کد خبر : 19816

تولید برق | تولید برق از برف

محققان ژاپنی به روشی دست یافتند که میتوانند از برف انرژی برق تولید کنند.

به گزارش ورنداز :

محققان ژاپنی به روشی دست یافتند که میتوانند از برف انرژی برق تولید کنند.

محققان ژاپنی ساکن شهر آئوموری، به‌منظور تامین انرژی پایدار و رفع کمبودهای احتمالی، مطالعه بر روی روشی نوین برای تولید برق از برف را آغاز کرده‌اند. آئوموری شهری زیبا واقع در ژاپن است که در ۷۱۵ کیلومتری شمال توکیو قرار دارد. علاوه بر جنگل‌های چشم‌نواز کاج، این شهر به‌لطف بارش سالانه ۷ تا ۸ متری، یکی از پربرف‌ترین مناطق روی زمین محسوب می‌شود.

سال گذشته نیز مطابق معمول، برف گسترده‌ای این شهر را فرا گرفته بود که باعث شد مقامات محلی، هزینه هنگفت ۴۶ میلیون دلاری را صرف اقدامات ایمنی و حذف آن از سطح جاده‌ها و ساختمان‌ها کنند. ژاپنی‌ها برای رهایی از حجم گسترده برف، آنها را جمع‌آوری و سپس به دریا منتقل می‌کنند. این فرآیند اگرچه در نگاه اول ساده به‌نظر می‌رسد، اما زمان، منابع و هزینه زیادی را صرف می‌کند.

بدین منظور، اکنون گروهی از محققان یک استارتاپ در زمینه فناوری اطلاعات به‌نام فورته طی همکاری با دانشگاه ارتباطات الکترونی توکیو، راه‌حل جالبی را برای مشکل انباشت برف ارائه کرده‌اند. ایده آنها، استفاده از ذخایر برف اضافی شهر آئوموری برای تولید برق پاک و مقرون به‌صرفه است. به‌گزارش ژاپن تایمز، دانشمندان پیشتر آزمایش تولید برق از برف را در استخر یک ساختمان متروکه با موفقیت اجرایی کرده‌اند.

آنها هم‌چنین بر این باورند که رویکرد جدید می‌تواند برای بسیاری از کشورهای اروپایی که در بحبوحه جنگ روسیه و اوکراین، با بحران انرژی مواجه هستند، موثر باشد. در این کشورها نیز با وجود ذخایر مناسب برف، امکان تولید انرژی پاک عملی است.

منبع عصر ایران
ارسال نظر

تبلیغات متنی