کد خبر : 20705

زلزله | ثبت نورهای عجیب هنگام زلزله

دلایل نورهای اسرار آمیز هنگام وقوع زلزله را در این مطلب میخوانید

به گزارش ورنداز :

دلایل نورهای اسرار آمیز هنگام وقوع زلزله را در این مطلب میخوانید 

دلیل وقوع نورهایی که در آسمان وجود زلزله را اطلاع میدهند چیست ؟راز نهفته در نورهای اسرارآمیز پیش از وقوع زلزله چیست؟ آنها از کجا می‌آیند؟

نورهای اسرارآمیزی که در روزها یا ساعت‌های منتهی به یک زلزله، با اشکال و رنگ‌های مختلف در آسمان ظاهر می‌شوند و شباهت آنها به آذرخش یا رعد و برق، چراغ‌های رقص نور و حتی بشقاب‌پرنده‌ها و اشکال ماورایی، توجه همه را به سوی خود جلب کرده است.

در سال ۲۰۱۷ که زلزله‌ای به بزرگی ۸.۱ ریشتر مکزیک را لرزاند، تصاویری وهم انگیز از نورهای سبز و آبی در آسمان پدیدار شد و این تصاویر در شبکه‌های اجتماعی پخش شدند. توضیح چگونگی شکل گیری این نورهای کمیاب، که آن را نورهای زلزله (EQL) می‌نامند برای دانشمندان و ژئوفیزیکدانان کاری دشوار است.

ثبت نورهای زلزله در تاریخ

فریدمان فروند، استاد فیزیک دانشگاه ایالتی سن خوزه و محقق ارشد مرکز تحقیقات ایمز در ناسا در مصاحبه‌ای با نشنال جغرافی در سال ۲۰۱۴ گفت: که این نورها می‌توانند اشکال، فرم‌ها و رنگ‌های مختلفی داشته باشند. او و همکارانش ۶۵ مورد از مشاهده چنین نورهایی را از سال ۱۶۰۰ میلادی مورد مطالعه قرار دادند و یافته‌های خود را در «نامه‌های تحقیقات زلزله‌نگاری» در سال ۲۰۱۴ منتشر کردند.سابقه‌ نورهای زلزله در تاریخ

در ۱۲ نوامبر ۱۹۸۸، مردم ساکن در امتداد روخانه سنت لارنس در کبک، ۱۱ روز قبل از وقوع یک زلزله قدرتمند، یک کره نورانی به رنگهای صورتی-بنفش را مشاهده کرده بودند.

در شهر پیسکو کشور پرو، این نورها به شکل فلاش‌های درخشانی بودند که آسمان را روشن می‌کردند. فیلم این نورها که پیش از زلزله ۸ ریشتری در سال ۲۰۰۷ دیده شد، در دوربین‌های امنیتی ثبت شده‌اند.

EQL2.jpg

آیا این نورها واقعی هستند؟به گزارش سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده، دانشمندان و ژئوفیزیکدانان بر سر این موضوع اتفاق نظر ندارند و تردید دارند که آیا نورهای غیرمعمول دیده شده، واقعا نورهای زلزله هستند یا خیر! آنها باور دارند شواهد محکم و قطعی برای تایید آنها وجود ندارد.

چه چیزی باعث تولید نورهای زلزله می‌شود؟

در پی تحقیقات انجام شده توسط فروند و همکارانش مشخص شد که این نورها ناشی از بارهای الکتریکی فعال در برخی از سنگ‌ها در طول فعالیت‌های لرزه‌ای هستند، و این امر مانند این است که یک باتری را در پوسته زمین روشن کرده باشند.

مثلا سنگ‌های بازالت و گابرو در ترکیب کریستالی خود دارای نقصی هستند که می‌توانند بارهای الکتریکی را در هوا آزاد کنند. دانشمندان تخمین می‌زنند، شرایطی که باعث تبدیل آنها به نور می‌شود، در کمتر از ۰.۵ درصد از زمین‌لرزه‌های سرتاسر جهان اتفاق می‌افتد و همین موضوع این امر را نسبتا نادر کرده است. آنها می‌گویند که این نورها بیشتر در قبل و یا در هنگام زلزله دیده می‌شوند و نه پس از آن.طبق مطالعات قبلی آنها گفته بودند که تنش‌های تکتونیکی(زمین ساختی) سنگ‌های کوارتز، باعث ایجاد میدان‌های الکتریکی قوی پیزوالکتریک می‌شود. این بدان معناست که با روش‌های خاص فشرده شدن، سنگ‌های کوارتز میدان‌های الکتریکی قوی ایجاد می‌کنند و در نتیجه نوری شبیه به شفق قطبی دیده می‌شود.

از آنجایی که مطالعه نورهای زلزله به دلیل غیرقابل پیش‌بینی و کوتاه بودن زمانشان غیرقابل مطالعه هستند، دانشمندان تلاش کردند تا شرایط مشابهی را در آزمایشگاه بازسازی کنند.

