کد خبر : 13662

خوب است بدانید در تهیه انواع مانتو از پارچه نخی مانتویی استفاده می شود چرا که جنس لطیف و سبکی داشته و احساس گرما را به شخص منتقل نمی کند.

به گزارش ورنداز :

خوب است بدانید در تهیه انواع مانتو از پارچه نخی مانتویی استفاده می شود چرا که جنس لطیف و سبکی داشته و احساس گرما را به شخص منتقل نمی کند.

انسانهای اولیه فقط برای این‌ که بدنشان را در مقابل گرما و سرما بپوشانند از پوست حیوانات، پوست گیاهان و پوست درختان استفاده می ‌کردند اما با گذشت زمان لباس کاربردهای بیشتری پیدا کرد و از آن برای محافظت از پا، سر و قسمتهای مختلف بدن استفاده می ‌شد و البته گاهی نیز اشخاص خاصی در قبیله ها برای‌ اینکه از دیگران متمایز شوند لباس می‌ پوشیدند.

لباس یکی از مهم ‌ترین نیازهای انسان بوده اما به‌ تدریج تبدیل به نماد زیبایی و نشان‌ دادن تجملات و قدرت شد به ‌طوری ‌که امروزه جزو 5 صنعت مهم جهان به شمار می ‌رود.

2-1

امروزه مجموعه هایی فراوانی در زمینه فروش پارچه فعالیت دارند، مجموعه آراد برندینگ یکی از این مجموعه ها می باشد.

نمی ‌توان تاریخ خاصی را برای بافت پارچه مشخص کرد اما با توجه به این‌ که از هر نقطه از جهان آثار متفاوتی از بافندگی به‌ دست ‌آمده است پس می ‌توان گفت که تمام نقاط دنیا با توجه به موقعیت جغرافیایی خود تا حدودی صنعت بافندگی را آموخته بودند.

در ایران نیز مدارک زیادی در مورد تاریخ لباس به دست نیامده است اما با توجه به اطلاعاتی که در این زمینه به‌ دست‌ آمده و آثاری که از زمان گذشته بر جای مانده می‌ توان فهمید که اقوام ایرانی جزو اولین کسانی بودند که برای پوشاندن بدن خود از لباس استفاده کردند و در واقع قدمت بافندگی در کشور ما به چیزی حدود 8 تا 10 هزار سال پیش ‌از میلاد مسیح می‌ رسد و همیشه در بافت آن از هنر اصیل ایرانی استفاده می‌ شده است.

 

پارچه مانتویی تابستانه

مانتو هایی که در فصل تابستانه می پوشیم باید خنک باشد و این بسته به جنس پارچه ای است که برای دوخت آن استفاده می شود. بهترین پارچه برای این فصل باید از جنس پنبه و کتان باشد البته پارچه کتان دارای انواع مختلف است که یکی از آن لینن  می باشد. کسانی که به دنبال پارچه با الیاف طبیعی هستند بیشتر از کتان استفاده می کنند و آن را به پنبه ترجیح می دهند چون حدود 30 درصد از پنبه محکم تر است.

هر چه بیشتر استفاده و شسته شود نرم تر می شود. در آب و هوای گرم ورطوبتی عرق بدن را از بین می برد. چون سبک است به راحتی چروک می شود واین جزء زیبایی آن به شمار میرود. بافت آن به صورت راه راه است. امروزه علاوه بر مانتو از آن برای تهیه انواع کت و شلوار های اسپرتی هم استفاده می شود. هنگام شستشو نباید زیاد چلانده شود وباید به صورت مرطوب در جریان هوا ی آزاد قرار داد تا خشک شود و از خشک کردن آن در خشک کن باید خودداری کرد.

2-2

امروزه برای دوخت مانتوهای جدید تابستانه از پارچه مانتویی خنک تابستانی استفاده می کنند که از الیاف طبیعی باشد. چون این الیاف مانع عرق کردن و بوی بد گرفتن بدن می شوند و تحمل گرما را در این فصل راحت تر می کنند مانند پارچه های نخی و حریر که انواع مانتو با استفاده از این پارچه ها، در طرح ها و رنگ های جدید و متنوع در بازار عرضه می شود.

لازم به ذکر است که پارچه های دیگری هم هستند که از الیاف طبیعی ساخته شدند و از این پارچه ها برای تولید انواع لباس در فصل گرما استفاده می شود که از جمله آن می توان به پارچه خدی، ابریشم، کشمیر و خامه دوزی اشاره کرد. پارچه هایی با ایاف پلی استر مناسب چه فصلی است.

 

پارچه نخی ساده

همان طور که می دانید برای دوخت انواع لباسهای تابستانه و هم چنین مانتو بیشتر از پارچه نخی ساده استفاده می شود زیرا پارچه هایی با طرح ساده بین مردم محبوبیت بیشتری دارند.

برای اولین‌ بار پارچه‌ ها در زمان عصر حجر و در خاورمیانه به‌ وجود آمده اند و البته شواهدی نشان می‌ دهد که لباسها از چیزی حدود 500 هزار سال قبل وجود داشته و از نی، خز و پوست حیوانات به وجود می ‌آمدند.

در حدود 19 هزار سال پیش ‌از میلاد اولین سوزن خیاطی در کشور فرانسه ابداع شد ولی با این‌ حال سوزنهای زیادی کشف شده ‌اند که قدمتی 40 هزار ساله دارند.

2-3

جالب است بدانید پارچه مانتویی ساده یکی از پرطرفدارترین محصولات می باشد.

مواد تشکیل‌ دهنده پارچه به رنگ و فرهنگ هر جامعه بستگی دارد البته در زمان گذشته برای دوخت پارچه فقط الیاف طبیعی وجود داشت و انتخابها محدود به کتان، ابریشم، پنبه و پشم بود و با این‌ وجود امروزه استفاده از منسوجات حیوانی در جامعه بسیار رواج دارد مثل ابریشم و پشم.

منسوجات گیاهی نیز شامل الیاف فلزی، منسوجات معدنی الیاف شیشه، بامبو، کتان، چمن و پنبه می ‌باشد.

 

ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
تبلیغات متنی