کد خبر : 13468

ازدواج | نظریه مکملیت سالم | نظریه مکملیت | نظریه شباهت

برخی افراد به خاطر ویژگی های شخصیتی که دارند اصلا به درد ازدواج با هم نمیخورند و هرگز نباید با هم ازدواج کنند.در این مطلب با این شخصیت ها آشنا می شوید.

به گزارش ورنداز :

index

به گزارش منیبان؛ ازدواج و تشکیل زندگی یکی از مهم ترین تصمیمات زندگی هر فردی است، از این رو شناخت یکی از ارکان مهم برای انتخاب همسری مناسب می باشد اگر شما هم قصد ازدواج و تشکیل زندگی دارید بهتر است با شناخت کامل از طرف مقابل این کار را انجام دهید تا نتیجه مطلوب و ایده آلی را بدست آورید همچنین بهتر است قبل از هر چیزی بدانید که با چه کسانی نباید ازدواج کنید.

کدام شخصیت ها به درد ازدواج با هم نمیخورند؟

برای تشخیص اینکه چه شخصیت هایی به درد ازدواج با یکدیگر نمیخورند و اینکه چه شخصیت هایی نباید با یکدیگر ازدواج کنند ابتدا باید شخصیت های مختلف را مورد بررسی قرار داده و خصوصیات آن ها را بخوبی شناخت آن وقت است که میتوان گفت کدام افراد با چه شخصیت هایی به درد ازدواج نمیخورند و نباید با هم وصلت کنند.

نظریه شباهت

در این زمینه دو نظریه وجود دارد یکی نظریه شباهت که در آن پیشنهاد میشود افرادی که دارای خصوصیات رفتاری مشابه هستند به درد ازدواج با هم میخورند و اگر با هم وارد زندگی مشترک شوند موفق خواهند بود ولی این نظریه یک مشکل دارد و آن هم این است که مثلا اگر دو نفری که هر دو ویژگی اخلاقی خودبرتر بینی دارند با یک دیگر ازدواج کنند مدام در زندگی با هم درگیری دارند زیرا هر دو طرف خود را از دیگری بالاتر میبینند.پس میتوان نتیجه گرفت نظریه شباهت همیشه موفق نبوده و نمیتوان گفت دو نفر با شخصیتهایی مشابه به درد ازدواج با یکدیگر میخورند.

نظریه مکملیت

در مقابل، بر اساس نظریه مکملیت، بهتر است افرادی که دارای ویژگی های شخصیتی مکمل هم هستند، با هم ازدواج کنند، اما خود مکملیت هم می تواند به صورت سالم یا بیمارگونه باشد.

مکملیت بیمار گونه

در این نظریه گفته میشود افرادی که دارای شخصیت های مکمل هستند به درد ازدواج با یکدیگر میخورند این نظریه هم مانند نظریه قبلی همیشه موفق نخواهد بود مثلا فکر کنید یکی از طرفین شخصی قدرت طلب و دیگری فردی وابسته و بدون اعتماد به نفس باشد شاید این دو در ظاهر شخصیتهایی مکمل کننده داشته باشند ولی زمانی که با یکدیگر وارد زندگی مشترک شوند بعد از مدتی فردی که دارای اعتماد به نفس پایین است دچار آسیب های غیر قابل جبران خواهد شد.میتوان نتیجه گرفت نظریه مکملیت بیمارگونه نتیجه خوشایندی نخواهد داشت و بهتر است این گونه افراد هرگز با یکدیگر ازدواج نکنند زیرا در این ازدواج یکی از طرفین آسیب جدی خورده و زندگی آن ها دوام چندانی نخواهد داشت.

نظریه مکملیت سالم

در مقابل نظریه قبلی نظریه سالم معتقد است اگر فردی دارای شخصیت تند مزاج است بهتر است با فردی آرام و صبور ازدواج کند و این دو مکمل های خوبی برای یکدیگر خواهند بود. یا مثلا اگر دو فرد که دارای شخصیت درون گرایی و برون گرایی خیلی خفیف هستند برای ازدواج با یکدیگر هستند و آسیب زیادی متوجه طرفین نخواهد بود.

