کد خبر : 19625

هورمون های مردانه | هورمون های مردان در بدن زنان

افزایش هورمون مردانه در بدن زنان چه عواقبی دارد

به گزارش ورنداز :

افزایش هورمون مردانه در بدن زنان چه عواقبی دارد

تستوسترون یک هورمون آندروژن است، یعنی باعث بروز خصوصیات مردانه می‌گردد. مهم‌ترین علت افزایش هورمون مردانه در زنان، عدم تعادل هورمونی است که در هر سنی می‌تواند رخ دهد

لزوم وجود تستوسترون در بدن

تستوسترون به عنوان هورمون مردانه شناخته شده که به مردان بدن‌های عضلانی، ابزار کنترل خشم و تمایلات قوی جنسی می‌بخشد. اما در بدن زنان نیز این هورمون وجود دارد. اگر چه بدن زنان به اندازه بدن مردان تستوسترون ترشح نمی‌کند، اما همان مقدار بسیار کمی که روزانه ترشح می‌شود، احساسات شما را کنترل می‌کند و میل جنسی را تقویت. چنانچه بدن شما میزان لازم روزانه را ترشح نکند، این امر مسئله ساز می‌شود. تستوسترون را هورمون مردانه می‌دانند، اما باید بدانید این هورمون در تخمدان و غدد آدرنال زنان نیز تولید می‌شود.

علل افزایش هورمون مردانه در زنان

متخصصین زنان و زایمان اعلام کردند علل مختلفی در افزایش هورمون مردانه (تستوسترون و ترکیبات وابسته به آن) نقش دارند که از شایع‌ترین این علل می‌توان به کم کاری تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک اشاره کرد.پرمویی به دلیل اختلال در تخمدان یکی از نشانه‌های افزایش هورمون مردانه در زنان است. متخصصین در خصوص بیماری تخمدان پلی کیستیک اظهار داشتند در این عارضه تخمک گذاری ماهانه به طور منظم انجام نمی‌شود و در چرخه قاعدگی زنان اختلال به وجود می‌آید که این امر در نهایت منجر به افزایش هورمون‌های مردانه می‌شود.

برخی از تومورهای تخمدانی (توده‌های تخمدانی) نیز ترشح کننده هورمون‌های مردانه هستند. گاهی توده‌هایی در غده آدرنال (فوق کلیه) فعالیت می‌کنند که باعث افزایش هورمون مردانه می‌شوند

افزایش وزن و چاقی

به طور عمده افزایش هورمون مردانه در زنان مبتلا به اضافه وزن و چاقی بیشتر مشاهده می‌شود.

وجود موهای زائد و تغییر صدا

رویش موهای زائد ضخیم و کلفت به خصوص بر روی صورت، چانه و بالای لب، ریزش موی سر و جوش صورت (آکنه) را که با آکنه دوران بلوغ تفاوت دارد از علائم بالینی ناشی از افزایش هورمون‌های مردانه است. در صورتی که این عارضه شدید باشد و به مدت طولانی ادامه پیدا کند صدای زن نیز تغییر پیدا می‌کند و حالت کلفت و مردانه پیدا می‌کند.

تغییر اندام زنان

گاهی ممکن است این بیماری تا جایی ادامه پیدا کند که اندام بدن خانم حالت عضلانی و مردانه پیدا کند. زنان با مشاهده هر گونه علائم فوق باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنند. پس از انجام آزمایش‌های هورمونی، سونوگرافی و تشخیص قطعی، درمان هورمونی طولانی مدت صورت می‌گیرد.

منبع مجله دلتا
ارسال نظر

تبلیغات متنی