کد خبر : 15246

کمر درد | علل کمر درد

شایع‌ترین دلایل کمردرد و علائم هشداردهنده چگونه است

به گزارش ورنداز :

شایع‌ترین دلایل کمردرد و علائم هشداردهنده

رئیس مرکز تحقیقات روماتولوژی کشور:
در صورت بروز کمردرد با علائم عمومی مانند تب، درد، ضعف و کاهش وزن حتما باید فرد از نظر بیماری‌های روماتیسمی بررسی شود.

علت برخی کمردردها می‌تواند جابه‌جایی دیسک کمر یا آرتروز ستون فقرات یا ضایعات اطراف مفصلی باشد.

برخی کمردردها التهابی یا روماتیسمی‌اند که سبب می‌شوند درد در حالت استراحت ایجاد شود.

اگر کمردرد مکانیکی باشد و به سایر اندام‌ها انتشار نیابد، با استراحت کردن و برخی ورزش‌ها رفع می‌شود.

اگر کمردرد انتشاری همراه درگیری سیاتیک باشد حتما باید فرد به پزشک مراجعه کند.

علت کمردرد چیست؟

 

کمردرد یکی از مشکلات رایج در بین افراد می باشد که شایع ترین علل آن دیسک کمر، ضربات به کمر نظیر تصادفات و سقوط از ارتفاع یا زمین خوردن و یا گرفتگی عضلانی بعلت قرار گرفتن طولانی مدت در موقعیتهای فیزیکی ناصحیح و فشار به ستون فقرات می باشد. در صورتی که این درد حاد یا مزمن باشد باید به پزشک متخصص مراجعه کرد.

مشکلاتی در ستون فقرات مانند پوکی استخوان می تواند منجر به کمردرد شود. کمر انسان از ساختار پیچیده ای از عضلات، رباط ها، تاندون ها، دیسک ها و استخوان ها تشکیل شده است که با هم کار می کنند تا بدن را پشتیبانی کنند و ما را قادر به حرکت می کنند. بخشهای ستون فقرات با پدهای غضروفی مانند به نام دیسک هستند. مشکلات موجود در هر یک از این اجزا می تواند منجر به کمردرد شود. در برخی موارد علت کمردرد، نامشخص است.

پزشک چگونه کمردرد را تشخیص می دهد؟

 

پزشک معمولاً پس از سوال در مورد علائم و انجام معاینه فیزیکی قادر به تشخیص کمردرد است.

اسکن تصویربرداری و سایر آزمایشات ممکن است لازم باشد:

  • به نظر می رسد کمر درد ناشی از آسیب دیدگی است
  • ممکن است علت اساسی وجود داشته باشد که نیاز به درمان دارد
  • درد برای مدت طولانی ادامه دارد

با اشعه ایکس، ام آر آی یا سی تی اسکن می توان اطلاعاتی در مورد وضعیت بافت های نرم پشت ایجاد کرد.

✔اشعه ایکس

 

می تواند تراز استخوان ها را نشان دهد و علائم آرتروز یا شکستگی استخوان را تشخیص دهد، اما ممکن است آسیب عضلات، نخاع، اعصاب یا دیسک ها را نشان ندهد.

✔ام آر آی

 

ام آر آی یا سی تی اسکن می توان فتق دیسک یا مشکلات بافت، تاندون، اعصاب، رباط ها، رگ های خونی، عضلات و استخوان ها را پیدا کرد.

✔اسکن استخوان

 

اسکن استخوان می تواند تومورهای استخوانی یا شکستگی های فشاری ناشی از پوکی استخوان را تشخیص دهد. یک ماده رادیواکتیو یا ردیاب به داخل ورید تزریق می شود. ردیاب در استخوان ها جمع شده و به پزشک کمک می کند تا با کمک دوربین مخصوصی مشکلات استخوانی را تشخیص دهد.

پزشک چگونه کمردرد را تشخیص می دهد؟

✔الکترومیوگرافی

 

الکترومیوگرافی یا EMG تکانه های الکتریکی تولید شده توسط اعصاب در پاسخ به عضلات را اندازه گیری می کند. این می تواند فشرده سازی عصب را تأیید کند که ممکن است با دیسک فتق یا تنگی نخاع رخ دهد.

✔آزمایش خون

 

در صورت مشکوک بودن به عفونت، پزشک ممکن است آزمایش خون را نیز تجویز کند.

روش های جلوگیری از ایجاد کمردرد

 

با بهبود وضعیت جسمی و یادگیری و تمرین مکانیک مناسب بدن، ممکن است از کمردرد جلوگیری کرده و یا از عود آن جلوگیری کنید.

