کد خبر : 21234

بادام | خواص بادام

بادام حاوی مقدار زیادی چربی سالم، فیبر، پروتئین، منیزیم و ویتامین E می باشد

به گزارش ورنداز :

بادام حاوی مقدار زیادی چربی سالم، فیبر، پروتئین، منیزیم و ویتامین E می باشد برای آشنایی با خواص بادام با ما همراه بدشید.

خواص بادام

1.سرشار از آنتی اکسیدان

 می دانیم که چقدر آنتی اکسیدان ها برای ما حیاتی هستند، آن ها از بدن ما در برابر استرس اکسیداتیو که می تواند باعث آسیب به سلول ها شود محافظت می کنند. از جمله خواص بادام آنتی اکسیدان های قوی و فراوان موجود در لایه قهوه ای پوست بادام است.

2.سرشار از ویتامین E

ویتامین E خانواده ای از آنتی اکسیدان های محلول در چربی است. این آنتی اکسیدان ها تمایل دارند در غشای سلولی بدن شما جمع شوند و از سلول های شما در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت کنند؛ و بادام یکی از بهترین و غنی ترین منابع ویتامین E در جهان به شمار می رود. تا کنون مطالعات متعدد نشان داده اند که مصرف ویتامین E می تواند با نرخ پایین تر بیماری های قلبی، سرطان و همچنین بیماری آلزایمر مرتبط باشد.

3.کنترل قند خون

بادام اگر چه کربوهیدرات بالایی ندارد اما از سطح بالای چریب های سالم، پروتئین و فیبر برخوردار است که به این ترتیب باعث می شود گزینه ای منحصر به فرد برای کنترل قند خون به حساب بیاید به ویژه برای کسانی که به دیابت مبتلا هستند. یکی دیگر از مزایای بادام که در کنترل قند خون موثر است سطح بالای منیزیم آن می باشد و منیزیم ماده معدنی مهمی است که در بیش از 300 فرآیند بدن از جمله کنترل قند خون موثر است.

4.کنترل فشار خون

 همان طور که قبل تر اشاره کردیم منیزیم در بیش از 300 فرآیند بدن نقش دارد که یکی دیگر از آن ها کمک به کاهش سطح فشار خون می باشد. چنانچه می دانید فشار خون بالا یکی از اصلی ترین عوامل حملات قلبی، سکته مغزی و نارسایی کلیه می باشد و مطالعات متعدد نشان داده اند که افزودن بادام به رژیم غذایی می تواند منجر به کاهش سطح فشار خون بالا شود.

5.کمک به کنترل وزن

از آنجایی که بادام سرشار از پروتئین و فیبر می باشد مصرف آن می تواند باعث افزایش احساس سیری و در نتیجه کاهش سطح کالری دریافتی شود به این ترتیب می تواند با گرسنگی مبارزه کند و به کنترل وزن مناسب شما نیز کمک نماید. از طرف دیگر آجیل می تواند سطح متابولیسم بدنی شما را تا حدودی افزایش دهد که این امر نیز برای کاهش وزن موثر می باشد. جالب است بدانید که تحقیقات انسانی با کیفیتی در این رابطه صورت گرفته است.

6.کاهش سطح کلسترول بد

سطوح بالای LDL یا همان کلسترول بد در بدن یکی از مهمترین عوامل برای بیماری های قلبی شناخته می شوند و خوشبختانه مطالعات متعدد نشان داده اند که مصرف بادام می تواند به طرز موثری سطح LDL را در بدن کاهش دهد. طی یک مطالعه تحقیقاتی نشان داده شد که خوردن 42 گرم بادام در روز می تواند کلسترول بد را کاهش، کلسترول خوب را حفظ و چربی های شکم را کاهش دهد.

7.جلوگیری از اکسیداسیون مضر کلسترول LDL

بادام ها نه تنها می توانند سطح کلسترول بد شما را کاهش دهند بلکه از کلسترول LDL در برابر اکسیداسون نیز محافظت می کنند که گام بسیار مهمی در توسعه جلوگیری از بیماری های قلبی به شمار می رود. جالب است بدایند که این اثر زمانی که با آنتی اکسیدان های دیگر مانند ویتامین E ترکیب می شود حتی قوی تر هم عمل می کنند.

منبع ویکی گردی
ارسال نظر

تبلیغات متنی