کد خبر : 19660

آب پیاز | فواید آب پیاز برای مو

در این مقاله یکی از درمان‌های خانگی را که برای بسیاری از مشکلات پوست و مو مفید است، به شما معرفی کرده ایم. استفاده از آب پیاز برای مو با روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است که دستورالعمل ساخت هرکدام به‌صورت جداگانه در اختیار شما قرار داده ایم.

به گزارش ورنداز :

در این مقاله یکی از درمان‌های خانگی را که برای بسیاری از مشکلات پوست و مو مفید است، به شما معرفی کرده ایم. استفاده از آب پیاز برای مو با روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است که دستورالعمل ساخت هرکدام به‌صورت جداگانه در اختیار شما قرار داده ایم.

تحریک رشد مو با استفاده از آب پیاز

برای اینکه از خواص آب پیاز برای مو آگاه شویم به مطالعه‌ای که در سال 2018 در مجله تحویل دارو و درمان منتشر شد نگاهی می‌اندازیم. این مقاله به بررسی توانایی پیاز در بهبود رشد مو پرداخته است. در این مطالعه، محققان شامپویی را با استفاده پیاز درست کردند. ساخت این شامپو یا به عبارت بهتر محلول رویش مو خانگی طی چند مرحله صورت گرفت.

در ابتدا محققان 100 گرم معادل تقریباً 3.5 اونس پیاز را تهیه کردند. در مرحله بعد آن‌ها پیاز را برش داده و به قطعات کوچک‌تری تقسیم کردند. سپس،‌ این قطعات را داخل غذاساز ریخته و با استفاده از آن، پیاز‌ها را به‌خوبی له کردند. در قدم بعد آن‌ها آب یا عصاره پیاز را با ریختن پیاز‌های له شده بر روی یک تکه پارچه کتانی و فشردن آن، از بقیه جداسازی می‌کنند. برای استفاده از آب پیاز برای مو سر محققان عصاره آن را به میزان یک تا سه میلی‌لیتر به یک شامپوی طبیعی روغن نارگیل، کرچک و اکالیپتوس و همچنین پاک‌کننده‌ها اضافه کردند.

آن‌ها متوجه شدند که وقتی این شامپو به مدت 5 دقیقه روی پوست بماند، سبب تحریک آن نمی‌شود. این زمان بسیار طولانی‌تر از زمانی است که شامپوی معمولی بر روی سر شما می‌ماند. علاوه بر این،‌ محققان فواید دیگری از آب پیاز برای مو را دریافتند.

اگر می‌پرسید که برای پیاز مو چی خوبه باید بگوییم که آب پیاز برای تقویت موها بسیار مناسب است. شامپویی که محققان با عصاره پیاز ساختند مواد مغذی بیشتری را در اختیار فولیکول‌های مو قرار می‌دهد و آن‌ها را به‌خوبی تغذیه می‌کند. درصورتی‌که مو و پوست سر فرد خشک باشد،‌ این شامپو می‌تواند آن‌ها را مرطوب نماید. به‌طورکلی،‌ این شامپو رشد مو را تقویت کرد. درنتیجه، پیاز برای رشد مو گزینه بسیار مناسبی است.

تاثیر آب پیاز برای مشکی شدن دوباره موها

حال این سؤال پیش می‌آید که گذشته از تقویت رشد مو، آب پیاز برای مو چه خاصیتی دارد؟ بسیاری از مردم بر این باورند که آب پیاز سبب می‌شود که موهای سفید تغییر رنگ داده و دوباره به رنگ اولیه خود در آیند. در نتیجه دیگر به رنگ کردن موی سفید خود نیازی نخواهید داشت! البته درباره خواص آب پیاز برای سفیدی مو نمی‌توان اظهارنظر قطعی کرد. چراکه هیچ مدرک بررسی شده‌ای در مورد اینکه پیاز روند سفید شدن مو را معکوس می‌کند یا خیر، وجود ندارد. البته این به معنای رد این ادعا نیست. در‌ واقع تحقیقات بیشتری برای قبول یا رد تأثیر پیاز بر مشکی شدن دوباره موها، نیاز است.

بااین‌وجود، بسیاری از درمان‌های خانگی نوید می‌دهند که استفاده از آب پیاز برای مو، می‌تواند موهای خاکستری را کاهش داده و جوانی را به شما برگرداند. در واقع ایده‌ای که پشت این نوع درمان‌های خانگی وجود دارد از آنتی‌اکسیدانی به نام کاتالاز نشئت می‌گیرد. تماس مو با این آنتی‌اکسیدان که در پیاز وجود است،‌ سبب کاهش پراکسید هیدروژن در ریشه مو می‌شود. گمان می‌شود که کاهش پراکسید هیدروژن،‌ کاهش سفید شدن موها را در پی دارد.

چگونه از آب پیاز برای کاهش موهای خاکستری استفاده کنیم؟

پس اگر شما هم بر این باورید که پیاز سفیدی موها را کاهش می‌دهد،‌ می‌توانید از آب پیاز برای مو چند بار در هفته استفاده کنید. برای انجام این کار باید ترکیبی را برای کاهش سفیدی موهای خود بسازید و آن را سه تا چهار بار در هفته به کار ببرید. به‌منظور ساخت این محصول تنها کافی است 3 قاشق چایخوری آب پیاز را با 2 قاشق چایخوری آب‌لیمو مخلوط کنید. سپس تا آنجا که می‌توانید موها و پوست سر خود را به مخلوط آغشته نمایید. اجازه دهید این ترکیب سی دقیقه بر روی موها و پوست سر شما باقی بماند.