برای سالم و قوی نگه داشتن کمر نکات زیر را رعایت کنید:

ورزش: فعالیت های هوازی منظم با تأثیر کم – آنهایی که کمر شما را خسته نمی کنند و نمی لرزند – می توانند قدرت و استقامت کمر شما را افزایش دهند و به عضلات شما اجازه عملکرد بهتر را بدهند. پیاده روی و شنا انتخاب های خوبی هستند. با پزشک خود در مورد اینکه کدام فعالیت ممکن است مناسبتان باشد صحبت کنید.

روش های جلوگیری از ایجاد کمردرد

قدرت و انعطاف پذیری عضلات را ایجاد کنید: تمرینات عضلات شکم و پشت، که هسته شما را تقویت می کنند، به حالت دهی این عضلات کمک می کنند.

اضافه وزن: اگر اضافه وزن دارید، کاهش وزن می تواند از کمردرد جلوگیری کند.

ترک سیگار: سیگار کشیدن خطر کمردرد را افزایش می دهد. این خطر با افزایش تعداد سیگارهای کشیده شده در روز افزایش می یابد، بنابراین ترک سیگار باید به کاهش این خطر کمک کند.

از حرکاتی که کمرتان را می چرخاند یا خسته می کند خودداری کنید. از بدن خود به درستی استفاده کنید:

هوشمندانه بایستید: اگر باید مدت طولانی بایستی ، یک پا را روی یک پایه پایین قرار دهید تا مقداری از بار را از کمرتان بردارید. پاهای جایگزین می تواند فشار روی عضلات کمر را کاهش دهد.

هوشمندانه بنشینید: یک صندلی با پشتیبانی مناسب از کمر، بازوها و پایه چرخان انتخاب کنید. قرار دادن بالش یا حوله در قسمت کوچک پشت می تواند منحنی طبیعی آن را حفظ کند. زانوها و پهلوها را در سطح خود نگه دارید. موقعیت خود را مرتباً، حداقل هر نیم ساعت تغییر دهید.

درمان کمردرد

✔دارو درمانی

 

برخی کمردردها که به همراه اسپاسم عضلانی می باشد، با داروهای ضد التهابی کورتونی و غیر کورتونی (NSAID)درمان می شود. این داروها به صورت های خوراکی، وریدی و پمادهای موضعی می باشد.

✔طب سوزنی

 

طب سوزنی

یکی از روش های موثر و بدون خطر برای کمردردهایی که دارای منشا سیاتیک یا اسپاسم عضلات مجاور ستون فقرات می باشد،طب سوزنی است. این روش برای تسکین درد در قسمت تحتانی کمر بسیار موثر می باشد. همچنین این روش برای درمان کمردردهای خانم ها بعد از بارداری به عنوان روشی بی خطر مورد استفاده قرار می گیرد. این روش نیاز به چند جلسه درمانی دارد تا بهترین نتیجه حاصل شود.

طب سوزنی روی مهره های کمر، مهره ها و مفاصل خاجی-لگنی موثر بوده و باعث کاهش درد و التهاب در این نواحی می شود. بعلاوه با روش خاصی از طب سوزنی میتوان با بر طرف نمودن اسپاسم عضلات دو طرف ستون فقرات (عضلات پارا اسپاینال) کمر دردهای حاد ناشی از اسپاسم عضلات را در یک تا چهار جلسه درمان نمود. طب سوزنی به عنوان موثرترین درمان غیر جراحی برای بیماری دیسک کمر شناخته شده است.

✔درمان های خانگی

 

داروهای مسکن بدون نسخه، معمولاً داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID)، مانند ایبوپروفن، می توانند ناراحتی را تسکین دهند. استفاده از کمپرس گرم یا کیسه یخ در ناحیه دردناک نیز ممکن است درد را کاهش دهد.

استراحت در اثر فعالیت شدید می تواند کمک کند، اما حرکت در اطراف باعث سفتی، کاهش درد و جلوگیری از ضعف عضلات می شود.

✔داروهای ضد افسردگی

 

از داروهای ضد افسردگی و سایر داروها می توان گاهی اوقات بدون نسخه برای درمان کمردرد استفاده کرد.

✔عمل جراحی

 

جراحی آخرین گزینه درمانی است و بندرت برای کمردرد مورد نیاز است. این معمولاً مختص ناهنجاریهای ساختاری است که به درمان محافظه کارانه با داروها و درمان پاسخ نداده اند.

منبع ایسنا ، سایت دکتر حسام عبدالحسین پور
ارسال نظر

تبلیغات متنی