کد خبر : 13549

فواید | جویدن آدامس

جویدن آدامس فوایدی دارد که مسلما نمیدانید ، با فوایدش آشنا شوید

به گزارش ورنداز :

حقایق جالب: آدامس از چه چیزی ساخته شده است؟

امروزه آدامس از این مواد (بیشتر) ساخته دست بشر ساخته می شود:

  • الاستومرها مواد لاستیک مانند مصنوعی که سبب کش آمدن آدامس می شود.
  • رزین ها ترکیبات گیاهی یا مصنوعی است که به ترکیب آدامس اضافه می شود.
  • موم یا روغن، به نرم شدن و جویدن آدامس کمک می کنید.
  • پرکننده ها موادی مانند کربنات کلسیم یا تالک می توانند به بافت آن کمک کنند.
  • طعم دهنده ها، مواد طبیعی یا مصنوعی که طعم نعنایی یا میوه‌ای به آن می‌دهند.
  • شیرین کننده های آدامس، ممکن است با قندهای طبیعی یا جایگزین های قند مانند آسپارتام، استویا یا الکل های قند شیرین شود.

فواید جویدن آدامس

 

فواید جویدن آدامس برای سلامتی

احتمالا عجیب به نظر می رسد که چطور جویدن دسته ای از مواد مصنوعی مناسب غذایی می تواند مفید باشد. اما علم به چند نکته خاص از فواید جویدن آدامس اشاره دارد که می تواند برای سلامتی مزایای زیادی داشته باشد.

کاهش استرس

جویدن آدامس به کاهش سطح استرس کمک می کند. نتیجه یک بررسی تحقیقاتی کوچک در مورد آدامس جویدن و کاهش استرس نشان داد که آدامس استرس را برای افراد در محیط های کاری و تحصیلی کاهش می دهد.

در مطالعه ای که روی ۱۰۰ دانش آموز انجام شد، محققان شواهدی پیدا کردند که نشان می دهد جویدن آدامس قبل از امتحان به کاهش استرس و نمرات امتحانات دانش آموزان تاثیر می گذارد.

آدامس

فواید جویدن آدامس؛ تقویت حافظه

جویدن آدامس با عملکرد شناختی و تقویت حافظه بهتر مرتبط است. یک مطالعه با آزمایش های تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) نشان داد که جویدن آدامس بخشی از مغز، مرتبط با حافظه را فعال می کند. اما کارشناسان می گویند که تحقیقات بیشتری برای تعیین تاثیر جویدن آدامس بر تقویت حافظه در افراد مبتلا به آسیب مغزی مورد نیاز است.

تقویت سلامت دهان

جویدن آدامس در واقع می تواند برای دندان های شما مفید باشد (فقط مطمئن شوید که آدامس بدون قند را انتخاب کنید!). جویدن آدامس بدون قند بعد از غذا می تواند به تمیز کردن غذا از روی دندان ها، افزایش ترشح بزاق برای مبارزه با پلاک و بازسازی مینای دندان کمک کند.

آدامس

همچنین شواهدی وجود دارد که آدامس های حاوی زایلیتول (یک الکل قندی که برای شیرین کردن آدامس استفاده می شود) سبب تغییر باکتری در دهان شما می شود. در یک مطالعه کوچک با شرکت ۷۰ مرد ژاپنی، محققان اثر جویدن آدامس با زایلیتول را بر میکروارگانیسم‌های موجود در بزاق مردان ارزیابی کرده بودند. گروهی که آدامس با زایلیتول می جویدند نسبت به گروه دیگر که آدامس معمولی جویده بودند، به میزان قابل توجهی تعداد باکتری در بزاقشان کمتر شده بود.

منبع خبرنما
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
تبلیغات متنی