کد خبر : 13560

تبخال تناسلی | تبخال لب

دو ویروس از خانواده هرپس سیمپلکس ویروس با نام‌های نوع یک یا HSV-1 و نوع دو HSV-2 حدود ۳/۷ میلیارد انسان را با تبخال لب و دهان یا تبخال تناسلی درگیر کرده‌اند.

به گزارش ورنداز :

درباره تبخال لب و تبخال تناسلی چقدر اطلاعات دارید؟

دو ویروس از خانواده هرپس سیمپلکس ویروس با نام‌های نوع یک یا HSV-1 و نوع دو HSV-2 حدود ۳/۷ میلیارد انسان را با تبخال لب و دهان یا تبخال تناسلی درگیر کرده‌اند. این بیماری در حدی شایع است که حدود ۹۰ درصد مردم آمریکا در سن ۵۰ سالگی از نظر آنتی بادی ضد ویروس هرپس سیمپلکس مثبت هستند.

وقتی شخصی برای نخستین بار از ناحیه تناسلی به ویروس هرپس سیمپلکس آلوده می‌شود، سه تا هفت روز طول می‌کشد تا هلائم بیماری را نشان دهد. بعضی از افراد به دنبال آلودگی با ویروس هیچ علامتی پیدا نمی‌کنند و بی علامت می‌مانند. علائم عفونت اولیه هرپس سیمپلکس شامل موارد زیر است:
- تب،
-سردرد،
-کسالت و بی‌حالی
-درد عضلانی
خارش ناحیه تناسلی، سوزش ادرار و ترشحات واژن از علائم موضعی عفونت اولیه با ویروس هرپس سیمپلکس به شمار می‌رود.

ضایعات مخاطی تبخال تناسلی در زنان بیشتر در واژن و گردن رحم دیده می‌شود. دیواره این تاول‌ها بسیار ظریف است و زود پاره می‌شوند. از آنها زخم‌های ریز و متعدد بر جا می‌ماند. در مردان، ضایعات تبخال تناسلی بیشتر در نوک آلت تناسلی ظاهر می‌شود اگرچه در همه ناحیه تناسلی و حتی کپل‌ها شاید وجود داشته باشد. تا وقتی این زخم‌ها کامل خوب نشده (حدود ۱۲ روز) فرد ویروس تبخال را منتقل می‌نماید.

درگیری ادراری ناشی از تبخال تناسلی در زنان شایع تر است و حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد مردان مبتلا را هم گرفتار می‌سازد.

یکی از عوارض انواع تبخال، ابتلای بیشتر مبتلایان به فلج عصب صورت یا بلز پالسی است.

عود ضایعات تبخال، کیفیت زندگی فرد را به شدت کاهش می‌دهد. مرکز پیشگیری و کنترل بیماریهای آمریکا داروی ضدویروس با نام والاسیکلوویر را برای موارد عودکننده انواع تبخال توصیه می‌کند.

برای کنترل این بیماری بهتر است به پزشک متخصص عفونی یا اورولوژیست (برای مردان) یا متخصص زنان مراجعه شود.

منبع تازه های پزشکی
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
تبلیغات متنی