کد خبر : 18832

تاثیر گذاری | تاثیر گذاری روی افراد

با تاثیرگذاری روی دیگران است که به شغل دلخواه‌مان یا ترفیع شغلی می‌رسیم، در مذاکره برنده می‌شویم، محصولات‌مان را می‌فروشیم و توجه دیگران را به خودمان جلب می‌کنیم.

به گزارش ورنداز :

 با تاثیرگذاری روی دیگران است که به شغل دلخواه‌مان یا ترفیع شغلی می‌رسیم، در مذاکره برنده می‌شویم، محصولات‌مان را می‌فروشیم و توجه دیگران را به خودمان جلب می‌کنیم.

رابرت گرین (Robert Greene) در کتاب «قوانین نفوذ» روش‌هایی را که اغواگران بزرگ تاریخ از کلئوپاترا گرفته تا کازانووا به‌کار گرفته‌اند، بررسی کرده است. در این مطلب خلاصه‌ای از ۱۰ قانون نفوذ را برای‌تان گردآوری کرده‌ایم. شاید این قوانین چندان انسانی به‌نظر نرسند؛ قرار هم نیست به فرانک آندر‌وود در سریال خانه‌ی پوشالی تبدیل بشویم، اما به‌کارگیری این قوانین برای تاثیرگذاری روی دیگران ممکن است تأثیر به‌سزایی در پیشرفت حرفه‌ای‌مان داشته باشد یا مهمتر از آن، اگر کسی قصد داشت از آنها علیه شما استفاده کند به‌موقع متوجه شوید و اجازه ندهید مورد سوءاستفاده قرار بگیرید.

۱. شکار مناسب را انتخاب کنید

برای تاثیرگذاری روی دیگران طعمه مناسب انتخاب کنید

هدف یا فرد موردنظر شما ممکن است مسئولِ استخدام، یک مشتری یا رئیسی باشد که اختیار ترفیع شما را دارد. به عقیده‌ی گرین، باید افرادی را انتخاب کنید که می‌توانید یک خلأ آنها را پر کنید. نقشه‌ کشیدن برای تحت تأثیر قرار دادن کسانی که مشتاقانه برای جلب نظرتان تلاش می‌کنند، را کنار بگذارید زیرا این افراد معمولا در ازای کارشان چیزی از شما می‌خواهند. بهتر است به‌دنبال کسانی باشید که نشانه‌های ملایمی بروز می‌دهند، مثلا افرادی که در حضور شما خجالتی به‌نظر می‌رسند؛ تاثیرگذاری روی چنین افرادی ساده‌تر است.

۲. با ایجاد امنیت و اطمینان، به‌شکل غیرمستقیم اقدام کنید

ممکن است وقتی می‌خواهید با یک مدیر یا مشتری معروف و تاثیرگذار آشنا شوید،‌ در رویارویی با تلاش‌تان برای برقراری ارتباط و اعلام بی‌درنگ خواسته‌تان گارد بگیرد. پیش از اینکه خواسته‌تان را مطرح کنید از طریق شخص سومی به او متصل شوید. پیش از اینکه بروید سر اصل مطلب، رابطه‌ای دوستانه و معمولی ایجاد کنید و به او اطمینان بدهید قصد و هدفی از نزدیک شدن به او ندارید!

۳. نشانه‌های گمراه‌کننده ارسال کنید

برای تاثیرگذاری روی دیگران رازآلود جلوه کنید

 

پس از اینکه فرد را گیر انداختید، جلوه‌ای رازآلود از خودتان به نمایش بگذارید تا همچنان علاقه‌ی او را به خودتان حفظ کنید. مثلا در دیدار با فردی که بلیط ملحق شدن شما به شبکه‌ای حرفه‌ای از کارشناسان است، خودتان را روشنفکر و سطحِ‌بالا جلوه بدهید اما با ابراز نظرهای شوخ‌طبعانه به عمق شخصیت‌تان بیفزایید!

۴. خودتان را خواستنی جلوه بدهید

همان‌طور که میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا کشته‌مرده‌ی آدم‌معروف‌ها هستند، مشتری‌ها هم جذب معروف‌ترین و جذاب‌ترین شرکت‌ها و مدیرها می‌شوند. خودتان را ساده‌لوح نشان ندهید، اما برای جذب دیگران از خود تواضع و فروتنی به‌نمایش بگذارید، درعین‌حال روابط و موفقیت‌های مهم‌تان را با دبدبه و کبکبه معرفی کنید.

۵. «نیاز» خلق کنید؛ از نگرانی و ناخشنودی دیگران بهره بگیرید

وقتی افراد از همه چیز راضی باشند، نمی‌توان آنها را اغوا کرد! به طرف مقابل تلقین کنید که از کمبودی رنج می‌برد و سپس به او نشان بدهید چطور می‌توانید آن کمبود را برطرف کنید. به‌طور مثال برای مشتری توضیح بدهید چطور دارد پول شرکتش را به روش‌های گوناگون هدر می‌دهد و اینکه چطور می‌تواند با انجام چند تغییر، اوضاع شرکت را دگرگون کند.

۶. قضیه را بپیچانید!

برای تاثیرگذاری روی دیگران بدون اینکه آنها بفهمند اهدافتان را پیش ببرید

اگر در تلاش برای نفوذ در طرف مقابل کاملا صادق و روراست باشید و یک راست بروید سر اصل مطلب، ممکن است او را بترسانید یا حتی دیدش را نسبت به خودتان منفی کنید. به عقیده‌ی گرین بهترین راه برای اینکه دیگران را به سازتان برقصانید این است که بدون آشکار کردن نیت اصلی‌تان، خردخرد و در گذر زمان هدف‌تان را پیش ببرید، درحالی‌که طرف مقابل گمان می‌کند تصمیم‌گیرنده‌ی اصلی خودش است!

۷. آینه‌ی تمام‌نمای آنها باشید

برای جلب نظر دیگران و کشاندن‌شان به جبهه‌ی خودتان، در آغاز به میل و خواست آنها رفتار کنید. اگر به‌دنبال جلب نظر یک مشتری برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌تان هستید، آینه‌ای از او باشید و هرطور او رفتار می‌کند رفتار کنید. با این کار افراد شما را می‌پذیرند و شروع به آشکار کردن خودشان می‌کنند.

۸. وسوسه کنید!

نقطه‌ضعف هدف‌تان را شناسایی کنید و از آن بهره بگیرید. نقطه‌ی ایدئال یا خواسته‌ای را که او برایش تلاش می‌کند شناسایی و به او تلقین کنید که «شما می‌توانید او را به خواسته‌اش برسانید

۹. آنها در تعلیق نگه‌دارید

همان دم که دیگران بفهمند از آنها چه می‌خواهید، برتری‌تان را از دست می‌دهید. جذابیت‌تان را برای آنها با غافلگیری‌های گاه و بی‌گاه حفظ کنید

۱۰. جادوی واژه‌ها را دریابید

هنگام ارائه و عرضه مثلا برای جلب موافقت دیگران، همان‌چیزی را بگویید که آنها دوست دارند بشنوند. با افزایش جذابیت گفته‌هایتان آن را قانع‌کننده‌تر جلوه بدهید

منبع چطور
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
تبلیغات متنی