پس از گذشت این مدت آن را بشویید. به‌کاربردن آب پیاز برای مو به این صورت، بوی پیاز را از بین نمی‌برد. برای کاهش بوی پیاز، می‌توانید پس از شست‌وشو از یک شامپوی ملایم نیز استفاده کنید. همچنین می‌توانید به طریق دیگری این آب پیاز را بر روی پوست سر خو بمالید. تنها کافی است یک پد پنبه‌ای را به آب پیاز آغشته کرده و بر روی پوست سر خود بمالید. دقت کنید که در همین حین پوست و موی سر خود را ماساژ دهید. اجازه دهید آب پیاز 15 دقیقه بر روی موهایتان بماند. سپس،‌ سر خود را با شامپوی ملایم بشویید.

عصاره پیاز را به شامپوی خود اضافه کنید!

می‌توانید با استفاده از همین روش آب پیاز را به شامپوی خود اضافه کنید. برای استفاده از خواص آب پیاز برای مو می‌توانید با استفاده از روش بالا از آن بهره ببرید. یعنی صد گرم پیاز را تا آنجا که می‌توانید ریز کنید و سپس آن را بین یک‌پارچه کتانی گذاشته و عصاره پیاز را جدا کنید. عصاره یا همان آب به‌دست‌آمده را به شامپوی خود اضافه نموده و از رشد و سلامت موهای خود لذت ببرید. اگر نگران بوی پیاز هستید و فکر می‌کنید که پس از استفاده از چنین شامپوی موهای شما بوی پیاز می‌گیرد، هیچ جای نگرانی نیست. پس از به‌کاربردن این شامپو،‌ موهای شما بوی پیاز نخواهد داد.

البته، برای اینکه خیال خود را از بابت اضافه‌کردن آب پیاز برای مو به شامپو راحت کنید،‌ می‌توانید چند ماده دیگر را نیز به شامپوی خود بیافزایید. محققانی که این نوع شامپو را ساختند از عطرها و مقدار کمی آب‌لیمو برای پنهان کردن بو، کمک گرفتند. پس از اینکه این موارد را با شامپوی خود مخلوط کردید خواهید دید که بوی پیاز را استشمام نمی‌کنید.

مرطوب کردن و احیای موهای خشک و شکننده با استفاده از آب پیاز

تا به این جا قطعاً متوجه شده‌ایم که آب پیاز برای مو خوبه اما وقت آن است که بدانیم مضاف بر موارد بالا اب پیاز برای مو چه تأثیری دارد. با به‌کاربردن آب پیاز می‌توانید موهای خشک و شکننده خود را مرطوب نموده و احیا کنید. این امر به این دلیل است که پیاز حاوی ترکیبات زیادی است که موجب تقویت موهای خشک و آسیب‌دیده می‌شوند.

از این ترکیبات می‌توان به فلاونوئیدهایی مانند کمپفرول و کوئرستین اشاره کرد. این مواد با خواص ضدالتهابی، آنتی‌اکسیدانی و گشادکنندگی عروق خود، افزایش جریان خون در پوست سر را در پی‌دارند. افزایش جریان خوب سبب احیای دوباره موها می‌شود.

باوجود فواید آب پیاز برای مو محصولات مراقبت از موی زیادی وجود ندارند که پیاز در ساختار آن‌ها به‌کاررفته باشد. در هر صورت، محصولات اندکی هستند که در بازار بر پایه پیاز ساخته شده‌اند و به شما امکان استفاده از فواید آن را می‌دهند. این محصولات اغلب در قالب شامپو به بازار عرضه می‌شوند و ممکن است خواص دیگر چون نرم‌کنندگی نیز داشته باشند. همچنین ممکن است این محصولات حاوی عصاره‌های مواد دیگری باشند تا مراقبت از موهای بلند یا کوتاه شما را به بهترین نحو انجام دهند

درمان آلوپسی

علاوه بر فوایدی که تاکنون درباره استفاده از آب پیاز برای مو خواندیم،‌ این سؤال پیش می‌آید که به جز موارد بالا اب پیاز برای مو چه فایده ای دارد. در پاسخ به این سؤال باید گفت که پیاز علاوه تقویت مو،‌ می‌تواند بیماری‌های آن را درمان کند. آلوپسی آره آتا یا طاسی منطقه‌ای یک بیماری مو است که همان‌طور که از نام آن پیداست، باعث ریزش مو به‌صورت تکه‌ای می‌شود.

در سال دوهزار چهارده مطالعه‌ای برای بررسی اثربخشی استفاده از آب پیاز را برای درمان آلوپسی طراحی و بر روی سی و هشت نفر انجام شد. در این آزمایش محققان از یک گروه از شرکت‌کنندگان خواستند که از آب پیاز برای موهای خود استفاده کنند. به این صورت که دو بار در روز پوست سر خود را به آب پیاز آغشته کنند. محققان بقیه شرکت‌کنندگان را در گروه کنترل قرار دادند و از آن‌ها خواستند که تنها آب لوله‌کشی مصرف نمایند.

پس از گذشت شش هفته آن‌ها موهای شرکت‌کنندگان را بررسی کردند. آن‌ها متوجه شدند که 86.9 درصد از افرادی که آب پیاز را به سر خود می‌مالیدند، رشد موی بیشتری را تجربه کرده‌اند. این در حالی است تنها 13 درصد از افراد گروه کنترل که فقط از آب لوله‌کشی استفاده کردند، متوجه رشد موی بیشتر شدند. درنتیجه، محققان دریافتند که به‌کاربردن آب پیاز برای مو می‌تواند درمان خوبی برای بیماری آلوپسی باشد.

منبع برترین ها
ارسال نظر

تبلیغات متنی