برای اینکار آنها طبق این باور که وقتی دو لایه از یک ماده به هم ساییده می‌شود، باعث تولید ولتاژ می‌شود، مواد مختلفی نظیر آرد، صفحات پلاستیک، گچ و ... را ترکیب کردند تا با شبیه‌سازی پوسته زمین در هنگام زلزله، ولتاژ تولید کنند. نتیجه مثبت بود. وقتی ذرات این اجسام شکافته شدند،آنها موفق شدند جهشی را در ولتاژ اندازه گیری کنند و وقتی شکاف بسته شد، این جهش منفی شد. این شکاف، ولتاژ را در هوا تخلیه کرده و هوا را، از الکتریسیته باردار می‌کند که به صورت نور دیده می‌شود. اثبات این آزمایش با نظریه پیزوالکتریک و نظریه فروند در تضاد بود.

آنها نتیجه این مطالعه را که توسط یک فیزیکدان در دانشگاه راتگرز نیوجرسی انجام شد در سال ۲۰۱۴ منتشر کردند.

اما تا زمانی که تئوری‌های علمی مطرح شده مورد نورهای زلزله، در تضاد هستند، بطور قطعی نمی‌توان علت ایجاد آنها را توضیح داد

منبع خبر آنلاین
ارسال نظر

نظرات کاربران
 • فردین

  نور عجیب از زیر سر گوگل درمیاد

 • مریمی

  رسول خدا (ص) :« در امت من زلزله اي رخ مي دهد که در آن ده هزار، بيست هزار، سي هزار نفر نابود مي شوند. (خداوند) آن را براي پرهيز کاران پند، براي مومنان رحمت، و براي کافران عذاب قرار مي دهد».

 • زهرا

  پدرم نگهبان کارخانه تو رشت بودن دقیقا یک ساعت قبل از زلزله رودبار نور و خاکستری قرمز رنگ دیده بودن شب هنگام بود گفت دیدم یهو ی نور خیلی زننده ای آسمان سمت روباز را قرمز کرد و ی گرمایی عین باد خیلی گرم به صورتم خورد دقیقا کمتر از یک ساعت زلزله رودبار رخ داد

 • امیر قلی پور

  تا سال جدید چیزی نمانده سر تا سر دنیا خراب میشه خوش به حال هرکی که زنده می ماند

 • ناشناس

  همانند رعد و برق در ابرها است که در مسیر گسل هنگام زلزله رخ می دهد

 • قادر ارامی

  خوب که این بهتر ه قبل از زلزله نور پیدا بشه یعنی با این روش میشه زلزله را پیش بینی کرد اگر روی هین بیشتر تحقیق کنند زلزله قابل پیش بینی میشه

 • تنها

  من هم سال چند سال پیش زلزله اومد در ایلام نور عجیبی دیدیم ،تا اینکه زلزله ترکیه هم دیدم فیلم گرفته بودن همون طوری بود ،نور عجیب تا اینکه این نوشته رو خوندم

 • ندا

  خالب

 • الهه

  دقیقا چند بار زلزله خوی هم نورهای عجیبی چند ثانیه قبل از زلزله آسمان رو فرا گرفته بود. و گاهی ادامه دار بود

 • 13289

  فقط نگین علامت اخر زمان که چنان......
  این نورها علايم خاص خودشون رو دارن و اونا که باید بدونن میدونن

 • ناشناس

  سال 69که در رشت زلزله 7و3دهم ریشتراین اتفاق در 12ونیم شب افتاده بود، ما این نورها را می‌دیدیم من فکر میکردم کابل های هوای درهنگام لرزش بهم میچسبن وجرقه میدن،

 • ناشناس

  اگر قبل از زلزله نور ی مانند رعد برق در اسمان دیده شود .وجود ونشانه هارپ هسستش مثل امواج رادیویی ولی به شکل نور هارپ ساخت دست بشر است از هاپ بسیار ضعیف برای باردار کردن ابر ها استفاده میشود ولی خیلی خطر ناک هست اگر دقت نشود نصف همان منطقه را سیل از بین خواهد برد

 • فاضل

  آیا به تکنولوژی هارپ آمریکا هم ربطی میتونه داشته باشه؟

 • ناشناس

  شاید بمب منفجر می‌کن یا انرژی اتمی آزمایش میکنن بعد هم سر مردم شیره می‌مالند به هدفی که داشتن میرسن

 • امامی

  هنگام زلزله غرب من نوری چنددقیقه قبل از زلزله دیدم .روی پشت بام ودر فاصله ۶۰ کیلومنری مرکز زلزله بودم.وهنگام لرزش صدایی وهم آمیز راشنیدم .این تجربه شخصیمه .

 • 13438

  خوش به حالت لابد شمام میدونی....
  انشاالله به آرزوت برسی

 • صفر محمد ی

  دانشمند آمریکایی میگوید دستگاه هارپ وقتی که امواج رادیویی رابه یونیسفر می فرستد بعداز داغ شدن الکترون ها که چندین میلیارد وات قدرت دارد پیاز برخورد به زمین نمی تواند این گرما تا عمق 18, کیلومتر ی نفوذ کند لازم نیست که به عمق برود آبهای زیرزمینی را میتواند براحتی بجوش بیاورد و بخار جایی برای خروج پیدا نمی کند و باعث زلزله میشود وایننورها ورعد وبرف ها وقتی الکترونها برگشتی به زمین در راه به اجسام و ابرها برخورد می کند و باعث چنین صحنه هامیشود

تبلیغات متنی