به هر حال برای ازدواج نباید عجول باشید بهتر است قبل از این تصمیم مهم ابتدا شخصیت طرف مقابلتان را بخوبی بشناسید و آن را با شخصیت درونی خودتان مقایسه کنید و معیارهای طرف مقابلتان را در کنار معیارهای خود قرار دهید اگر ویژگی های تان با خصوصیات شخصیتی طرف مقابلتان تطبیق داشت و با یکدیگر متناسب بود آن موقع تصمیم بگیرید که آن شخص برای ازدواج با شما مناسب است یا نه.

اگر در تصمیم خود مردد هستید و به تنهایی قادر به تشخیص راه درست نیستید میتوانید از یک مشاور کمک بگیرید تا با ارائه راهکارهای مناسب شما را در این راه راهنمایی و کمک نماید.

نمیتوان به صورت صد در صد تضمین کرد که دو نفر که از نظر خانواده، تحصیلات، فرهنگ و ویژگی های شخصیتی مشابهی با یکدیگر ازدواج کنند زوجی موفق خواهند بود و در غیر این صورت ازدواج بین زوج هایی که شبیه هم نیستند اساس و بنیاد سستی دارد.در برخی از مواقع تفاوت بین زن و مرد در زندگی مشترک لازم است و از رکود آن جلوگیری میکند و تنها چیزی که بسیار مهم است تضاد خصوصیات شخصیتی در افراد است که میتواند بنیاد زندگی مشترک افراد را با خطری جدی روبرو کند.

کدام شخصیت ها توصیه میشود با هم ازدواج نکنند؟

برای پاسخ به این سوال بهتر است افراد را از لحاظ پنج بعد بزرگ شخصیتی مقایسه کنیم.

بی ثباتی هیجانی (روان رنجورخویی)

ازدواج دو فردی که ثبات هیجانی ندارد موفق آمیز نخواهد بود چون هر دو دارای مشکلات هیجانی و عاطفی هستند .

درونگرایی /برونگرایی

ازدواج افرادی که به صورت افراطی در دو سر طیف قرار دارند مشکل ساز خواهد بود چون از نظر علایق، فعالیت، صمیمیت و روابط بین فردی تفاوت بسیار زیادی با هم دارند. .

انعطاف پذیری و باز بودن

ازدواج دو فردی که یکی تنوع طلب و تجربه گرا و دیگری محافظه کار و بسته، مشکلات ساز خواهند بود. .

توافق و سازگاری اجتماعی

ازدواج افرادی که از لحاظ سازگاری اجتماعی با هم در تضادند، اصلا بهتر است که صورت نگیرد. نمره ی پایین معمولا با ویژگی اختلال شخصیت خودشیفته، ضد اجتماعی و پارانوئید همراه است.

وجدانمندی

ازدواج فرد مسئولیت پذیر، وظیفه شناس، کمالگرا و وسواسی با فرد شلخته، بدون انگیزه پیشرفت، راحت طلب و غیر مسئول مشکل ساز خواهد بود.در جلسات مشاوره پیش از ازدواج پس از بررسی و مصاحبه فردی و انجام تستهای شخصیت ، تناسب زوجین سنجیده شده و احتمال ریسک ازدواج اعلام میشود.

سخن آخر

حتما قبل از ازدواج از طرف مقابل به شناخت کامل برسید تا یک زندگی مشترک موفق را تجربه کنید چرا که یک انتخاب غلط موجب یک عمر پشیمانی شما خواهد بود. خانم ها قبل از ازدواج بیشتر به صحبت های مردان اعتماد کرده و اساس اعتماد و ملاک خود را صحبت های طرف مقابل قرار می دهند و این یکی از نقاط ضعف آن هاست و خسارات جبران ناپذیری را برای آن ها به دنبال دارد. اما مردان رفتارهای طرف مقابل را زیر نظر گرفته و شخصیت او را مورد بررسی قرار می دهند. در کل باید قبل از ازدواج با دقت کامل همسر آینده خود را انتخاب کنید و به تعاریف و کلمات بسنده نکنید.

ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
تبلیغات متنی