کد خبر : 13290

آموزش به فرزندان | تفاوت بین راز و حفظ حریم خصوصی

بزرگسالان تفاوت بین غافلگیری (Surprise)، راز (Secret) و حریم خصوصی (Privacy) را می‌دانند. اما این مفاهیم برای کودکان مبهم است و از درک تفاوت بین این موارد عاجزند. در اینجا به تعریف هریک از این موارد می‎پردازیم تا بتوانید به فرزندان خود تفاوت بین آن‌ها را آموزش دهید.

به گزارش ورنداز :

به فرزندان خود تفاوت بین راز و حفظ حریم خصوصی را آموزش دهید

بزرگسالان تفاوت بین غافلگیری (Surprise)، راز (Secret) و حریم خصوصی (Privacy) را می‌دانند. اما این مفاهیم برای کودکان مبهم است و از درک تفاوت بین این موارد عاجزند. در اینجا به تعریف هریک از این موارد می‎پردازیم تا بتوانید به فرزندان خود تفاوت بین آن‌ها را آموزش دهید.
غافلگیری
به فرزند خود بگویید غافلگیری باید سرگرم‌کننده، شادی‌آور و موقتی باشد. مثلا ما می‌توانیم مادر را برای روز تولدش غافلگیر کنیم یا می‌توانیم به پدربزرگ و مادربزرگ خبر بدهیم که نوه دیگری در راه است. به آن‌ها بگویید که غافلگیری نوعی راز است اما راز خوبی است و تا همیشه قرار نیست مثل یک راز بماند و هدف ایجاد شادی پس از برملا شدن آن است.
هنگامی که به فرزند خود اجازه می‌دهید که در شکل‌گیری یک غافلگیری نقش داشته باشد به او مدام بگویید که این یک راز خوب است و فقط برای مدتی نباید درمورد آن حرفی بزند و به هیچ‌کس چیزی نگوید.
راز
به فرزند خود بگویید راز را باید برای مدت طولانی نگه‌دارید و به کسی چیزی نگویید چرا که این کار برای محافظت از کسی یا برای جلوگیری از بروز مشکل است. به فرزند خود بگویید که بعضی از رازها نسبتا بی‌ضرر هستند مثلا پدربزرگ و مادربزرگ به تو هله‌هوله دادند که ما به عنوان پدر و مادر این کار را انجام نمی‌دهیم و بعضی دیگر خطرناک هستند. مثلا یک کودک آزار به تو بگوید که نباید در مورد کودک آزاری با کسی حرف بزنی.
یکی از روش‌های مفید برای اینکه فرزند شما بتواند رازهای بی‌ضرر و خطرناک را تشخیص دهد، صحبت بیشتر در مورد رازهای بی‌خطر و خطرناک است و می‌توانید از صحبت کردن درباره لمس ایمن و لمس ناایمن و محافظت از اندام خصوصی فرزندانتان شروع کنید.
به آن‌ها بگویید اگر فردی به شما گفت که به پدر و مادر خود چیزی نگویید این یک راز خطرناک و نا‌امن است و باید سریع به بزرگترهای قابل اعتماد اطلاع دهید. به آن‌ها گوشزد کنید که در صورت لمس نا‌ایمن شکستن قول و نگه نداشتن راز هیچ مشکلی ندارد. به کودکان بگویید که همیشه از آن‌ها حمایت خواهید کرد.
حریم خصوصی
اگرچه ما دوست داریم که فرزندانمان اسرار خطرناک را به بزرگترها اطلاع دهند اما باید یاد بگیرند که برخی چیزها باید خصوصی بماند. به او بگویید که حریم خصوصی در مورد احترام به فضا و اطلاعات شخصی یک فرد است، هرچند خجالت‌آور باشد. مثلا به او بگویید اگر برادر یا خواهرت در امتحان دیکته مردود شده، این یک راز نیست اما اگر به همسایه بگویی برادرت یا خواهرت خجالت می‌کشد و باید خصوصی بماند.
اگر در مورد موضوعات مربوط به امور مالی یا شغلی در خانه صحبت می‌کنید، مدام به فرزند خود یادآوری کنید که اگرچه این یک راز نیست اما این اطلاعات باید خصوصی بماند همچنین با اجرای قوانین درمورد حریم خصوصی در خانواده می‌توانید به فرزندان خود آموزش دهید. قوانینی از جمله قبل از ورود به اتاق هرکس در بزنند و منتظر اجازه ورود باشند.
(استفاده از مطالب اختصاصی 55آنلاین بدون ذکر منبع ممنوع است.)

منبع ۵۵ آنلاین
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
تبلیغات متنی