کد خبر : 13420

کمبود ویتامین | آسیب به قلب

همه ما می‌دانیم که کمبود ویتامین را می‌توان با مصرف مکمل‌ها برطرف کرد. اما مطالعه‌ جدیدی انجام شده که تکان‌دهنده است. این مطالعه می‌گوید که کمبود ویتامین خاصی در بدن می‌تواند تأثیر مخربی بر شریان‌ها داشته باشد.

به گزارش ورنداز :

کمبود این ویتامین مهم باعث آسیب به قلب شما می‌شود
همه ما می‌دانیم که کمبود ویتامین را می‌توان با مصرف مکمل‌ها برطرف کرد. اما مطالعه‌ جدیدی انجام شده که تکان‌دهنده است. این مطالعه می‌گوید که کمبود ویتامین خاصی در بدن می‌تواند تأثیر مخربی بر شریان‌ها داشته باشد. ویتامینی که ما در مورد آن صحبت می‌کنیم ویتامین ب است.
مطالعه جدید چه می‌گوید؟
مطالعه تحقیقاتی منتشر شده در مجله Biomedicine & Pharmacotherapy نشان می‌دهد که سطوح پایین ویتامین ب12، ب6 و ب9 می‌تواند منجر به تصلب شرایین شود، که علت اصلی بیماری‌های قلبی عروقی است و دلیل اکثر مرگ‌ومیرها در سراسر جهان است.
به گفته محققان، تخریب منجر به دگرگونی آتروژنیک آئورت و در نتیجه تجمع ماکروفاژها و لیپیدها، اختلال در خواص بیومکانیکی آن و به هم ریختگی کلاژن/الاستین آئورت در غیاب هیپرکلسترولمی می‌شود.
آنها اعتقاد دارند که ترکیبی از کمبود ویتامین ب و کلسترول بالا منجر به ضخیم شدن آئورت، کاهش انتشار آب در آئورت، افزایش کلسترول ال‌دی‌ال یا کلسترول بد و اختلال در واکنش عروقی می‌شود.محققان همچنین می‌گویند که کمبود ویتامین ب منجر به دگرگونی آتروژنیک آئورت حتی در غیاب کلسترول خون می‌شود و در حضور آن آترواسکلروز را تشدید می‌کند.
بر اساس داده‌های منتشر شده توسط سازمان جهانی بهداشت، سالانه نزدیک به 18 میلیون نفر به دلیل بیماری‌های قلبی عروقی جان خود را از دست می‌دهند. بیشتر بیماری‌های قلبی عروقی ناشی از تصلب شرایین است که باعث تجمع چربی و کلسترول بر روی دیواره سرخرگ‌ها می‌شود و در نتیجه آن را باریک می‌کند.
خطرات
به گفته متخصصان جان هاپکینز، اگرچه دقیقاً مشخص نیست که آترواسکلروز چگونه شروع می‌شود، عوامل خاصی مانند کلسترول بالا، فشار خون بالا، سیگار کشیدن، چاقی دیابت نوع یک، کم تحرکی، رژیم غذایی حاوی چربی‌های غیراشباع بالا خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند .
آترواسکلروز با کاتتریزاسیون قلب، سونوگرافی داپلر، مقایسه فشار خون در مچ پا و بازو، آنژیوگرافی رادیونوکلئید، اسکن پرفیوژن تالیم/میوکارد و توموگرافی کامپیوتری تشخیص داده می‌شود.
مطالعه جدید چگونه به کنترل آترواسکلروز کمک می‌کند؟
این مطالعه با اشاره به تحقیقات دیگری که در این زمینه انجام شده می‌گوید: «امروزه تنها نیمی از موارد آترواسکلروز را می‌توان با عوامل خطر ثابت توضیح داد، به طوری که بسیاری از افراد جوان یا میانسال دارای ضایعات آترواسکلروتیک بدون علامت هستند.
واقعاً ویتامین ب12 در این فرایند چگونه کار می‌کند؟
ویتامین ب12 یک اسید آمینه مهم به نام هموسیستئین را تجزیه می‌کند که در پاتوفیزیولوژی فرایند آترواسکلروتیک نقش دارد. چندین مطالعه نشان داده که اسید فولیک و ویتامین‌های ب12 و ب6 فاکتورهای مهمی در متابولیسم هموسیستئین هستند و نشان داده‌اند که سطح هموسیستئین بالا را به طور موثر کاهش می‌دهند.
کمبود ویتامین ب12 باعث افزایش سطح هموسیستئین در بدن و در نتیجه افزایش خطر بیماری‌های قلبی عروقی مانند حمله قلبی، سکته مغزی و همچنین لخته شدن خون می‌شود.
علائم کمبود ویتامین ب12 چیست؟
علائم متعددی در ارتباط با کمبود ویتامین ب12 وجود دارد: رنگ زرد کم رنگ روی پوست، زبان قرمز که درد دارد، زخم در دهان، احساس سوزن سوزن شدن بدن، اختلال بینایی، نوسانات خلقی، اضطراب و افسردگی، مشکلات گوارشی، سردرد، مشکل در تمرکز.
(استفاده از مطالب اختصاصی 55آنلاین بدون ذکر منبع ممنوع است.)

منبع ۵۵ آنلاین
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
تبلیغات متنی