کد خبر : 19781

کنکور |کنکور ۱۴۰۲ | تقلب در کنکور ۱۴۰۲

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از کشف سه شبکه بزرگ در ارتباط با مسئله تقلب در کنکور خبر داد

به گزارش ورنداز :

مرحله نخست کنکور ۱۴۰۲ از صبح امروز با رقابت داوطلبان گروه علوم تجربی آغاز شد. رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از کشف سه شبکه بزرگ در ارتباط با مسئله تقلب در کنکور خبر دادنوبت نخست کنکور  1402 از صبح امروز پنجشنبه 29 دی با برگزاری کنکور علوم تجربی آغاز شد.

نوبت دوم کنکور در تیرماه سال 1402 برگزار خواهد شد و نتیجه هر نوبت کنکور حداکثر 2 سال اعتبار دارد.نتایج نوبت نخست کنکور اسفند امسال به‌صورت نمره خام اعلام می‌شود و نتایج نهایی هر دو نوبت کنکور 1402 برای پذیرش در دانشگاه‌ها شهریور 1402 اعلام می‌شود.

987 هزار نفر برای کنکور دی ماه ثبت‌نام کردند و  بیشترین داوطلب در گروه آزمایشی علوم تجربی حضور دارد، 60 درصد داوطلبان در این گروه دختر و 40 درصد پسر هستند، پس از آن بیشترین جمعیت در گروه علوم انسانی هستند که در اینجا نیز 60 درصد دختر و 40 درصد پسر هستند، پس از آن گروه علوم ریاضی قرار دارد که 60 درصد داوطلبان پسر و 40 درصد دختر هستنددر همین زمینه،  عبدالرسول پورعباس؛ رئیس سازمان سنجش آموزش کشور  صبح امروز در بازدید از حوزه امتحانی نوبت اول کنکور سراسری 1402 در دانشگاه علامه طباطبائی، درباره برگزاری نوبت اول کنکور سال 1402 گفت: نخستین کنکور زمستانی از صبح امروز در حال برگزاری است و موضوع گرمایش سالن‌های برگزاری آزمون در کانون توجه قرار گرفته است.

وی با بیان این‌که امروز حدود 550 هزار نفر در دو آزمون گروه تجربی و گروه زبان‌های خارجی در دو نوبت صبح و عصر کنکور خود را برگزار می‌کنند، گفت: امیدوارم بتوانیم نتایج اولیه آزمون را تا نیمه نخست اسفند ماه اعلام کنیم.

پورعباس یادآور شد: نمراتی که در نیمه اول اسفند ماه اعلام می‌شود، نمره خام داوطلبان است؛ هنگامی که سوابق تحصیلی از سوی آموزش و پرورش اعلام شود نمره کل داوطلبان به اطلاع آنها می‌رسد. نمره کل داوطلبان، نمره تراز شده است که شامل 40 درصد سوابق تحصیلی و 60 درصد نمره کنکور داوطلب است.رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: به نظر می‌رسد، اغلب داوطلبان به صورت آزمایشی در آزمون نوبت اول کنکور 1402 شرکت کرده‌اند که این موضوع برای ارزیابی وضعیت فرد قلمداد می‌شود. سازمان سنجش از داوطلبان می‌خواهد که هر دو نوبت آزمون را جدی بگیرند چرا که این احتمال وجود دارد که داوطلبان بخواهند در نوبت اول به نتیجه خوب دست یابند.

وی درباره امنیت برگزاری نوبت اول آزمون سال 1402 گفت: همه دستگاه‌های اجرایی کشور برای برگزاری کنکور به پای کار آمده‌اند؛ سه شبکه بزرگ در ارتباط با مسئله تقلب در کنکور کشف شدند. سازمان سنجش کشور برای نخستین بار طی همکاری با پلیس فتا، وزارت اطلاعات، ضابطین قضایی و قضات کشیک موفق به کشف یک شبکه تقلب در شهر گرگان شد و یکی دیگر از این شبکه‌های بزرگ تقلب در یکی از شهرستان‌های کشور کشف شد.رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره شبکه‌های کشف شده در تهران توضیح داد: در جریان رصد پلیس فتا، 837 شبکه اینترنتی مجرمانه کشف شدند که 54 نفر متهمان عضو این سایت‌ها از شهرهای اقماری استان تهران بودند. بررسی‌ها نشان می‌دهد این شبکه‌ها پوشش کشوری داشتند و محل استقرار آنها در شهرهایی مثل گرگان و تهران بود؛ دستگاه‌های زیادی از این افراد کشف و ضبط شد.

وی با اشاره به این‌که سوابق تحصیلی داوطلبان در کنکور 40 درصد تاثیر مستقیم دارد، ادامه داد: برخی از داوطلبانی که از سوابق تحصیلی برخوردار بودند در دی‌ ماه فرصت داشتند که برای ترمیم سوابق تحصیلی خود اقدام کنند اما اگر داوطلبان از سوابق تحصیلی برخوردار نیستند باید در بازار برای خود سابقه ایجاد کنندرئیس سازمان سنجش آموزش کشور متذکر شد: اغلب داوطلبان به صورت آزمایشی در این آزمون شرکت می‌کنند و تمرکز خود را روی آزمون تیرماه سال آینده می‌گذارند. تمام افرادی که در این آزمون شرکت کرده‌اند می‌توانند در آزمون تیرماه شرکت کنند.

منبع تسنیم
ارسال نظر

تبلیغات متنی