود و در زمان مسابقات به خصوص اگر طولانی مدت باشد نباید حذف شود و طبق روال قبل به زندگی عادی ادامه دهد و به جای آن از رفتارهای ناسالم جنسی ، مصرف الکل و دخانیات اجتناب کند.

برخی معتقدند که رابطه جنسی قبل از مسابقات میتواند باعث کاهش راندمان و توانایی ورزشکار شود ولی عوامل مختلف دیگری هم می تواند در این بین مشکل ساز شوند از جمله:

• کمبود خواباسترس بالا

• مصرف مواد مخدر

• مصرف الکلبا وجودی که تحقیقات زیادی درباره تاثیر رابطه جنسی بر ورزشکاران انجام شده است ولی محققین نتوانسته اند به رابطه معنی داری در این زمینه دست پیدا کنند و متوجه شوند آیا رابطه جنسی قبل از مسابقه میتواند باعث کاهش کارایی یا افزایش کارایی ورزشکار در مسابقات شود.

تاثیر رابطه جنسی بر ورزش

در صورتی که رژیم غذایی مناسب داشته باشید و مواد مغذی به اندازه کافی به بدن برسد و مواد معدنی به خصوص روی که هنگام انزال از بدن خارج می شود به خوبی جایگزین شود ،فعالیت جنسی نه تنها باعث کاهش عملکرد ورزشکار نمی شود بلکه میتواند به بهبود شرایط او کمک کند.

زمان مناسب رابطه جنسی بعد از ورزش

براساس تحقیقات انجام شده رابطه جنسی بعد از ورزش سنگین میتواند اثرات منفی روان شناختی یا فیزیکی برای فرد داشته باشد.

در صورتی که در حال تمرینات ورزشی سنگین هستید یا در مسابقه شرکت کرده اید بهتر است 10 – 12 ساعت بین فعالیت ورزشی و رابطه جنسی فاصله باشد.

به طور کلی بهتر است رابطه جنسی را به بعد از تمرینات موکول کنید تا ضعف و خستگی احتمالی عضلات هنگام رابطه جنسی از عملکرد بهینه شما هنگام تمرین نکاهد.

زمان مناسب برای ورزش بعد از رابطه جنسی

بعد از رابطه جنسی احساس رخوت به بدن دست می دهد و فرد نیاز به استراحت برای ریکاوری دارد. از آن جایی که سطح اکسی توسین بدن در رابطه جنسی افزایش پیدا می کند ممکن است ورزشکار حدود 4 – 5  ساعت احساس کند که قدرت بدنی اش کمتر از قبل است بنابراین باید حتما این فاصله زمانی بعد از رابطه جنسی برای ریکاوری بدن و  برگشت هورمون ها به سطح طبیعی ، رعایت شود.

تاثیر مثبت رابطه جنسی بر بدنسازی

رابطه جنسی به دلیل این که تولید تستوسترون در بدن را افزایش می دهد می تواند تاثیر مثبت بر بدنسازی و افزایش حجم عضلات داشته باشد.

سطح تستوسترون موجود در بدن عامل اصلی حجم گیری و قدرت عضلانی است یعنی هر چه مقدار تستوسترون موجود در خون یک فرد بیشتر باشد میزان موفیت او در رشد توده عضلانی بیشتر است. بنابراین هر چه رابطه جنسی بیشتری داشته باشید قدرت عضلانی و عملکرد ورزشی بهتری دارید.

از سویی دیگر هورمون استرس یکی از مهم ترین موانع در مقابل عضله سازی است  و افزایش میزان کورتیزول در بدن باعث به هم خوردن تناسب اندام و آهسته شدن عضله سازی شما می شود.  رابطه جنسی منظم می تواند باعث از بین رفتن استرس و اضطراب شود.

ارسال نظر

تبلیغات متنی